ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,0945
EURO
36,0470
ALTIN
2.581,62
BIST
11.139,46

Altın Hangi Saatlerde Satılmalıdır?

Altın Hangi Saatlerde Satılmalıdır?
24.12.2023
17
A+
A-

Altına yatırım nakite çevirmek isteyen kişiler, altın hangi saatlerde satılmalıdır? Sorusuyla yakından ilgilenirler. Pek çok insan yatırım konusunda altını tercih eder. Altın fiyatının özellikle son dönemlerde artış göstermesi, bu hususta yatırımı olan kişilerin altınlarını bozdurmak istemelerine neden oluyor.

Altın bozdururken bazı konularda dikkatli olmak önemlidir. Bu konuların başında ise altının hangi saatlerde bozulması gerektiği vardır. Uzmanlar altının en iyi 15:00 ile 17:15 saatleri arasında satılabileceğini dile getiriyorlar.

Çünkü bu zaman aralıklarında düşüşler ve artışlar yaşanmaktadır. Bu durumun takibini yaparak altınınızı uygun saatlerde bozdurabilirsiniz. Ancak bazı uzmanlar 11:30 ile 12:00 arasının da altın bozdurma konusunda uygun bir saat olduğunu düşünüyorlar. Altını hangi saatlerde bozdurmanız gerektiği konusunda kesin bir durumun olmadığını belirtmek isteriz.

Altın Hangi Saatlerde Satılmalıdır? Altın Satarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın satmak görüldüğü kadar kolay bir iş değildir. Özellikle de kâr etmek amacıyla böyle bir iş yapacağınız zaman çok daha dikkatli olmanız gerekmektedir.

Altın satarken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Altının rengine ve hafifliğine dikkat edilmelidir?
  • Altında herhangi bir bükülme olup olmadığına bakılmalıdır.
  • Altının ayarına önem verilmelidir.
  • Altının patentine dikkat edilmelidir.
  • TSE belgesinin bulunup bulunmadığına bakılmalıdır.

Bunlara bakara altın satışı yapılması, altının değer kaybetmemesi açısından oldukça önemlidir.

Altın En İyi Hangi Saatlerde Alınır?

Gram altın yatırımı yapmak isteyenler, en doğru alım satım zamanlarını bilmelidirler. Altın piyasası sürekli olarak değişen bir piyasadır. Bu yüzden zamanlamayı doğru ayarlamak büyük önem taşıyor. Altın piyasasında fiyatlar, saat 09:30 olduktan sonra açıklanmaya başlar.

Saatler 11:30-12:00 olduğunda ise altın piyasasında bir durgunluk meydana gelir. Uzmanlar altın satın almak isteyen kişilerin bu durgunluk anını tercih etmelerini öneriyor. Böylece en kârlı zaman diliminde altın almış olursunuz.

Altın Hangi Saatlerde Satılmalıdır?
Altın Hangi Saatlerde Satılmalıdır?

Altın Haftanın Hangi Günü Ucuz Olur?

Altın haftanın her günü aynı seyirde ilerlemez. Piyasa durumuna göre inişler ve çıkışlar yaşanır. Bu iniş ve çıkış zamanlarını iyi bilmek hem altın alırken hem de satarken çok fazla işinize yarayacaktır. Genellikle haftanın ilk yarısında altın fiyatlarının %60 daha ucuz olduğu görülüyor.

Haftanın ikinci yarısında ise hatta Cuma gününde bile altın fiyatlarında %40 varan bir artış söz konusu oluyor. Bu duruma göre haftanın ilk yarısı altın bozdurma konusunda iyi bir fikir olmayabilir. Ancak yatırım için altın alacağınız zaman haftanın ilk yarısını tercih etmelisiniz. Zarar ve kâr durumlarını çok iyi hesaba katmak, altın yatırımı konusunda size fayda sağlayacak bir etkendir.

Cumartesi Günü Altın Fiyatları Değişir Mi?

Altın piyasası hafta içi belirlenir. Bu belirlemeler Pazartesi gününden Cuma gününe kadar devam eder. Yükseliş ve düşüş durumları aynı hafta içerisinde yaşanabilir. Bu durum piyasanın normal seyri olabilir. Ancak Cuma, piyasaların kapanış saatinden sonra altın fiyatlarında herhangi bir değişme meydana gelmez.

Cuma en son kaç TL üzerinden kapanış yapıldı ise Pazartesi açılış o fiyat üzerinden yapılıyor. Bu hususta hafta sonu altın almanız ya da satmanız karlılık açısından önerilmez. Uzmanlar, yatırımların piyasa takibi ile bozdurulması gerektiği konusunda hemfikirdirler.

Gece Altın Bozdurulur Mu?

Altın piyasası açılış ve kapanış saatleri dışında da alım satım yapabilmeniz mümkündür. Piyasaların kapalı olduğu zaman dilimlerinde bankalar üzerinden altın alım ve satım yapmanız durumunda piyasa altın satışından biraz üzerinde altın alınması söz konusu oluyor. Bu nedenle ekonomistler altın bozdurma yapılacağı zaman şartların ve piyasanın birkaç gün takip edilmesi gerektiğini tavsiye ediyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.