Gökhan Gürlek Açıkladı; Arsa Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

1
984
görüntülenme

PROKULE TÜRKİYE YÖNETİM KURULU BAŞKANI GÖKHAN GÜRLEK ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ? ARSA ALMAK MANTIKLI BİR YATIRIM ARACI OLARAK DÜŞÜNÜLEBİLİR Mİ? HUKUKİ HAKLARINIZ NELERDİR?  İŞTE ARSA ALACAKLARIN ÖZELLİKLE DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR!

Öncelikle arsa alacak kişi bunu ne için alacağını bilmesi ve ona göre karar vermesi gerekmektedir. Arsa alacak olan kişi eğer bunu yatırım amacı ile alıyor ise dikkat etmesi gerekenleri anlatayım.

ALMAK İSTEDİĞİNİZ YER ARSA MI?
Arsa olarak sunulan alanın gerçekten arsa olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Taşınma vasfı denilen kavram da bunu içerir. Bu madde içerisinde anlatılmak istenen konu; alacağınız yerin arsa ya da orman özelliklerini taşıyan bir alan olup olmadığıdır. Bunun yanında aynı zamanda bahçe niteliği taşıyan alanlar da bulunabilir. Taşınma vasfı konusunda arsa denilen şey imarlı bir arazidir. Fakat orman ve bahçe arsası imarlı bir arazi değildir.

YAPILAŞMAYA UYGUN MU?
Arsa üzerinde imar planına göre sanayi, ticaret yada turizm alanında bir yapılaşmaya açık mı? bunu öğrenmeniz gerekmektedir. Ayrıca aldığınız arsanın üzerine bir yapı kuracak iseniz, örneğin hastane,okul tesis gibi yapılaşmaya açık olup olmadığına bakmanız gerekmektedir.
Arsa yada arazinin yapılaşma durumuna uygunluğunun araştırılması, kadastral yola cephesinin olup olmadığına bakılıp tespitlerinin yapılması gerekmektedir. İmara uygunluğu ile yapılaşmaya uygunluğu kontrol edilmelidir. Bu yaptığımız araştırmalar sonrasında arsa üzerinde bir sınırlama varmı bunun kontrolünün yapılması gerekmektedir. Bunu ne için yapıyoruzun cevabını da verelim hemen. Bunu yapmamızın amacı alacağınız arsa üzerinde haciz, ipotek, idari durum beyanı yada mahkeme tarafından konulmuş bir karar varmı? bunların araştırılması çok büyük önem arz etmektedir. Yoksa ileride arsanız elinizden alınabilir, birikiminiz yok olabilir.

ARSANIZI KAYBETMEYİN
Aldığınız arsa yada arazinin hisseli olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır. Eğer hisseli bir araziyi almaya karar vermiş iseniz hissedarlar için ön alım haklarından kurtulması, ardından noter beyanlarını da arsa hissedarlarından almanız gerekmektedir.

Eğer noter ile beyan almamış iseniz, ve size dava açılmış ise ortaklığın bitirilmesi gibi bir durum ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca alacağınız arsayı mutlaka yerinde görmelisiniz. Bu çok önemli. Çünkü arsa üzerinde kaçak bir yapılaşma yada gecekondu ile karşılaşabilirsiniz.

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz