ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,4897
EURO
34,5579
ALTIN
2.496,82
BIST
9.548,09

Halkbank Sim Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?

Halkbank Sim Bloke Kaldırma Nasıl Yapılır?
25.03.2024
1
A+
A-

Sim kart bloke kaldırma işlemleri bankaya bağlı ATM’lerden, bankanın çağrı merkezinden, mobil uygulamadan veya banka şubelerinden yapılabilir. Bloke kaldırmak için bir işlem yapılmaması durumunda ise sim kart blokesi 72 saat içerisinde otomatik olarak kalkar.

Sim Kart Blokesi Neden Olur?

Banka sistemine bağlı cep telefonu numarasında operatör değişikliği olması durumunda banka güvenlik birimi bunu algılayarak müşteri bilgi güvenliği açısından sim karta bloke koyar ve mobil bankacılığın kullanımını etkisiz hale getirir.

Halkbank sim bloke kaldırma işlemi gerçekleştirene kadar bloke devam eder. Böylece müşteriden onay alınana kadar mobil bankacılıktan yapılabilecek olan kredi çekme ve para transferi gibi işlemlerin önüne geçilmiş olur.

Halkbank Kişisel Güvenlik Ayarları

Günümüzde son zamanlarda artan dolandırıcılık yöntemlerinden dolayı bankalar güvenlik önlemlerini arttırmışlardır. İnternet bankacılığından yapılacak işlemler ile ilgili arzu ederseniz işlem ve hesap kısıtlaması getirebilirsiniz.

Bazı işlemlerin internet bankacılığından yapılmasını engelleyebilir, bazı hesaplarınızın internet bankacılığı hesabında görünmemesini sağlayabilirsiniz. İşlem ve Hesaplara kısıtlama getirebileceğiniz gibi aynı zamanda işlem limiti de belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz limite göre limitin üstünde para transferi yapılmasının ve kredi çekilmesinin önüne geçmiş olursunuz.

Bir diğer güvenlik önlemi olarak SMS talimatları bulunmaktadır. Halkbank İnternet Şubesi, Halkbank Çağrı Merkezi veya Halkbank Şubesi’nden vereceğiniz SMS bankacılığı talimatı ile hesaplarınızdan yapılacak her işlem için telefonunuza yeni şifre gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemi Halkbank’ın yeni geliştirmiş olduğu Şifrematik cihazı ile de sağlayabilirsiniz.

Halkbank Şifrebaz Uygulaması Nedir?

Halkbank Şifrebaz uygulaması internet bankacılığı üzerinden yapılacak bütün bankacılık işlemleri için ek güvenlik imkanı sunan tek kullanımlık şifre üreten cihazdır. Şifrebaz her girişte kişiye özel tek kullanımlık şifreler üretir ve internet bankacılığı işlemlerinin daha güvenli yapılmasına olanak sağlar.

Şifrebaz Başvurusu Nasıl Yapılır?

Halkbank Şifrebaz başvurusu Halkbank şubelerinden Halkbank Şifrebaz Başvuru Formu doldurularak yapılır. Başvuru işlemi sonrasında Şifrebaz en kısa süre içerisinde banka sisteminde kayıtlı olan adrese teslim edilir.

Şifrebaz Elinize Ulaştığında Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Başvurusu yapılan ve ev adresine teslim edilen Şifrebaz elinize ulaştığında;

 • Şifrebaz’ın en altında bulunan ok işaretine basarak açılır ve ilk açılışta otomatik PIN kodu olan 280 girilir.
 • Ekranda çıkan NEW PIN yazısını gördükten sonra kendi belirlemiş olduğunuz 4 basamaklı PIN girilir.
 • Yeni belirlenen PIN kodu doğum tarihi veya ardışık sayılardan oluşamaz.
 • PIN CONF yazısı ekrana geldiğinde yeni oluşturulan PIN tekrar girilerek onaylanır.

Şifrebaz Nasıl Aktifleştirilir?

Şifrebaz aktifleştirme işlemleri Halkbank İnternet Bankacılığı’ndan, Halkbank Çağrı Merkezi’nden ya da Halkbank Şubeleri’nden yapılabilir.

Halkbank İnternet Bankacılığı’ndan aktifleştirmek için;

 • Halkbank internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra ‘’Güvenlik’’ menüsünde bulunan ‘’Şifrebaz Aktifleştirme’’ seçeneğine tıklanır.
 • İlgili yere Şifrebaz seri numarası girilir.
 • Cep telefonuna SMS ile şifre gelir. Cep telefonuna gelen şifre ilgili yere girilerek aktifleştirme işlemi tamamlanır.
 • Halkbank Çağrı Merkezi’nden aktifleştirmek için;
 • Halkbank Çağrı Merkezi numarası olan 0850 222 0 400 aranarak sesli yanıt sisteminde 4 numaralı Şifrebaz destek hizmetleri menüsünden yine 4 numaralı Şifrebaz işlemleri seçilir.
 • Müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra Şifrebaz seri numarası iletilmesi ile aktifleştirme gerçekleştirilmiş olur.

Halkbank Şubeleri’nden aktifleştirmek için;

 • En yakın Halkbank Şube’sine gidilerek müşteri temsilcisine Şifrebaz seri numarası iletilir.
 • Şifrebaz seri numarasının sistemde müşteri numaranız ile eşleştirilmesi sonucunda aktiflenmiş olur.

Şifrebaz PIN Kodu Unutulursa Ne Yapılması Gerekir?

Şifrebaz PIN kodunun unutulması ya da 3 kere üst üste hatalı girip bloke olması durumunda tekrar aktifleşmesi için PUK Kodu girmek gerekecektir. PUK Kodu Halkbank Şubesi’nden, Halkbank Çağrı Merkezi’nden talep edilebilir.

Şifrebaz Çalışmaz, Kaybolur veya Çalınırsa Ne Yapmak Gerekir?

Halkbankası’ndan talep üzerine alınan Şifrebazın pilinin bitmesi, kırılması veya bozulması gibi durumlarda Şifrebaz artık çalışmaz hale gelir. Halkbank Çağrı Merkezi aranarak bulunduğunuz yere en yakın Halkbank Şubesi’ne gidip Şifrebaz’ın iptal edilmesi gerekir. Bu esna da yeni Şifrebaz talebi yapılabilir.

Şifrebaz’ın kaybolması ve çalınması durumunda ise vakit kaybetmeden Halkbank Çağrı Merkezi aranarak Kayıp Çalıntı ve Şüpheli İşlemler kısmından yada Halkbank Şubesi’ne gidilerek Şifrebaz’ın kullanıma kapattırılması gerekir. Böylece yeni bir cihaz gelene kadar Şifrebaz’ın ürettiği şifreler ile internet bankacılığına giriş yapılması engellenmiş olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.