Banka Hesabı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

12
1383
görüntülenme

Banka Hesabı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Banka hesabı sahibinin bir borcu olması durumunda borç miktarı kadar paranın kullanılamaması durumudur. Bu durum birçok kişinin başına gelebilir Yasa dışı bahis oynayanlar, yurt dışından para transferi gelenler de genellikle devlet tarafından bloke edilebilmektedir.

Yanlış bilinen bir konu ise hesabın tamamına bloke konmasıdır. Sadece belirlenen kadar para tutarına bloke konulmaktadır. Geriye kalan para hesabın sahibi tarafından her şekilde kullanılabilir. Bu bloke işlemleri genellikle mahkemeler ve savcı yoluyla yapılmaktadır.

Banka Hesabı Bloke Çeşitleri

Banka hesaplarına çeşitli nedenlerle bloke koyulabilir.

Bu işlemler şu şekilde sıralanmıştır;

  • Gecikme Blokesi, herhangi bir ürünün karşılığının tarihinde ödenmemesi durumunda yapılmaktadır.
  • Tasfiye Blokesi, bir kurumun ödemeyi zamanında almaması durumunda yapılmaktadır.
  • Güvenlik blokesi ise banka hesabının dolandırıcılık şüphesi durumunda yapılmaktadır.

Ayrıca daha birçok bloke çeşidi de sayılabilir.

Banka Hesabı Blokesi Kaldırma

Banka hesabına birden fazla bloke konması da muhtemeldir. Blokenin kaldırılması için yapılması gereken ilk şey blokenin sebebinin ortadan kaldırılmasıdır. Arıca durum ile alakalı ayrıntılı bilgi için banka memuru ile görüşmek daha iyi olacaktır.

Banka Hesabına Tekrar Bloke Konur Mu?

Eğer tekrar aynı sorunlar yaşanırsa yeniden bloke işlemi yapılabilir. Mesela dolandırıcılık söz konusu olan durumlar tekrar sağlandığında bir kez daha bloke konulabilir. Bloke konmaması için olası durumlardan kaçınmak gerekmektedir.

Banka Hesabı Bloke Kaldırma Dilekçesi

Bankalar genellikle hesabına bloke koyulan müşterilerinin dilekçe yazmasını istemektedir. Bu sebeple yazılan dilekçeye blokenin kaldırılması için tüm sebepler yazılmalıdır. Ayrıca borç gibi durumlarda borcun ödendiğine dair evraklar ve borcu yoktur yazısı eklenmesi oldukça önemlidir.

Yeni Banka Hesabı Açmak

Müşteriler genellikle blokeyi kaldırmak yerine yeni bir banka hesabı açmayı düşünmektedir. Ancak açılan yeni hesaba da kısa süre içinde bloke koyulmaktadır. Eğer müşteri borcunu ödemezse bloke işlemi kalkmadan bu kişilerin hesabını sorunsuz kullanması hiç de kolay olmayacaktır.

Yani banka hesabına bloke koyulan kullanıcıların bilmesi gereken konu hesabın blokesinin kalkması için sebebin ortadan kalkması gerektiğidir. Eğer sebep ortadan kalkmazsa müşteri ne yaparsa yapsın hesabı açılmayacaktır.

12 YORUMLAR

  1. Savcılık tarafından bloke koyulmuşsa dilekçe savcılığa verilmelidir. Banka bir şey yapamaz. İcra takibi nedeniyle koyulmuşsa, dilekçe icra dairesine verilmelidir. Ama icra dairesi önce borcun ödenmesini ister.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz