Araç Satışı Sonrası HGS Ne Olur ?

0
400
görüntülenme

Araç Satışı Sonrası HGS Ne Olur ?

Araç satış sonrası yapılacak öncelikli işlem HGS’nin iptal edilmesi işlemidir. Temin ettiğiniz yere başvurarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. İptal işlemi ile kartınızda kalan bakiyeler isteğiniz doğrultusunda başka bir araca aktarılmaktadır. Bu sayede kalan bakiyeleriniz boşa gitmez ve yeni araç için kullanılabilir hale gelir. Ancak bakiyelerinizin yeni bir karta aktarılmasını istemiyorsanız ya da artık HGS’ ye ihtiyacınızın kalmadığı durumlarda kalan bakiyeleriniz için iade talebinde de bulunabilirsiniz. Paranızın iadesini PTT’lerden nakit olarak alabileceğiniz gibi aynı şekilde kartı aldığınız bankalardan da ödeme yapılmaktadır.

HGS Nedir ?

HGS daha çok araç sahiplerini alakadar eden bir sistemdir. Günümüzde bize oldukça fayda sağlamakla birlikte köprü, otoyol, ücretli yol vb. yerlerden rahatlıkla geçmemizi sağlayan bu sistem hayat standartlarımızı kolaylaştıran bir sistem olarak bilinir. Geçmişten günümüze gelişen teknoloji ve artan nüfusla birlikte araç kullanımı daha da çok artmış olup bununla birlikte de bir takım zorluklar ve problemlerde beraberinde gelmiştir. Bu sorunlara çözüm kavuşturmak amacıyla HGS gibi sistemler kurulmuştur ve bu sistemler günümüzde oldukça tercih edilir. PTT gibi şubelerden temin edilebilen bu kartları aynı zamanda banka şubelerinden de alabilmek mümkün olmaktadır.

HGS Ne İşe Yarar ?

Hızlı geçiş sistemi diğer adıyla HGS günlük hayatımızı kolaylaştıran bir sistemdir. Bu sistemin çalışma şekli araç plakası üzerinden gerçekleştirilir. Geçilen ücret yollar ya da köprülerin gişelerinde bulunan kamera ile araç plakası tespit edilir ve buna göre de HGS sistemini okumuş olur. Bu sistem sayesinde kolay bir şekilde ücret hesaptan alınmış olur. Ücret araç plakası kimin adına ise o kişinin hesabından tahsil edilir. Aracı kimin kullandığı fark etmeksizin geçiş ücretleri plaka sahibinden alınır.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz