E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır ?

0
620
görüntülenme

E-Haciz Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Eğer herhangi bir devlet kurumuna ödenmemiş borcunuz varsa kurum, borcu olan kişinin banka hesaplarına e-haciz işlemi uygulama hakkına sahiptir. Bu durumda borçlunun, borçlu olduğu miktar kadar banka hesaplarına bloke işlemi uygulanır. Eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız ya da e-haciz işlemi gerçekleşip gerçekleşmediğini merak ediyorsanız e-Devlet Kapısı üzerinden “Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Bilgisi Sorgulama (e-haciz Banka)” sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Bu işlem sayesinde e-haciz işlemi uygulanıp uygulanmadığını şubeye gitmeden internet üzerinden öğrenebilirsiniz.

E-haciz Nedir?

Üstte de belirttiğimiz gibi e-haciz işlemi; devlet kurumlarına olan vergi ve maliye borçlarıyla ilgili bir işlemdir. Özel şirketlerin, bankaların ya da şahısların haciz işlemleri e-haciz kapsamına girmemektedir. Bu işlemler, normal haciz kapsamında değerlendirilir.

Hangi Borçlar E-Haciz Kapsamına Girer?

e-haciz işlemi; trafik cezası gibi yasalarla konulan para cezalarını kapsar. Bunun dışında motorlu taşıtlar ve kira gelir vergisine tabi borçlarla maliye borçlarını da kapsamaktadır. E-haciz, yalnızca devlete olan borcunuzla ilgili bir durumdur.

E-haciz Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer bu gibi borçlarınızın olduğunu düşünüyorsanız e-haciz sorgulaması yapmanız gerekir. e-haciz sorgulama işlemi, internet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için e-Devlet sitesini ya da Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitelerini kullanabilirsiniz. Zaten e-Devlet üzerinden yapacağınız sorguda da Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesine yönlendirilirsiniz.

E-Devlet üzerinden “Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” linkine tıklayarak ilgili sayfayı bulabilirsiniz. Bu sayfada sizden kimlik doğrulaması istenecektir. Bu sayfada T.C. Kimlik Numarası ve e-Devlet şifreniz istenir. Bu bilgileri girdikten sonra devam butonuna basın. Bu sayede sizi ilgili sayfaya gitmek için gerekli olan sayfa açılacaktır. Bu sayfada yer alan “Uygulamaya Gitmek İstiyor musunuz” butonuna tıklayın. Sonrasında yönlendiğiniz sayfa üzerinden banka hesaplarınızı yazarak e-haciz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Burada, “Araçlara uygulanan elektronik hacizler” ve “Banka hesaplarına uygulanan tüm elektronik hacizler” şeklinde iki seçenek çıkacaktır. İkisini de kontrol edebilirsiniz. Eğer herhangi bir borcunuz yoksa sayfa size “Adınıza düzenlenmiş Aktif Olan Haciz Bildirisi Bilgisi bulunmamaktadır.” Mesajını verecektir. Bu durum, adınıza devlet tarafından uygulanmış bir haciz işlemi olmadığına işarettir. Eğer borcunuz varsa ilgili banka hesabına ait borç bilgisi sayfa ekranında yer alacaktır.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz