Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır ?

0
330
görüntülenme

Hayat Sigortası Hangi Durumlarda Geçersiz Sayılır ?

Hayat sigortası, sigortalı ve sigorta şirketi ile yapılan bir sözleşme olup işsizlik, yaşam kaybı, kalıcı sakatlık, kritik hastalık gibi durumları içeren belli sürede belirlenin kişilere ya da bu süreden daha uzun hayatta kalındığında sigortalıya sigorta bedelinin ödendiği bir sigorta çeşididir. Bu sigortanın en önemli özelliklerinden biri umulmadık bir durum karşısında kişiyi, yakınlarını güvence altına alarak destek sağlamasıdır.

Bunun dışında sözleşmede belirlenen durumlar gerçekleşmediğinde süre sonunda ödeme yapılır ve bu sayede birikim yapılması sağlanır. Yapılan sözleşmedeki belirlenenler dışında bir durumla karşılaşıldığında hayat sigortası geçersiz sayılır. Bu durumlar intihar, sigortalı birini öldürme, farklı sıfatla yapılan hava yolculuğu, savaş konularını içerir.

İntihar Durumunda
Sigortalı intihar sonucunda ölürse intihar anındaki akli dengesi önemsenmeden sigortacı o anki riyazi ihtiyatı öder. Farklı bir sözleşme ile süre kısaltılmadıkça en az 3 yıl devam eden sigorta durumunda ise teminatın tamamını öder.

Sigortalı Birini Öldürme
Sigortalı hayat sigortasına sahip birini öldürürse veya kişinin öldürülmesinde bir suç ortağı olması durumunda sigorta bedelinden mahrum edilir.

Savaş
Aksi sözleşme yapılmadığı sürece savaş durumunda sigorta geçersiz sayılır. Fakat savaş esnasında ya da savaş hareketleri nedeniyle öldüğünde ölüm tarihine kadarki süreye ait riyazi ihtiyat hak sahibi kişiye faiziyle birlikte ödenir.

Biyolojik silah
Aksi bir sözleşme yapılmazsa herhangi bir nedenle ortaya çıkan kimyasal, nükleer, biyolojik maddenin kişiyi öldürmesi durumu geçersizlik sebebidir. Tedavi amacı dışında kalan nükleer rizikolar ile gerçekleşen ölüm de buna dahildir. Ayrıca AIDS sonucu ölümde de sadece riyazi ihtiyat ödenir.

Farklı Sıfatla Yapılan Hava Yolculuğu
Sigorta şirketi bilgilendirilmeden yapılan ticari hava yolculuğunda yolcu sıfatı dışında gerçekleşen ölüm durumunda sadece riyazi ihtiyat ödenir.

Bu durumlarda hayat sigortası geçersiz olup sonucunda riyazi ihtiyat ödenir. Bunun dışında sözleşmede belirlenen riskin gerçekleşmesi durumunda sigorta sona erer ve belirlenen ödeme gerçekleşerek kişinin yaşamı sırasında beklenmedik bir durumda ortada kalmasını önler. Hayat sigortası kişinin hayatındaki bir b plan olarak görülebilir. Herkesin yapması gereken bu sigorta çeşididir.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz