Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır ve Satılır ?

4
988
görüntülenme

Hisse Senedi Nedir ?

Hisse senedi, sermaye şirketleri tarafından ortaklara ortaklık ve paylarını belgelemek adına vermiş oldukları kıymetli evraklar olarak adlandırılır. Bir başka ifade ile, bir şirkete ait anaparanın eşdeğer önemli parçalardan biri olarak da değerlendirilir. Ayrıca hisse senetleri bir ortaklığı ya da mülkiyeti de temsil etmektedir. Buna göre hisse senetlerinde standart bir gelir beklenmemelidir. Şirketlerin yatırım kararlarına ve bilanço kazancına göre değeri değişiklik gösterir.

Sermaye şirketleri ve anonim şirketler tarafından çıkartılan hisse senetleri, belli haklar karşılığında sorumlulukları ile beraber sahiplerine verilir. Bir bakıma yatırım aracı olarak da değerlendirilen hisse senetleri, portföyündeki kişilere de para kazandırır, ek gelir sağlar. Değerli olarak gösterilen hisse senetleri; borsa piyasasında alınıp satılabilir. Her yatırımcıya göre de uygun hisse senedi türleri bulunmaktadır. Fazlasıyla talep edilen hisse senetlerini günümüz çerçevesinde dünyada çok kişi kullanmaktadır.

Hisse Senetleri Nasıl Alınır ?

Günümüzde birçok kişi yatırım aracı olarak hisse senetlerini tercih etmektedir. Buna göre hisse senedi satın almak isteyen kişiler öncelikle işlem yapacakları bir aracı kurum üzerinde bir yatırım hesabı açmaları gerekmektedir. Daha sonrasında yatırım hesabına para yatırması gereken yatırımcıların almak istemiş oldukları hisse senedi için çalışmış oldukları aracı kuruma alım emri vermeleri de gerekmektedir. Kanun gereği, kurumların borsa piyasası üzerinde alım ve satı işlemleri yapmak için gerekli birkaç izne sahip olması lazım. Ayrıca yatırım hesabı talebinde bulunan müşterilerine de risk bilirim formunu ve çerçeve sözleşmesini de imzalatmaları gerekmektedir. İçerik kısmı Sermaye Piyasası Kurulunca belirlenen risk bildirim formları üzeride yatırımcılardan alınacak olan komisyon oranları, masraflar ve saklama ücretleri de detaylı biçimde belirtilmek zorundadır.

Hisse Senetleri Nasıl Satılır ?

Borsa piyasalarında hisse senetlerini satmak için alım satım işlemlerini iyi biçimde bilmeniz gerekmektedir. Buna göre birçok platform üzerinden alım satım işlemleri için aktif olan binlerce kullanıcı mevcuttur. Satım emrini verdikten sonra biraz ya da daha uzun bir süre beklemeniz gerekir. Çünkü sistemdeki satım emriniz bir alım emri ile eşleşir ve satış işlemi başarılı bir şekilde gerçekleşir. Bu açıdan alım satım işlemlerinde karşılıklı emirlerin birbirini bulması ve ticaretin gerçekleşmesi gereklidir.

Altın yatırım aracı kadar eski bir yatırım aracı olan hisse senetleri hem bireyler tarafından kişisel olarak kullanılmakta hem de şirketler tarafından da ele alınmaktadır. Buna göre daha karlı bir yatırım yapmak, uzun vadeli planlarınızı gerçekleştirmek ya da herhangi bir amaca yönelik olarak hisse senetlerinden yararlanabilirsiniz. Bir yatırımcı olarak hisse senetlerine sahip olmanız ve doğru zamanda bu hisse senetlerini bozdurarak satmanız sizlere birçok anlamda katkı sağlayabilir. Siz de borsa piyasasını iyi bilmeli ve iyi biçimde takip ederek daha karlı bir duruma geçmelisiniz. Bu anlamda hisse senetleri üzerine de yatırımlar yapabilirsiniz.

 

4 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz