ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,0886
EURO
36,2715
ALTIN
2.623,44
BIST
11.206,70

Borsada Gün İçi Al Sat Nasıl Yapılır?

Borsada Gün İçi Al Sat Nasıl Yapılır?
22.02.2024
6
A+
A-

Borsa da hisse senetleri tarzındaki finansal araçlar kullanılarak yatırım yapılması pek çok kişi tarafından cazip bir fikir olarak görülür. Müşteriler içinde en merak edilen sorulardan birisi borsada gün içi al sat nasıl yapılır? Sorusudur. Ancak bu alanda çokta tecrübesi olmayan kişiler için bu durum biraz karmaşık görünebilir.

Borsada Günlük Alım Satım Ne Anlama Gelir?

Günlük olarak borsada yapılan alım satın işleri, finansal araçları bir gün içerisinde yani günlük olarak alıp satmayı kapsamaktadır. Yatırımcılar burada kısa sürede değişebilecek olan fiyatları kullanarak kısa sürede verimli bir kâr elde etmeyi amaçlar.

Borsada Günlük Alım Satım Nasıl Yapılır?

Günlük alım ve satım yapabilmek için öncelikle kişilerin bir aracı kurumda hesap açması gerekir. Aracı kurumla bir yatırım hesabı açtıktan sonra işlemlere başlanabilir. Kişiler günlük olarak alım satım yaparken öncelikle yatırım yapacağı hisse senedi yahut emtia fiyatını belirlemek zorundadır.

Alım satım işleri teknik analizlere dayalı bir durum gerektirdiğinden birçok yatırımcı teknik göstergelere dayanarak ve anlamlandırarak alım satım kararları alır. Teknik göstergeler burada hisse senedi fiyatlarının analizini meydana getiren matematik kaynaklı formüller olarak bilinir. Müşteriler alım satım yapacakken, yatırım yapılacak olan hisse senedinin piyasa trendlerine çok dikkat etmelidir.

Günlük Alım Satım İşleri İçin Nelere İhtiyaç Vardır?

Günlük alım satım yapabilmek için öncelikle kişilerin bir yatırım hesabı olmalıdır. Bu hesaba sahip olmak kişilerin borsada alım satım işleri yapmalarına yardımcı olacak bir ara yüzü aktif hale getirecektir. Ayrıca alım satım işlemlerini gerçekleştirmek için yeterli bir borsa takip sistemi bilgisi de gerekir.

Günlük Alım Satım İşlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Günlük alım satım işlerinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta; yatırımın yapılacağı hisselerin çok iyi analiz edilmesi durumudur.

Hisselerin fiyat analizlerini iyi bir şekilde yapabilmek için geçmiş verilerin iyi analiz edilmesi önemlidir. Ayrıca piyasa takibini iyi bir şekilde yaparakta olası fiyat değişikliklerine iyi bir tepki verebilmek mümkündür.

Günlük alım satım işlemlerinde şu noktalara dikkat edilmelidir;

  • Risk Yönetimi: Yüksek riskli bir işlem olarak bilinen günlük alım satım işlemleri, yatırımcıların zararlarını sınırlamak için iyi bir risk yönetimi stratejisi gerektirir.
  • Güncel Kalma: Günlük olarak alım satım yapan yatırımcıların piyasa ve borsa ile ilgili tüm gelişmeleri günlük ve güncel olarak takip etmesi gerekir.

Bu adımlara dikkat edilerek adım atılması olağan riskleri de en az seviyeye düşürecektir.

Borsada Gün İçi Al Sat Nasıl Yapılır?
Borsada Gün İçi Al Sat Nasıl Yapılır?

Borsada Günlük Al Sat İşlemlerinde Limit

Borsada yer alan günlük al ve sat işlemleri farklı kriter ve yöntemlere dayalı olarak değerlendirilir. İşlem hacmi üzerinden hesaplama yapma bu değerlendirme süreçleri içerisinde yer alır. Ayrıca kotasyon adı verilen işlem hacmi de günlük işlem bedellerinin belirlenmesi için önemlidir.

Amerikan borsasında uygulanan kural ile birlikte hesabında 25 bin Amerikan dolarından daha az varlık bulunan yatırımcılar kısıtlanır. Bu varlığın altında kalan yatırımcılar günlük al sat limiti olarak en fazla 3 ile sınırlanır.

Borsada Al Sat Ne Zaman Yapılabilir?

Hafta içi her gün borsada günlük al sat işlemleri sabah 09:40 – 09:55 saatleri arasında emir toplama işlemleri ile başlar. Saat 09:55’in geçmesi ile birlikte fiyat belirlemesi yapılarak işlemler gerçekleştirilir. Sürekli işlem yöntemi sonucuna göre de saat 10:00 – 18:00 arası tüm bu işlemler sürdürülebilir hale gelir.

Söz konusu al sat işlemleri günde iki seans olarak yapılır. Emirin verildiği günün sonuna değin geçerli olan bu işlem herhangi bir eşleşme olmaması durumlarında ertesi güne aktarım göstermeden otomatik olarak gün sonunda sıfırlanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.