ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Atm’ye Dokunmadan QR Kod İle Para Çekme Ve Yatırma

Atm’ye Dokunmadan QR Kod İle Para Çekme Ve Yatırma
30.01.2024
0
A+
A-

Dijital olanakların artmasına paralel olarak ATM’ye dokunmadan qr kod ile para çekme ve yatırma işlemi de yaygınlık kazandı. Bu işlem pek çok kişi tarafından tercih ediliyor. Birçok kişi de nasıl yapılacağını merak ediliyor.

Bu işlem, akıllı telefonu olan herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek kolay ve pratik bir işlemdir. Makalemizde, ATM’ye dokunmadan nasıl para çekilir? ATM’ye dokunmadan nasıl para yatırılır? Sorularına yanıtlar bulacaksınız. Ayrıca, bu işlemin neden tercih edildiği konusuna da açıklık getireceğiz.

OR Kod Neden Tercih Edilir?

Pandemi döneminde, cihazların hijyen bakımından risk barındırması, insanları yeni arayışlara itti. Bu sebeple, QR kod ile para çekip yatırma o günden bu yana giderek yaygınlaştı. Bunun yanında QR kod kullanmanın başka avantajları da vardır.

QR kod kullanmak neden tercih ediliyor kısaca özetlemek gerekirse;

  • Hijyen açısından çok güvenlidir.
  • Çok daha hızlıdır.
  • Kartla şifre girmek gerekmez, bu sebeple güvenlik maksimum seviyededir.

Bu unsurlar, QR kod ile yapılan işlemlerin neden arttığının sebebidir.

QR Kodla Nasıl Para Yatırılır?

QR kodla para yatırma işlemi için telefonunuza çalıştığınız bankanın mobil uygulamasını indirmeniz gerekiyor. İşlem için kısa birkaç basit adımı izlemeniz gereklidir.

Bu adımlar;

  • Mobil uygulamadan para yatır menüsünden yatıracağınız miktarı girin
  • Parayı yatıracağınız hesabı seçin.
  • Mobil uygulamadan QR kod oluşturun.
  • ATM ekranında ilgili noktaya okutun
  • İşlemin onaylanması saniyeler sürer.

İşte, QR kodla para yatırma işlemi bu kadar kolay, hızlı ve güvenlidir. Son derece hızlı bir biçimde yaygınlık kazanmasının sebebi de budur.

Atm'ye Dokunmadan QR Kod İle Para Çekme Ve Yatırma
Atm’ye Dokunmadan QR Kod İle Para Çekme Ve Yatırma

QR Kodla Para Çekilir Mi?

Para çekmek isteyenler, bunu QR kodla ATM’ye hiç dokunmadan yapabileceklerini bilmeliler. Yani, QR kodla para çekilir. Bunun aşamaları da para yatırma aşamalarıyla çok benzerdir. Buradaki fark, mobil uygulamada para çek / yatır menüsünden ‘para çek’ seçilir. Aynı şekilde, kaç para çekeceğinizi ve hangi hesaptan çekeceğinizi seçmeniz gerekir.

QR kod oluşturup, telefon kamerasından okutursunuz ve ATM haznesinden paranızı alırsınız. Para yatırma veya para çekme işlemi bu yöntemle son derece hızla gerçekleşir. Hijyen konusunda tereddütleri olan kişiler açısından çok iyi bir çözüm olarak öne çıkıyor.

QR Kodla Para Çekme Ve Para Yatırma Limitleri

Türkiye’deki bankaların neredeyse tamamı, QR kodla işlem için hem günlük hem de aylık limitler belirliyor. Limitler, bankalar arasında farklılık gösteriyor ama genel olarak benzerdir. Bazı bankalar günlük para çekme limitini 10 bin TL olarak sınırlıyor.

Bununla birlikte ortalama limit, 3 bin TL ile 5 bin TL arasındadır. Para yatırma limiti en yüksek 200 bin TL’dir. Günlük ortalama limitler ise 20 bin TL ile 100 bin TL arasındadır. Bunlara ek olarak, aynı bankada QR kodla para çekme ve yatırma limitleri kişiler arasında farklılık gösterebilir.

Uzun süre aynı bankayla çalışan ve sorun yaşamayan müşterilerin limitleri nispeten daha yüksek olabilir. Bununla beraber, özel müşteri statüsündeki kişilerin limitleri daha yüksek olabilir. Bu konudaki en güncel limitlere söz konusu bankanın mobil uygulamasından ulaşabilirsiniz.

QR Kodla İşlem Yapmanın Dezavantajları Var Mı?

QR kod genel anlamda, hijyen, güvenlik ve hız bakımından oldukça avantajlıdır. Buna karşı, bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Uygulamayı internet üzerinden bankanın yönlendirdiği noktadan indirilmelisiniz.

Kötü amaçlı bir yazılım içerebileceği ihtimalini göz ardı etmeyin. Para çekme ve yatırma işlemi sırasında internet bağlantınızı kontrol edin. Yavaş bağlantı, işlemi oldukça yavaşlatır. Bu unsurlara dikkat edildiğinde QR kodla para çekip yatırmak son derece konforlu bir işlemdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.