Çek Kırdırma Nasıl Yapılır ?

10
1439
görüntülenme

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır ?

Günümüz ekonomisinde olmazsa olmazlardan biri de çekle vadeli alış veriş yapılmasıdır. Bu durum bazen zaruridir bazen de prosedür icabı gereklidir. Ancak bazen işler istendiği şekilde gitmez ve çekin vade tarihi gelmeden ödemeyi almak gerekebilir. Bu durumda aracı kuruluşlara müracaat ederek “çek kırdırma” işleminin yapılması söz konusudur.

Çek Kullanımı ve Avantajları

Bir kişi veya şirket tarafından belirlenen tarihte ödenmek üzere belli bir miktar paranın ilgili banka hesabından ödenmesi için verilen imzalı talimat kâğıdına “çek” diyoruz. Çek tesliminde hem çeki teslim alanın hem de teslim edenin karşılıklı rızaları söz konusudur. Çekle ödeme yapmanın avantajlarından biri o an için banka hesabında yeterli nakit bulunmaması halinde ödemeyi geciktirmeyi sağlar.

Yine büyük miktarda nakit parayı şirketin kasasında bulundurmak yerine daha güvenli bir ödeme yöntemi olarak çek tercih edilebilir ve böylece alacaklı doğrudan bankaya gidip parayı tahsil edebilir. Çek ödeme tarihi çeki yazan kişi ya da kuruluş tarafından belirlenir. Eğer çek bir şahıs tarafından hazırlanmışsa kişinin imzası üzerinde bulunmalıdır. Eğer bir şirket tarafından hazırlanmış ise şirketin kaşesi çekin üzerinde bulunmalıdır. Çekler aynı gün ödenmek üzere düzenlenebileceği gibi ileri bir tarihte (örneğin altı ay sonra) ödenmek üzere vadeli olarak da düzenlenebilir.

Çek kırdırma işlemi nasıl yapılır ?

Bazen işler planlandığı şekilde gitmez ve çek tarihinden önce çekteki paranın tahsili gerekebilir. Bu durumda aracı kurum olan faktöring firmalarına ve resmi veya gayri resmi şahıslara müracaat edilir. Çekin kırılması sırasında çek bir miktar değer kaybedecek ve çeki kıran kuruluş ya da şahıs bu miktarı işlem bedeli olarak sizden temin etmiş olacaktır.

Örneğin; 50.000 TL değerinde bir çek kırdırıldığında o günün faiz değerine göre bir değer alacaktır. Diyelim ki değeri 35.000 TL olsun. Bu para çek kırdırana faktöring firması tarafından ödenir. Aradaki 15.000 TL fark da faktöring firmasının bu işlem için aldığı kardır. Çeki kırdıran kişi de erken ödeme almış ancak ödemenin bir kısmından feragat etmiş olur.

 

10 YORUMLAR

  1. Hocam çek kırdırma olayı için anlattığınız bilgiler gerçekten çok faydalı teşekkür ederim, çek kırdırmak istiyordum nasıl oldugunu nelerle karşılacağımı bilmiyordum bu sayede öğrenmiş oldum sağolun

  2. Faturasız çekler ne faktoring şirketlerinde ne de bankalarda kırdırılmıyor arkadaşlar. Bu yüzden mutlaka ticari işlemlerinizi resmi yapın. KDV ödemekten kaçmak isteyen bazı ticaret erbabı kişiler çekleri şirket sahibinin şahıs cirosu ile alarak kayıt dışı ekonomi yarattıkları gibi nakit ihtiyaçları olduğunda çekleri nakite çevirme konusunda sorun yaşayacaklardır. Öte yandan pandemi dönemi öncesinde çek kırdırma maliyetleri oldukça yüksekti ama şimdilerde faktoringler daha vicdanlı yaklaşmaya başladılar. Ben yine de müşteri çeklerini bankamda iskonto hesabında kullanmayı tercih ediyorum. Bu vesile ile hem banka işlemlerim doğrultusunda banka skoringim yükseliyor hem de faktoringlere nazaran daha düşük faiz ödemiş oluyorum. Herkese bol kazançlar dilerim.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz