Karşılıksız Çek Nedir ?

2
899
görüntülenme

Karşılıksız Çek Nedir ?

Ticari hayatta para yerine kullanılabilen belgeye çek denir. Çek, ticari hayatta çok fazla kullanılmaktadır. Muhatap bankadır. Çevrilmeden öncede bankaya başvurulması gerekmektedir. Bazı durumlarda bankaya giden kişilerin bankadan bu tutarı tahsil edemeyeceği söylenmektedir. Hamilin hesabındaki çek tahsil edilemiyorsa, bu durum o çekin karşılıksız olduğunu göstermektedir.

Karşılıksız Çek Nasıl Tahsil Edilir ?

Elinizde bulunan çeki tahsil edebilmek için bankaya gitmeniz mecburidir. Bankaya gittikten sonra, çek eğer karşılıksızsa bunu banka ibare olarak çeke belirtir. Karşılıksız ibaresi konulduktan sonra bu durum tespit edilmiş anlamına gelmektedir. Banka tarafından verilen bu çekle birlikte, çeki veren kişiye icra takibi başlatılabilmektedir. O kişinin aleyhine yapılan bu durumla, icra dairesinden tarafından ödeme emri gönderilmektedir. 5 gün içerisinde herhangi bir itiraz olmazsa, kesin takip süreci başlatılır. Bu işlem sonrasında hacizde başlatılabilmektedir. Böylelikle karşılıksız çeki tahsil edebilmek mümkündür.

Karşılıksız Çekten Dolayı Cezai Yaptırım Var Mıdır ?

Karşılık Çekten dolayı cezai yaptırım uygulanabilmesi için, bazı durumların gerçekleşmesi gerekmektedir. Şeklen bir çek varsa, çek ibraz süresi boyunca bankaya ibraz edilmişse, cezai yaptırım başlatılabilmektedir. Ayrıca, çekin ibraz günü tamamen ya da kısmen karşılıksızsa, karşılıksız olgusu tespit edildiyse cezai yaptırım işlemleri başlatılabilmektedir.

Çekin hamili şikayette bulunduysa, 6728 sayılı kanunun 63. maddesi devreye girmektedir. Bu durumun ortaya çıkmasına sebebiyet veren kişiye, 1500 güne kadar idari para cezası uygulanabilmektedir. Bu idari para cezasının ödenmemesi durumunda hapis cezası da ortaya çıkabilmektedir.

Fakat cezai yaptırım uygulanması isteniyorsa, zamanaşımına mutlaka dikkat edilmelidir. Çünkü zamanaşımına uğramış olan karşılıksız çekler için işlem yapılamamaktadır. İbraz süresi öncesinde durum fark edilirse direk müdahale edilmeli ve karşı taraftan ceza olarak alınmalıdır. Bunun için süreye dikkat etmek çok önemlidir.

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz