Çeyiz Parası Nedir, Nasıl Alınır ?

0
70
görüntülenme

Çeyiz Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, 2017 yılından itibaren maddi imkânsızlıktan dolayı evlenemeyen çiftler için çeyiz hesabı uygulaması başlatılmıştır. Bu hesap ile tasarrufta bulunan kişilere devlet katkısı da sağlanmaktadır.

Kimler Çeyiz Parası Alabilir?

Çeyiz Hesabı’ndan 18 yaşını doldurmuş ve mavi kart sahipleri faydalanabilirler. 18 yaşından küçükler için velisi veya vasisi hesap açtırabilirler. 18 yaş üstü kişiler için hiç evlilik yapmamış ve 24 yaşına girmemiş olması gerekmektedir.

Evlenmeden önce minimum 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapılması gerekir. Ödemelerin aksatılması durumunda kişi, devlet katkısı hakkını elde edemeyecektir.

Ödemeler Nasıl Yapılır?

Düzenli ödeme şeklinde olan çeyiz hesabı ödemelerine alt ve üst sınır konmuştur. Aylık ödemelerde alt ödeme sınırı 155 TL iken, üst sınır ise 1.552 TL olarak belirlenmiştir.

Üç aylık ödemelerde alt sınır 465 TL, üst sınır ise 4.657 TL’dir.

Düzenli yapılan ödemelerde üst sınırı aşmamak kaydıyla istenildiğinde hesaba ek olarak para yatırılabilir.

Çeyiz hesabında para çekme hakkı, bir dönem içerisinde en çok iki defa tanınır. Para çekme hakkının kullanılabilmesi için hesapta kalan bakiyenin, hesap açılış tarihinden bu yana yatırılması gereken asgari tutar toplamından az olması gerekmektedir.

Devlet katkısı 36-47 ay yapılan ödemeler için, birikim tutarının %10 kadardır. Fakat ödenecek miktar 6.210 TL’yi geçemez.

Ödeme süresi 48-59 ay olanlar için, devlet katkısı birikim tutarının %15 kadardır. Ödenecek tutar 6.986 TL’yi geçemez.

Devlet katkısı 60 ay ve üzeri yapılan ödemeler için, birikim tutarının %25 kadardır. Tutar 9.279 TL’yi geçemez.

Düzenli ödemenin aksatılması veya herhangi bir ihlal durumunda katılımcı çeyiz hesabı statüsünden çıkarılmakta ve devlet katkısı ödenmemektedir..

Çeyiz Hesabı Nasıl açılır?

Evlenmeyi planlayan kişiler mevduat ya da katılım bankalarında çeyiz hesabı açtırabilirler. Katılımcı herhangi bir bankada çeyiz hesabı olmadığına dair beyanname ve bilgi paylaşımı için muvafakat name ile birlikte başvurularını gerçekleştirebilir.

Katılımcılar birden fazla veya ortak hesap açtıramadıkları gibi hesabın bankalar arası taşınması mümkün olmamaktadır.

Türk vatandaşı olup yurt dışında yaşayanlar da yurt içi şubelerden çeyiz hesabı açtırabilirler.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz