ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Bankadaki Altın Hesabından Vergi Alınıyor Mu?

Bankadaki Altın Hesabından Vergi Alınıyor Mu?
02.02.2024
12
A+
A-

Altın üzerinden yatırım yapan kişilerin en çok merak ettiği olguların başında acaba bankadaki altın hesabından vergi alınıyor mu biçimindedir. Sonuçta eğer kişiler aldıkları altını evlerinde değil, aşağıda açıklanan sebeplerden ötürü bankada tutacaklar ise doğal olarak bu sorunun yanıtını da merak ediyorlar. Bu yazıda da son güncel mevzuata göre bu konuda merak edilen tüm soruların yanıtlarını veriliyor. Verilen bu bilgiler sonrasında siz de nihai kararınızı ona göre verebilirsiniz.

Bankadaki Vadesiz Altın Hesabından Vergi Alınıyor mu?

İnsanlar yatırım yapmak istedikleri zaman karşılarına birçok değişik yatırım aracı çıkıyor. Altın ise küçük bütçeler ile her zaman için özellikle uzun vadede kar getiren ve en az riski olan yatırım araçlarından bir tanesidir. Bu noktada fiziki altın alınabileceği gibi bankalarda da vadeli ya da vadesiz altın hesabı açılabiliyor.

Bu noktada da ilk merak edilen olgu acaba vadesiz altın hesabı açılırsa vergi alınıyor mu biçimindedir. Eskiden vadesiz altın hesabından vergi alınmaz iken yasal düzenlemeler sonrasında hangi bankada olursa olsun mevcut vadesiz altın hesabından vergi alınır.

Bu vergi kambiyo vergisi toplam altın gramının binde ikisi oranındadır. Lakin burada şu hususun da bilinmesi gerekir. Devlet güvencesi ile bankalar vadesiz altın hesabından hesap işlem ücreti almaz. Sadece yılda bir kere kambiyo vergisi devlet tarafından alınır.

Bankadaki Vadeli Altın Hesabından Vergi Alınıyor mu?

Merak edilen bir diğer olgu ise vadesiz altın hesabından vergi alındığına göre vadeli olan altın hesabından vergi alınıp alınmadığıdır. Normal olarak vadesiz olan altın hesaplarından vergi alındığına göre vadeli altın hesabından da vergi alınması gerekir.

Burada da durum şu şekildedir: Bankada altın hesabının faiz tutarı üstünden yüzde 15 oranında stopaj vergisi alınır. Bankanın altın hesabına uyguladığı faiz ne kadar yüksek ise kısaca MSİGV denilen vergi oranı da o kadar yüksektir. Kanunlar bu konuda son derece nettir.

Bankadaki Altın Hesabından Vergi Alınıyor Mu?
Bankadaki Altın Hesabından Vergi Alınıyor Mu?

Bankadaki Nakit Altınlardan Vergi Alınıyor mu?

Bankalarda olan hem vadeli, hem vadesiz altın hesaplarından farklı vergiler alınsa da eğer kişiler evlerinde altın bulundurmak istemiyor ve bunu banka kasasında muhafaza etmek istiyorsa bu tür durumlar için herhangi bir vergi yoktur.

Lakin kişinin biriktirdiği altın varsa ve bunlarla hesap açan bir banka varsa vadeli ya da vadesiz olduğu fark etmeksizin fiziksel altınlar üzerinden hesap açıldığı zaman vergi üstte belirtilen kriterlerde olduğu gibi alınır. Bu konuda da yasal mevzuat son derece nettir.

Bankada Altın Hesabı Açmanın Avantajları Nelerdir?

Bankalarda altın hesabı açmanın avantajları aşağıda yazılı olduğu biçimdedir:

  • Evde altın bulundurmak her zaman için risklidir fiziki altınlar için en güvenli yer banka kasalarıdır.
  • Küçük rakamlar ile uzun sürede adım adım büyük yatırımlar yapılabilir. Bunun için kişinin bütçesi elverdikçe gram altın almasında fayda vardır.
  • Vadeli altın hesabı son derece avantajlıdır. Hem altın gram değeri yükselir iken hem de vadesi ile çift karlı bir yatırım yapılabilir.
  • Riski en az olan bir yatırım aracı olup her yaşta herkes yapabilir.

Kısaca bankada altın hesabı açtırmanın başlıca avantajları için bu bilgiler verilebilir.

Bankaların Altın Hesabı Nasıl İşler?

Bankalar önce kişi kaç gramlık altın istiyorsa güncel kuru üzerinden rakam üzerinden parasını tahsil eder. Bunun akabinde alınan para altın hesabına transfer ederek süreci başlatır. Eğer vadeli altın hesabı ise o hesap altın kur hareketlerine endeksli hale getirilir. Böylece de hesabın değer kazanması sağlanır.

Hangi Bankada Altın Hesabı Açılacağına Nasıl Karar Verilmeli?

Kişilerin güvendiği, herhangi bir risk içerdiğini düşündüğünü bankalarda vadeli hesap açılmalıdır. Vadeli altın hesabı açılacak ise o zaman en yüksek vade oranını veren banka tercih edilmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.