Borsada Nasıl Para Kazanılır ?

0
661
görüntülenme

Borsada Nasıl Para Kazanılır ?

İnsanlar gün geçtikçe kısa yollardan zengin olma çabalarına giriyor. Zengin olma hayalleriyle kimisi ya piyangodan ya da şans oyunlarından bu hayallerine kavuşmak istiyor. Peki gerçekten kısa yoldan zengin olmak mümkün mü?

Eğer bilinçli bir şekilde hareket edersek bu hiç te imkânsız bir şey değil. Ancak bu zenginliği şans oyunlarında veya piyangolarda aramamalıyız. Borsadan düzenli ve bilinçli olarak para yatırıp zengin olan veya güzel paralar kazanan yüzbinlerce insan var.

PEKİ BORSA NEDİR? BORSADAN NASIL PARA KAZANABİLİRİZ?

Borsadan para kazanabilmek için öncelikle vadesiz bir yatırım hesabınızın bulunması lazım. Bu hesabı bankalardan kolayca açabilirsiniz.

Ardından yine bankaların veya başka kurumların aracılığıyla borsada hisse senetleri alabilir veya istediğiniz herhangi işlemleri yapabilirsiniz.

Hesabınıza para yatırdıktan sonra ilk hisse senetlerini almaya başlayabilirsiniz. Kısacası borsada bu şekilde işlem yapabilirsiniz.

PEKİ NASIL PARA KAZANABİLİRİZ? KAZANDIRAN HİSSE SENETLERİNİ NASIL BELİRLEYEBİLİRİZ?

Bunları adım adım açıklayalım.

1- HEDEF BELİRLEYİN

Borsaya yatırım yaptığınızda, bu para size ne zaman lazım olacak? 1 senemi, 10 sene sonramı bu paraya ihtiyacınız olacak.

Paranızın size ne zaman lazım olacağını bilirseniz, hangi hisselerin o zamana kadar en çok yükseleceğine karar verebilirsiniz.

2- KAZANMAK İÇİN NE KADAR HARCAYABİLİRSİNİZ?

Buna ‘Risk Toleransı’ denir. Mesela 5000TL kazanmak için ne kadar para harcayabilirsiniz. Kimileri bu para için 4000TL de harcar, kimileri bu para için ancak 1000TL harcar bunu iyice belirlemelisiniz. Ne kadar kazanmak istiyorsunuz? Bunun için ne kadar harcayabilirsiniz?

3- BORSADA TEMEL ŞEYLERİ ÖĞRENMELİSİNİZ

Yatırım yapmadan önce, yatırım yapacağımız hisse senedi hakkında iyice araştırma yapmalı, onu bilmelisiniz.

Bunun için İnternet üzerinden borsa eğitimi ile ilgili milyonlarca video mevcut. Bu eğitimleri aldıktan sonra sizde artık yatırım yapacağınız hisse ile ilgili fikir sahibi olup, daha iyi şekilde yatırım yapabilirsiniz.

Borsayı öğrenebilmeniz için bir diğer seçenek ise online bir deneme hesabı açarak veya çeşitli borsa ile ilgili oyunlarla deneme amaçlı olarak işlem yapabilirsiniz. Bu borsayı öğrenmenizde size çok yardımcı olacaktır.

Borsateknik.net in hazırladığı Borsadan Nasıl Para Kazanılır yazısına giderek bu konuda daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

4- YATIRIMLARINIZI DAĞITIN

Asla bütün yumurtaları aynı sepete koymamalısınız. Bütün yatırımızı tek bir hisseye yatırmamalısınız. Hisselere yaptığınız yatırımları çeşitlendirirseniz, yatırım yaptığınız herhangi bir hisse çökse bile halâ şansınız bulunur.

5- BAŞKA KİŞİLERİN YATIRIM TAVSİYESİNE UYMAYIN

Çoğu insan borsaya girip başkalarının tavsiyesiyle yatırım yapıp kaybedince, borsayı bir kumarhane gibi görebiliyor. Ancak bu doğru değildir.

Güvenmediğiniz kişilerin tavsiyesiyle yatırım yapmamalısınız. Bilinçli bir yatırımcı olup, yatırım yapacağınız hisseyi önceden iyice analiz ederek, araştırarak yatırım yapmanız daha doğru olur. Aksi takdirde sizde borsayı bir kumarhane gibi görebilirsiniz.

6- DUYGULARINIZI KONTROL ETMELİSİNİZ

Borsada kazanmak için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise duygularınızı kontrol edebilmeniz.

Yatırım yaptığınız hisseyi gece gündüz ‘düşmüş mü?’ diye kontrol etmemek gerekir. Yatırım yaptığınızda sakin olmanız gerekir. Hisseler biraz düşünce hemen satmaya kalkışmamalısınız. Düşeceğini hissettiğiniz zaman hisselerinizi satmalısınız.

7- TEKNİK ANALİZ VE TEMEL ANALİZ ÖĞRENİN

Teknik analiz ve temel analiz kullanarak bir hisse senedinin gelecekteki fiyatlarıyla ilgili tutarlı öngörüler oluşturabilirsiniz.

Teknik analiz borsada bir hisse senedinin geçmiş fiyat hareketlerini analiz ederek yatırım kararı vermenizde yardımcı olur ve iyi bir teknik analiz bilgisiyle borsada iyi paralar kazanabilirsiniz.

Teknik Analiz yazısına giderek teknik analiz hakkında çok faydalı bilgilere ulaşabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz