ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Dolar Alırken Komisyon Var Mı?

Dolar Alırken Komisyon Var Mı?
24.02.2024
15
A+
A-

Vatandaşlar ellerinde bulunan Türk lirası karşılığında dolar almayı düşündüklerinde dolar alırken komisyon var mı? Bilmek isterler. Dolar alımında uygulanan komisyon prosedürü ve hesaplamalarına ait detayları araştırdık.

Dolar Alımı Nereden Yapılır?

Vatandaşların Türk lirasıyla dolar almak için tercih edebilecekleri 4 farklı seçenek vardır.

Bu seçenekler şunlardır;

  • Döviz büroları
  • Bankalar
  • Kuyumcular
  • Çevrimiçi döviz büroları

Dolar alımının hangi mecradan yapılacağına karar vermek için uygulanan komisyon bilgilerine sahip olmak gerekir. Ayrıca dolar alırken mağdur olmamak için yetkili ve yasal olan adreslerin tercih edilmesi gerekir.

Döviz Bürosu Komisyon Alıyor Mu?

Dolar alımı için tercih edilecek en önemli adres döviz bürolarıdır. Bürolar üzerinden hem dolar alımının hem de satışının yapılması mümkündür.

Dolar alınması için çalışan döviz büroları komisyon alırlar. Komisyon oranlarının ise döviz büroları genelinde farklı olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bazı büroların direkt Merkez Bankası kur oranlarını dikkate alarak komisyon aldıkları görülür.

Döviz Bürosu Ne Kadar Komisyon Alıyor?

Dolar alınacak döviz bürosunu tercih etmeden önce aldıkları komisyon oranlarını öğrenmek gerekir. Böylelikle daha az komisyonu uygulayan büroyu bularak kazanç elde edebilirler.

Döviz büroları komisyon alımını Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu kur oranını dikkate alırlar. Buna göre uygulanan komisyonun binde1-2 aralığında değiştiği görülür.

Döviz bürolarının Merkez Bankası’nın kurunu dikkate almadıkları durumlarda aldıkları komisyon oranının daha yüksek olduğunu görmek de mümkündür. Özellikle yabancı müşterilerle yoğun şekilde çalışan büroların komisyonlarının daha yüksek olduğu görülür.

Dolar Alırken Komisyon Var Mı?
Dolar Alırken Komisyon Var Mı?

Banka Dolar Alımında Komisyon Alıyor Mu?

Vatandaşların dolar alabilecekleri ikinci adres bankalardır. Türk lirası veya diğer para birimlerini kullanarak dolar almak isteyen kişiler kamu veya özel teşebbüs bankalara başvurarak istedikleri miktarda dolar alabilirler.

Bankalar tıpkı döviz bürolarında olduğu gibi dolar alımı yaparken vatandaşlardan komisyon alırlar. Ancak bankalardan dolar alındığında komisyon oranında makas farkının görülmesi mümkün olur. Bunun için dolar alırken banka seçiminde kur ve makas farkı karşılaştırmasının yapılması gerekir.

Bankaların Dolar Komisyon Oranları Nasıldır?

Vatandaşların dolar alması için çalışan bankaların sayısı oldukça fazladır. Ayrıca dolar satışı ve reel kur üzerinde gün içinde oldukça fazla değişiklik olur. Bu nedenle dolar komisyon oranının fiyat değişikliklerine göre değiştiği söylenebilir. Bankaların dolar satışı yaparken reel kurdan 0.40-0.50 oranında komisyon aldıkları yaygın şekilde görülür.

Bu oranlar dikkate alındığında 1000 dolar için ortalama 200 TL fazla ödeme yapılması gerektiğini söylemek mümkündür. Bunun dışında dolar alacak kişilerin bankalara kambiyo vergisi ödemeleri de gerekir. Bu verginin %1 oranında uygulandığı görülür.

Kuyumcular Dolar Alımında Komisyon Alıyor Mu?

Vatandaşların dolar almak için başvurabilecekleri üçüncü adres kuyumculardır. Kuyumcular dolar satışını yaparken kur piyasasını takip ederler. Ancak piyasadan daha yüksek fiyatta dolar satışının yapıldığını görmek de mümkündür.

Kuyumcular dolar almak için tercih edilebilecek adresler olmalarına rağmen resmi kurumlar değillerdir. Özellikle 2019 yılı itibariyle dolar satışı yapmaları yasaklanmıştır. Bu nedenle genellikle dolar almak isteyen kişileri döviz bürolarına veya bankalara yönlendirirler.

Dolar Alımında En Düşük Komisyon Nereye Ödenir?

Komisyon oranlarının yüksek olması vatandaşların dolar alımında kararsızlık yaşamalarına neden olur. Ancak yapılan iyi araştırmayla düşük komisyon ödeyerek dolar yatırımında bulunmak mümkün olur. Dolar satın alırken ödenecek en düşük komisyon oranının öğrenilmesi için reel kur takibinin yapılması önemlidir.

Reel kur takibinin Google üzerinden yapılması mümkündür. Anlık kur oranları incelenerek bankalar veya döviz bürolarının ne kadar komisyon koydukları anlaşılır. Böylelikle alınacak dolar miktarı üzerine uygulanan komisyonun hangi adreste düşük olduğu anlaşılır. Böylelikle en düşük orandan alım yapılır ve kazanç sağlanır.

Güncel kur incelendiğinde en düşük dolar alımının Cepteteb, Alternatifbank, Garanti Bankası ve İş Bankası aracılığıyla yapılabileceğini görmek mümkündür. Ancak alım oranlarında gün içerisinde değişiklikler görülür. Döviz bürosu tercih edilecekse de yerel ve yetkili olan büronun seçilmesi gerekir. Böylelikle Türk lirası ile dolar alımı yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.