Coin ve Token Arasındaki Farklar

0
55
görüntülenme

Coin ve Token Arasındaki Farklar

“Bozuk para” ve “token” kelimeleri çoğunlukta eş anlamlı şekilde kullanılıyor ve çoğu kişi tarafından değiştirilebilir olarak kabul edilir. Ancak iki farklı kavramdan bahseder.

Peki neden birçok şifreleyici madeni para ve jetonları birbirine karıştırıyor ve bunlar arasındaki kritik fark nedir?

Hızla değişen cryptocurrency alanında, yeni terimlerin ortaya çıkması, yanlış anlamalara ve yanlış kullanımlara yol açtı. Tüm madeni paralar ve jetonlar, birçoğunun para birimi olarak dolaşımda bulunmamasına ve asla olmaları gerekmemesine rağmen, şifreli para birimi olarak kabul edilir. Tanıma göre, para birimi bir değişim aracı, bir hesap birimi veya bir değer deposudur. Bitcoin tüm bu özelliklere sahiptir, bu nedenle “cryptocurrency” adı bu durumda doğrulanır. Ancak, Bitcoin’in başarısından sonra seri üretime başlayan tüm madeni paralar ve jetonlar, birçoğu gerekli özellikleri yerine getirmese de, atalet tarafından “kripto para birimi” olarak adlandırıldı. Bu yüzden madeni paralar ve jetonlar – kriptografi kullanılarak yaratılan iki farklı birim türü – kripto para birimi olarak adlandırılır. Bu gerçek yanıltıcı yenilikler arasında yer alır.

Coin

Madeni paralar (genellikle alt coinler veya alternatif şifreleme paraları olarak da bilinir) zaman içinde değer depolayan şifreleme teknikleri kullanılarak oluşturulan dijital paralardır. Temel olarak paranın dijital bir karşılığıdır.

Bitcoin örneği

Bitcoin en ünlü örnektir. Bitcoin, tüm işlemlerin görülebileceği blok halka açık ve dağıtılmış dijital deftere dayanmaktadır. Veri toplu olarak depolanır ve blockchain ağının katılımcıları arasında paylaşılır. Blockchain şeffaflığı garanti eder ve sahtekarlığı azaltır. Madeni paralar, para ile aynı özelliklere sahiptir: elverişli, bölünebilir, kabul edilebilir, taşınabilir, dayanıklıdır ve sınırlı tedarike sahiptir.

Token

Belirteçler, projenin ekosistemi içinde ödeme yöntemi olarak kullanılabilecek, madeni paralarla benzer işlevleri yerine getiren, proje tarafından verilen dijital varlıklardır, ancak asıl fark, sahibine ağa katılma hakkı vermesidir. Dijital varlığın işlevlerini yerine getirebilir, bir şirketin payını temsil edebilir, projenin işlevselliğine ve daha pek çoğuna erişim sağlayabilir – belirteçlerin işlevselliğinin bilinmeyen yönlerinin keşfedilmediği yeni projeler başlatılır. Dijital belirteçler aynıdır – yalnızca belirli bir projenin içinde belirli kullanım durumlarına sahiptirler. Coin ve token arasındaki farklar jetonlar bir varlık veya yardımcı programı temsil eder, bu nedenle güvenlik ve yardımcı program belirteçleri ayırt edilir. Bir jeton oluşturmak, bir jeton oluşturmaktan daha kolaydır, çünkü yeni bir kod oluşturmak veya önceden var olanı değiştirmek zorunda kalmazsınız.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz