ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Kar Dağıtım Tablosu Nedir ?

Kar Dağıtım Tablosu Nedir ?
20.04.2019
5
A+
A-

Kar Dağıtım Tablosu Nedir ?

Bir işletmenin dönem karının dağıtım biçimini gösteren ek finansal tabloya Kar Dağıtım Tablosu denir.

Kar Dağıtım Tablosunun Düzenlenme Amaçları Nelerdir ?

Kar Dağıtım Tablosu’nun düzenlenme amaçları, kendi içinde 3 gruba ayrılır. Bunlar;

1) Sermaye şirketleri tarafından elde edilen dönem karından, ödenecek olan vergilerin hesaplanması Kar Dağıtım Tablosunun Düzenlenme Amaçlarından biridir.

2) Sermaye şirketleri tarafından ayrılan yedeklerin, ortaklara dağıtılacak olan kar paylarının açıkça gösterilmesi Kar Dağıtım Tablosu’nun düzenlenme amaçlarından biridir.

3) Sermaye şirketlerinin hisse başına düşen kar payı tutarının hesaplanması Kar Dağıtım Tablosu’nun Düzenlenme amaçlarından biridir.

Kar Dağıtım Tablosunun Düzenlenme Kuralları Nelerdir ?

Kar Dağıtım Tablosu’nun düzenlenme kuralları, kendi içinde 4 gruba ayrılır. Bunlar;

1) Kar dağıtım tablosunda, dönem karından yapılan dağıtımı ile yedeklerden yapılan dağıtımı ayrı ayrı olacak biçimde düzenlenir.

2) Kar dağıtım tablosunda, ödenecek olan vergiler ve yasal borçlar, şirket ortaklarına ödenecek olan birinci ve ikinci kar payları, ayrılan birinci ve ikinci tertip yedekleri ve şirketin karından tamamen ayrılan özel fonlar ayrı ayrı olacak biçimde gösterilir.

3) Kar dağıtım tablosunda, imtiyazlı hisse senetlerine ayrılan kar payları ve adi hisse senetlerine ayrılan kar payları ayrı ayrı olacak biçimde gösterilir.

4) Kar dağıtım tablosunda, katılma intifa senetleri ile kar ve zarar ortaklığı belgesi ihraç edilmesi nedeni ile bunlara ödenen kar payları ayrı ayrı olacak biçimde gösterilir.

Anonim şirketler ve Limited şirketler tarafından çıkarılan, diğer hisse senetlerine oranla daha üstün haklar tanıyan hisse senetlerine imtiyazlı hisse senetleri denir. Hisse senetleri sahiplerine aynı haklar veren hisse senetlerine adi hisse senetleri denir. Hisse senetleri sahiplerine kardan pay alma, şirket tasfiyesinden yararlanma gibi haklar tanıyan sermaye araçlarına katılma intifa senetleri denir.

Katılma intifa senetleri, Nama yazılı intifa senetleri ve Hamiline yazılı intifa senetleri olarak düzenlenebilir. Üzerinde isim yazılı olan intifa senetlerine Nama yazılı intifa senetleri denir. Üzerinde isim yazılı olmayan intifa senetlerine Hamiline yazılı intifa senetleri denir. Şirketlere katılma hakkı veren ortaklık belgesine kar ve zarar ortaklığı belgesi denir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.