ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Kara Liste Nedir, Nasıl Çıkılır?

Kara Liste Nedir, Nasıl Çıkılır?
12.10.2019
0
A+
A-

Kredi aldınız fakat borcunu size verilen 90 gün içerisinde ödeyemediniz mi? O halde Merkez Bankası tarafından kara listeye alındınız demektir. Kara liste, adından da anlaşılacağı üzere bankalar üzerinde olumsuz bir imaj kazanmanıza neden olur. Peki kara liste nedir ve nasıl çıkarım içinden diyorsanız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kara Liste Nedir?

Bankalarla olan tüm ilişkilerimiz, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu nedenle bankaya olan borcunuz, aldığınız krediler, kredi ödeme şekliniz, ödememe durumunuz gibi birçok etken bu kurumda kayıt altındadır. Ancak bankaya olan borcunuzu düzenli olarak ödemezseniz ve bankanın hakkınızda yasal işlem başlatma hakkına sahip olduğu süreye kadar ödememe hali devam ederse kara listeye alınırsınız. Kara liste, borcunu zamanında ödemeyen ve borcuna sadık kalmayan vatandaşlara ‘halk arasında’ takılan sıfatlardan birisidir.

Aldığınız krediyi 90 gün içerisinde ödememeniz halinde banka, kredi türüne uygun olarak yasal işlem başlatır. Eğer araç kredisi çekildiyse banka, kredi çekilen araca el koyar. Aynı şekilde konut kredisi için de bu durum geçerlidir. Ödememe halinizin devam etmesi, bankanın hakkınızda haciz işlemini başlatmasına neden olabilir. Bu durum da kredi notunuza etki eder ve gelecekte kredi alma şansınız kapanabilir.

Kara Listeye Girersek Ne Olur?

Eğer kara listeye alınırsanız, bankalar sizinle iletişime geçmek istemeyecektir. Kredi notunuzu da etkilediği için limit artış ve kredi çekme işlemlerinden faydalanamazsınız. Bu durumda nakit ihtiyacınızı bankalardan gideremezsiniz.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kredi borcundan dolayı kara listeye alındığınızda, borcunuzu gecikmiş faiziyle eksiksiz bir şekilde ödemelisiniz. Sonrasında ise bankadan ‘ödenmemiş borcu kalmamıştır’ yazısı alırsınız. Bu işlemlerden bir süre sonra kara listeden otomatik olarak çıkarsanız. Ancak çıkmış olmanız, kara listeye daha önce girmiş olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Bu nedenle kredi notunuz düşük olacaktır.

Eğer kara listeye girdikten sonra kredi ihtiyacınız olursa bunu farklı yollardan giderebilirsiniz. Maaş müşterisi olduğunuz bir bankadan krediyi almak, bu yollardan birisidir. Bankaya göstereceğiniz düzenli gelir sayesinde banka size kredi verebilir. Bundan önce kredi alma şansınızı arttırmak için mevduat hesabı açtırabilir ve otomatik ödeme talimatı seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yanlışlıkla Kara Listeye mi Alındınız?

O halde yapmanız gereken, MİDES (Müşteri İtirazlarını Değerlendirme Sistemi) üzerinden itiraz için başvuruda bulunabilirsiniz.

Yorumlar

  1. Açıklayıcı bir yaz olmuş, bu tarz bilgilendirici yazılar insanlar için çok önemli