ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,5145
EURO
34,5480
ALTIN
2.488,38
BIST
9.548,09

Bedelli Askerlik Kredisi Nedir? Nasıl Çekilir?

Bedelli Askerlik Kredisi Nedir? Nasıl Çekilir?
24.03.2024
2
A+
A-

Askerliğini bedelli olarak yapmayı düşünen erkekler bedelli askerlik kredisi nedir ve nasıl çekilir? Konusunu merak ederler. Kredi şartlarını uygun bulmaları durumunda krediyi yaparak askerlik sürelerini kısaltma imkanı bulurlar.

Bedelli Askerlik Kredisi Ne Demek?

Erkeklerin zorunlu askerlik görevlerinin sürelerini kısaltmak amacıyla ücret ödeyerek normalden kısa süreli yaptıkları askerliğe bedelli askerlik denir. Bu durumdaki askerler 6 ay yerine 28 gün askerlik yaparak zorunlu görevlerini tamamlamış olurlar.

Ancak bedelli askerlik yapacak adayların her yıl belirlenen ücreti ödemeleriyle askerlik sürelerini kısaltmaları mümkündür. Maddi durumu belirlenen tutarı ödeyecek durumda olmayan kişiler ise kredi yöntemlerine başvururlar.

Bedelli askerlik kredisi bankaların ihtiyaç kredisi türünde asker adaylarına sağladığı kredidir. Bu kredi sayesinde kişilerin bedelli askerlik yapmak için ödemeleri gereken tutarı almaları mümkün olur. Böylelikle daha kısa süreli askere giderek hayatlarına devam ederler.

Bedelli Askerlik İçin Kredi Nasıl Çekilir?

Adayların krediyi çekmek için banka şubelerine gitmeleri gerekir. Şubelerde kredi çekme amaçlarını bildirerek bedelli askerlik için sunulan kredinin özelliklerini öğrenirler. Gerekli bilgileri almalarının ardından başvurularını yaparlar.

Bedelli askerlik kredisinin çekilebilmesi için başvuru sahipleri üzerinde yapılan incelemenin kredinin verilmesi için olumlu sonuçlanması gerekir. İnceleme esnasında ise kişilerin kredi geçmişi, kredi notu ve gelir durumu gibi detaylara bakılır. Bu sayede alacakları krediyi ödeyip ödemeyeceği tespit edilir.

Kredi için yapılan başvurunun olumlu şekilde sonuçlanmasının ardından kişilerin bedelli askerlik kredisini çekerler. Krediyi çektikten sonra da belirlenen bankalara ödemelerini yaparlar.

Bedelli Askerlik İçin Kredi Hangi Bankalardan Çekilir?

Türkiye’de bulunan bankaların büyük bir bölümü bedelli askerlik yapmayı tercih edecek adaylara kredi imkanı sunar. Bu kredi ihtiyaç kredisi türünde kabul edilir ve şartları belirlenir.

Bedelli askerlik için kredi çekilebilecek bankaların isimleri şunlardır;

 • Ing Bank
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Aktif Bank
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Garanti BBVA
 • Denizbank
 • Kuveyt Türk
 • İş Bankası

Bu bankaların bedelli askerlik için kredi faiz oranları ve faize bağlı olarak ortaya çıkacak toplam maliyet oranları farklılık gösterir. Bunun için kişilerin bankaların faiz oranlarının karşılaştırarak seçim yapmaları gerekir.

Kimler Bedelli Askerlik Kredisinden Faydalanabilir?

Zorunlu askerlik vazifesini yerine getirmek isteyen her adayın bedelli askerlik kredisinden yararlanması mümkündür. Bunun için minimum yaş sınırı 20 yaştır. Bu yaş itibariyle isteyen herkes bu türde askerlik yapabilir ve askerliği bedelli yapmak için de kredi imkanlarından yararlanabilir.

Bedelli Askerlik Kredisinin Şartları Nelerdir?

Yaş sınırı bedelli askerliğin yapılması şartları arasında gösterilebilir. Ancak her bankanın krediyi vermek için müşterilerinde aradığı şartlar bulunur. Bu şartların bir kısmının her bankada görülmesi mümkündür.

Bu şartlar;

 • Gelir sahibi olunması (düzenli) ve gelir miktarının belgelerle ispat edilmesi
 • Kredi notunun düşük veya riskli durumda olmaması
 • Kredi taksit ödemelerinin yapılması için gösterilen gelirin yeterli gelmesi
 • Kredi için müşteri mülk ipotek ettirecekse eşinin onayının olması (evli olduğu durumda)
 • Banka tarafından belirlenen 12 veya 24 aylık vadeye rıza gösterilmesi

Bunların dışında bankalar müşterinin durumuna bağlı olarak kredi şartı belirleyebilirler. Tüm bu şartları taşıyan ve bedelli askerlik yapmayı düşünen kişilerin krediyi alması mümkündür.

Bedelli Askerlik Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Askerliğini bedelli şekilde yapmayı düşünen kişilerin bankalardan bedelli askerlik kredisi çekmesinin sağlayacağı avantajlar bulunur.

Söz konusu avantajlar ise şöyle sıralanır;

 • Kredinin 12-24 ay vadesinin bulunması kolayca ödeme yapılmasını sağlar.
 • Ödemelerin düzenli yapılması sayesinde kişinin kredi notu yükseliş gösterir.
 • Kredi sayesinde toplam 182 bin TL veya üzerindeki tutarın ödenmesi konusunda sıkıntı yaşanmaz.
 • Kredi başvurusunun şubeler veya internet bankacılığı üzerinden yapılması mümkündür.
 • Kredi başvurularının sonuçları hızlı verildiği için adaylar krediyi alarak ilgili bankalara ödeme yapabilirler.
 • Askerlik süresinin kısalması sağlandığı için çalışma hayatında aksama olmaz. Ayrıca görevi tamamladıkları için muaf olurlar.

Askerlik yaşı gelen veya erteletme yapan adayların bu avantajlar için kredi çekmesi uygun olur. Böylelikle 6 aylık süre yerine 28 günlük askerlik yaparak zorunluluktan kurtulmuş olurlar.

Bedelli Askerlik Kredisinin Faiz Oranları Nasıldır?

Askerliğini bedelli yapacak kişilerin ödemeleri gereken ücret güncel olarak 182608 TL’dir. Bu ücreti kendi imkanlarıyla ödemeyecek kişiler kredi yöntemini seçerler. Krediyi kişilere sağlayan bankalar verecekleri kredi için faiz uygularlar. Faiz oranları ise vade süresine göre değişiklik gösterir.

Ziraat Bankası’nın kredi için uyguladığı faiz %4.24 iken Denizbank’ın faiz oranı %4.10’dur. İş Bankası’nın faiz oranı %3.91 iken TEB faiz oranı %3.09’dur. Akbank’ın faiz oranı %3.41 iken Kuveyt Türk faiz oranı %2.98’dir. Bu oranların aylık veya dönemlik olarak artış yaşamaları mümkündür. Bu nedenle krediyi çekecek kişilerin güncel faiz oranlarını öğrenmeleri gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.