ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,1106
EURO
36,0884
ALTIN
2.579,33
BIST
11.139,46

Enpara Karekod İle Nasıl Para Çekilir?

Enpara Karekod İle Nasıl Para Çekilir?
20.02.2024
33
A+
A-

Teknolojik gelişmelerin yakın takipçisi olan bankacılık sektörünün lider kuruluşlarından birisi enpara karekod ile nasıl para çekilir? Sorusu kullanıcıları tarafından merak konusu olmaya başlamıştır. Çünkü bankacılık uygulamalarının müşteri hizmeti doğrultusunda kolaylık sağlaması, çağın gerekliliklerini yerine getirmek ve varlığını sürdürmek için aranan bir özelliktir.

Bu işlemlerin, kullanıcıların zamanını verimli kullanması ve bankacılık işlemlerini bireysel boyutta kendilerinin yönetebiliyor olması gerekecektir. Karekod ile para çekme işlemi de bu uygulamalardan birisidir.

Karekod ile para çekme işlemi günümüzde kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilecek basit bir işlem haline gelmiştir. Kullanıcının cep telefonunun özelliği kullanılarak gerçekleştirilen bu işlem saniyeler içerisinde gerçekleştirilebilecektir.

Karekod İle Para Çekme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Enpara karekod uygulaması kullanılarak gerçekleştirilen para çekme işlemi kısa süre içerisinde tamamlanır. İşlem adımları kolay olmakla birlikte kullanıcıyı yönlendirir durumdadır.

Karekod ile para çekme adımlarına bakıldığında;

  • Kullanıcının enpara uygulamasını mobil cihazına indirmesi,
  • Uygulamadaki karekod alanına giriş yapılması,
  • Paranın çekileceği hesabın seçilmesi,
  • Mobil cihaz ekranına düşen karekodun banka ATM’sine gösterilmesi ile tamamlanır.

İşlem sonrası banka ATM’si hesaptan otomatik olarak çıkış yaparak kullanıcının güvenliği koruyacaktır.

Enpara Karekod İle Nasıl Para Çekilir?
Enpara Karekod İle Nasıl Para Çekilir?

Karekod İle Para Çekme İşleminin Olumlu Özellikleri

Karekod uygulaması ile para çekme işleminin müşteriler açısından olumlu tarafları saymakla bitmez. İlk faydası, kişilerin kartlarının yanında olmadığı durumlarda, acil ihtiyaçlarını karşılayabilir olması yönünden değerlendirilebilir. Kişiler, mobil cihazlarını kullanarak diledikleri zaman karekod işlemi ile para çekme eylemini gerçekleştirebilirler.

Diğer bir avantajı ise temizlik bağlamındadır. Bankaların ATM’leri, gün içerisinde birçok kullanıcının temasına maruz kaldığı için hijyenden yoksun ortamlardır. Karekod işlemi ile para çekme işlemleri herhangi bir teması gerektirmediğinden müşterilerin hijyen anlamında korunaklı oldukları yerlerdir.

Bir başka açıdan karekod uygulamalarının avantajlı olduğu durum düşünüldüğünde kısa süre içerisinde işlemin tamamlanması dolayısıyla zaman tasarrufu sağladığı söylenebilir. Banka kartı aracılığı ile yapılan işlemlerde, şifre girme, para çekme ekranını bekleme, çekilecek tutar belirleme gibi adımlar olduğu düşünüldüğünde QR kod işlemi saniyeler içerisinde talebi karşılayabilmektedir.

Karekod İle Para Çekme Güvenli Mi?

Günümüzde bankacılık uygulamalarının tehditlerle karşı karşıya geldiği noktalarda karekod ile para çekme işlemlerinin kısa sürede gerçekleşmesi ve güvenli olması ile kullanımı yaygınlaşmalıdır. QR kod ile bankacılık işlemleri kartın şifresinin çalınması, ATM içerisinde kartın kalması, kartın kaybolması gibi durumların önüne geçtiği için güvenilir bulunur.

Özellikle fiziki olarak kartın kişinin üzerinde bulunma yükümlülüğünü ortadan kaldırdığı için çalıntı durumlarının önüne geçmiştir. Kişiler mobil cihazları üzerinden banka ATM’si ekranına okutacakları karekod ile kısa zaman içinde ihtiyaç duydukları miktarı alabileceklerdir. Enpara uygulamasında para çekim işlemi sonrası güvenlik amacıyla otomatik olarak hesaptan çıkış yapıldığı görülür.

Karekod İle Para Yatırma İşlemi Yapılabilir Mi?

Karekod uygulaması yalnızca para çekme işlemi değil para yatırma adımında da gerçekleştirilebilir. Tıpkı para çekme adımında olduğu gibi para yatırma işlemi de kısa ve kolay yoldan gerçekleşir. Bu işlemin adımları para çekme işlem adımlarına benzerdir.

Para yatırma işleminde, kullanıcı bu sefer para yatırma seçeneğini kullanır. Ardından paranın hangi hesaba aktarılacağı seçimi yapılır. Yatırılacak tutar ister müşteri tarafından elle yazılır isterse otomatik olarak ekranda yer alan hazır tutarlardan seçilir.

Sonrasında ekrana düşen karekod ATM’ye okutulur. Açılan para yatırma bölmesine tutar koyulur. ATM tutarı okuduktan sonra yatırılan tutar ekranda gösterilir. Müşteri bu tutarın doğruluğunu teyit ettikten sonra aktarım yapılması için onay verir. İşlem sonu Enpara işlem hakkında müşteriye bilgi sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.