Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir ?

2
116
görüntülenme

Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir?

Kart güvenlik kodu kredi kartının arka yüzünde yer alan rakamların son 3 hanesini oluşturan koddur. Bu kod 3D Secure işlemlerinde kullanılmakla birlikte kart için özgün bir niteliktir. Bu kod değişik firmalarca farklı adlandırılmıştır. Örneğin Visa şirketi CVV (Cart Validation Value) olarak isimlendirmiştir. 2001’den itibaren ise bütün kartlarda bu kodun bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Ayrıca CVV kodu kredi kartı numarası gibi kabartmalı rakamlarla değil normal şekilde basılı olarak bulunur.

CVV Ne İşe Yarar?

CVV kodu maksimum derecede güvenlik sağlamak ve sahtecilik olaylarının önüne geçmek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bilindiği üzere internet alışverişlerinde ilgili site sizden kart şifrenizi istemez. Bu sayede de CVV kodu, isim ve soy isim bilgilerinin yanı sıra kart numarası ve kart son kullanma tarihi bilgileri verilerek internet üzerinden kart şifresi vermeden güvenli alışveriş yapmak mümkündür.

CVV Hakkında Diğer Bilgiler

CVV kodu kredi kartı şifresi ile karıştırılmamalıdır. Ayrıca kredi kartı şifresi kullanıcı tarafından oluşturulup işlemler esnasında da kullanıcı tarafından tuşlanır. Kart şifresi hiçbir zaman kart üzerinde yazılı olarak bulunmaz. Vatandaşlar tarafından merak edilen diğer bilgi ise CVV kodunun nerde bulunduğudur. Örneğin, kartın arka yüzünde imza kısmının üst tarafında 1111 2252 4844 686 503 yazıyorsa son üç hane olan 503 o kartın CVV kodudur. Genellikle yalnızca CVV kodu yazsa da bazı durumlarda 7788 555 gibi rakamlar bulunur. Önemli olan ise her ne yazarsa yazsın son 3 hanedir.

CVV Kodu Silinirse Ne Yapılmalı?

Uzun yıllar kullanılan kartlarımızda bazen CVV kodunun yazdığı kısım aşınabiliyor. Bu durumda vatandaşların yapması gereken ilgili bankanın müşteri hizmetlerine bağlanıp yeni bir kart istemek olmalıdır. CVV kodu silindiği zaman kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz ancak internet alışverişlerinde sizden CVV kodu isteneceği için internet üzerinden alışveriş yapamayabilirsiniz.

CVV Kodu Sadece Kartın Arka Yüzünde Mi Yer Alır?

Türkiye’deki bütün kredi kartlarında arka yüzde yer alan CVV kodu American Express kartlarında ön yüzde bulunur. Vatandaşların bu konuda merak duymalarına gerek yoktur çünkü Türkiye’de bütün kartlar Visa ve Mastercard altyapısını kullanıyor.

2 YORUMLAR

  1. Bu CVV kodu sayesinde büyük bir hırsızlık tuzağından dönmüş oldum geçen günlerde. Yazıda da belirtildiği gibi önemi çok büyük ve diğer kartlardan ayrıştırıcı bir kalıp oluşturuyor.

  2. CVV bir sihirli numara gibi.. onu bilemediğinizde çoğu zaman alışverişleri tamamlayamıyorsunuz. Yeni nesil sitelerde artık dolandırılma gibi sıkıntımız yok.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz