ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,4919
EURO
34,5772
ALTIN
2.501,96
BIST
9.548,09

Kesme Altın Nedir?

Kesme Altın Nedir?
16.02.2024
11
A+
A-

Kesme Altın Nedir? Altın yatırım veya takı amaçlı kullanılabilen bir madendir. Altının da kendi içerisinde çeşitleri bulunur. Bunlar içerisinde yatırıma uygun şekilde altın çeşidini alabilmek kişilerin inisiyatifine kalmış bir durumdur. Kesme altını bilmeyen yoktur. Kesme altını ilk defa alacak kişiler bu altın türüyle ilgili bilgi sahibi olmak isteyebilirler.

İlk olarak kesme altın nedir? Bu sorunun cevabını alabilmek gerekir. Kesme altın genelde standart altın çubuklardan kesilerek elde edilen altın parçaları veya dilimleridir. Bu kesme işlemi daha çok küçük yatırımlar ve ticaret için uygundur.

Fiziki altın yatırımı için kişiler genellikle büyük altın barları tercih etmek yerine bu barlardan kesilmiş küçük parçaları alabilirler. Bunlar çeşitli büyüklüklerde olabildikleri gibi ağırlıkları da çeşitli olur. Tek bir ağırlıkta ve büyüklükte olur demek yanlış olur. Altın ticareti ve yatırım içinde kullanılması önerilir. Çünkü daha uygun bölmeyi kapsar. Kişilerde daha çok kesme altını yatırım için tercih ederler.

Kesme Altın Nereden Alınır?

Kesme altını ilk olarak tanımlamak gerekirse 24 ayar saf altından elde edilen ve bir işçilik eklenmeden satışa sunulan bir altın çeşididir. Böylelikle bir kuyumcudan satın aldığınız zaman işçilik farkına maruz kalmadan bozdurabilirsiniz. Gram altın bazında hesaplandığında kesme altının fiyatı, gram altınla aynı benzerliği gösterir. Herhangi bir belirgin fark yoktur. Kesme altın bir işçilik içermediği için altın türlerine göre kârlı bir yatırım aracı olarak bilinir.

Kesme altını bu kadar iyi bildikten sonra geriye güvenle satın almak kalır. Kesme altını istediğiniz kuyumcudan, döviz bürolarından veya bankadan rahatlıkla bulabilirsiniz. Çünkü kesme altın hemen hemen her kuyumcuda bulunabilen bir altın çeşididir. Döviz satan yerler ve bazı bankalarda kesme altın satışı yapar. Buralardan da bu altın türünü satın alarak yatırımınızı yapabilirsiniz.

Kesme Altın Nedir?
Kesme Altın Nedir?

Kesme Altın Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kesme altın satın alırken diğer altınlarda olduğu gibi bir takım hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlara dikkat ettiğiniz taktirde kesme altını gönlünüz rahat bir şekilde satın alabilirsiniz. İlk olarak kesme altının 24 ayar bir saf altından yapılmış olması gerekir. Bu öncelikle dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Kesme altın türü hiçbir şekilde işçilik içermemelidir. İşçilik içerdiği zaman kesme altın olmaktan çıkar. En son ise güvenilir ve tanıdığınız bir kuyumcudan ya da bankadan satın almanız önerilir. Böylelikle kesme altını güvenli bir şekilde satın alabilir ve yatırımınızı yapabilirsiniz. Bunların hepsine dikkat ettiğiniz zaman hiçbir sorunla ilerleyen süreçte de karşılaşmazsınız.

Kesme Altın Almak Kârlı Mı?

Kesme altın satın almak isteyen kişiler daha çok yatırım amaçlı tercih ederler. Bu sebeple satın aldıkları için kesme altının kârlı olup olmadığı merak ettikleri konuların başında gelir. Kesme altın ve gram altın aynı fiyatta satışa sunulur. Her vatandaşın bütçesine göre altın türü gram altın ile aynı oranda işleme tabi tutulur.

Altın kolye, bilezik, küpe ve yüzük gibi işçi maliyeti olan bu ürünlere kıyasla kesme altın zarar ettirmez. Çünkü kesme altında hiçbir işçilik maliyeti yoktur. Kesme altının satın alındığı tarihteki gram altın fiyatı ve bozulma işleminin yapıldığı tarihteki gram altın fiyatının farkına dikkat edilmesi gerekir.

Bu duruma dikkat ederek kesme altının satın alınması önerilir. Kârlı olup olmadığı ile ilgili bakıldığı zaman bu altın türünü bozdururken makas aralığı daha düşüktür. Bu sebeple kazançlı bir altın türü olduğundan bahsedilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.