ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20

Dijital Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Dijital Bankacılık İşlemleri Nelerdir?
22.12.2023
3
A+
A-

Dijital Bankacılık İşlemleri Nelerdir? Dijital bankacılık kanallarına her gün yeni bir özellik ilave ediliyor. Özellikle mobil uygulamaların kapsamı genişletiliyor ve kullanıcılara güncelleme gönderiliyor. Günümüzde bir bankanın müşterisi olmak için mobil uygulama kullanmak mümkündür.

Uzaktan müşteri edinim teknolojisi sayesinde banka personeli ve tüketici kısa bir görüntülü görüşme gerçekleştirebiliyor. Sonrasında ise dijital onaylar doğrultusunda bankanın müşterisi olarak hem fiziksel hem de dijital hizmetler kullanılabilir.

Dijital Bankacılıkta Fatura Ödeme

Dijital bankacılığın en temel işlemlerinden bir tanesi fatura ödeme işlemleridir. Su, doğalgaz, elektrik, internet, kira, aidat ve daha pek çok ödeme için banka şubelerine gitmenize gerek kalmadan mobil uygulama üzerinden gerçekleştiriliyor. Hatta bankaların pek çoğu işlemleri şubeden kabul etmiyor. Bu işlemleri internet veya mobil şubelerden birkaç dakika içerisinde gerçekleştirilebilir.

Banka Kartı ve Kredi Kartı İşlemleri

Kredi ya da banka kartınız ile alakalı pek çok işleminizi dijital bankacılık sayesinde bulunduğunuz her yerden gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı borcu ödeme şifre değişikliği yapma, kart talebi, kart başvurusu tabii ki ve buna benzer pek çok işlem banka şubesine gitmenize gerek kalmadan cep telefonunuzdan yapabiliyor.

Dijital Bankacılık İşlemlerinde Döviz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Dijital bankacılık sayesinde müşteriler artık döviz işlemlerini de kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Bankaların son senelerde müşterilerini sunmuş olduğu en büyük kolaylıklardan bir tanesi de bu oldu. Dijital bankacılık işlemleri nelerdir? Sorusunu yanıt olarak hemen hemen her ödeme işlemleri yapılabiliyor yanıtı verilebilir.

Artık banka şubesine gitmeden mobil ve internet kanallar aracılığı ile döviz ve değerli maden alım satım işlemi gerçekleştirebilmek mümkün hale gelmiştir. Bunun için ilgili olan bankada bir döviz değerli maden hesabına sahip olmanız yeterlidir. Ayrıca bu hesabı mobil uygulama üzerinden de açabilmeniz mümkündür.

Dijital Bankacılıkta Hesap Açma ve Kapama Vergi Ödeme İşlemleri

Dijital bankacılık işlemleri ile istediğiniz bankadan yeni bir hesap açabilir var olan hesabınızı kapatabilirsiniz. Bu işlemler vadesiz ve vadeli hesaplar TL döviz ya da değerli maden hesapları, avans hesabı ve hisse senedi hesabı için geçerlidir. Dijital bankacılık işlemleri ile vergi ödeme işlemi de gerçekleştirilebilir.

Her vatandaş belirli hizmetler doğrultusunda vergi ödemekle sorumludur. Vergi daireleri ise en kalabalık olan ve en yoğun olan resmi kurumların başında gelir. Bununla beraber vergi dairelerinde çoğu zaman banka ve kredi kartı ile ödeme kabul edilmez. Vergi ödemelerin dijital bankacılık üzerinden gerçekleştirilebilmesi bu sebeple önemli bir avantajdır.

Dijital kanalları aracılığı ile ödemesi yapılan vergiler şu şekilde sıralanır;

  • Motorlu taşıt vergisi ve trafik para cezaları
  • Yolcu telefon imei harcı ve gelir vergisi
  • Yükseköğrenim kredi borcu ve yüksek öğrenim harç kredisi
  • Sosyal güvenlik kurumu ödemeleri
  • HGS ödemeleri

Artık bu vergiler dijital kanal aracılığı ile ödemesi yapılabiliyor.

Dijital Bankacılık İşlemleri Nelerdir?
Dijital Bankacılık İşlemleri Nelerdir?

Dijital Bankacılık İşlemlerinde Paket Yükleme Kredi İşlemleri

Dijital bankacılık sayesinde cep telefonu hattınıza TL ve paket yükleme işlemlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bankalar genelde bu işlemlerin Türk telekom, turkcel, avea, vodafone gsm operatörleri için yapılmasına olanak tanır.

Günümüzde pek çok banka dijital bankacılık teknolojisi ile müşterilerin internet veya mobil şube aracılığı ile kredi başvurusunda bulunmasına imkan tanır. Bu sayede banka şubelerine gidip yoğunluk yaşanmasına gerek kalmadan ihtiyaç kredisi ve ev kredisi talebinizi bankaya dijital işlemler aracılığıyla iletebilirsiniz.

Fakat belge talep edilirse şubeye davet edilirsiniz. Dijital bankacılık ile bankalar üzerinden ödemelerde otomatik hale getirebilirsiniz. Fatura ödeme kredi kartı ödemeleri kredi ödemeleri daha pek çok düzenli ödemelerinizi internet veya mobil şubeleri aracılığıyla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.