ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Araç Satış Sonrası Sigorta Poliçesi İptali

Araç Satış Sonrası Sigorta Poliçesi İptali
14.02.2021
24
A+
A-

Araç Satış Sonrası Sigorta Poliçesi İptali

Araç almayı düşünen kişiler yeni veya ikinci el araç ayrımı olmaksızın sigorta poliçesi yapılması zorunludur. Poliçenin zorunlu olması, işlevi ve iptali hakkında detayları içeren bilgiler verilmektedir. Araç sahibi olmak hobi olmasından çok mecburi hale gelmektedir. Günlük hayat içerisinde araba sayesinde ulaşım ve imkanlar hız kazanmaktadır. Araç sahibi olmak alma işlemi sonrasında bazı yasal zorunlulukları da yerine getirilmesi anlamına gelmektedir.

Araç Sigorta Poliçesi Nedir?

Araç alım işlemi sonrasında zorunlu trafik sigortası yapılması kanunlar gereği mecburidir. Zorunlu trafik sigortası aracı kullanım sırasında meydana gelen kazalar karşısında karşı tarafa verilen zararları karşılamaktadır. Sigorta kapsamında mecburi olarak yapılması araç sahiplerini maddi yönden korunması amacı ile düşünülmektedir. Yeni araç veya ikinci el araçlar için satış sözleşmesi ile trafik poliçesi düzenlenmektedir.

Zorunlu trafik sigorta poliçesine sahip olmayan araçlar için cezai işlem uygulanır hatta trafikten men edilme işlemi dahi uygulanabilmektedir. Zorunlu trafik sigortası yenilenmeyen araçlar yenileme işlemi gerçekleştirme sırasında cezai olarak hesaplanmaktadır. Sigorta poliçesi olamayan araçlarda kaza anında şirket tarafından hiçbir talepte bulunması mümkün değildir. Kaza anında meydana gelen hasarı araç sahibi ödemek zorundadır.

Sigorta Poliçesi İptal İşlemi

Zorunlu trafik sigortası için satın alınan belle ile işlem yapılmaktadır. Trafik sigortası poliçesi bir senelik geçerliliği bulunmaktadır. Sigortanın yapıldığı ay ve gün bir sene sonrasında yeniden yapılması gerektiği belirtilmektedir. Yenileme işlemi yapılan sigorta poliçesi araç sahibinin arabayı satmayı düşünüyorsa yapılması gerekenler nelerdir? Satış işlemi ile oluşabilecek durumlar nelerdir? Sigorta poliçesi işlemi yapılır iken araç alımı sırasında ki evrak ile yenileme gerçekleşir iken satış işlemi sonrasında da satış işlemi evrakı ile poliçe iptali gerçekleştirilmektedir. Trafik sigorta bedeli iadesi için araç sahibinin satış belgesi ve sigorta poliçesini sigorta şirketine iade etmesi gereklidir.

Poliçe İptali İle Ödemenin Alınması

Poliçe iptal edilmesi için gerekli evrakların şirkete teslim edilmesi ile gerekli yasal işlemler gerçekleşmektedir. Sigorta şirketi kalan günler ve primler hesaplanarak tutarı 1xbet giriş belirlemektedir. Poliçe iptali ile ödeme işlemi gerçekleşmektedir. Sigorta poliçesi oluşturulur iken ödeme nakit veya taksitli olarak yapıldı ise ödeme şeklide ona göre yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.