Konut Kredisi-Mortgage Arasındaki Farklar

0
34
görüntülenme

Konut Kredisi-Mortgage Arasındaki Farklar

Konut kredisi ile konut kredisi – mortgage arasındaki farklar arasında bazı farklılıklar söz konusudur. Konut kredisinde kullanım süresi en fazla 60 ay olmakla birlikte faiz düzeyleri oldukça yüksektir.

İlave olarak konut kredisinde 60 günlük zaman dilimi içerisinde taksitlerin ödenmemesi durumunda tüketiciler hakları gereğince söz konusu taksit miktarının 365 günlük zaman diliminde ödenerek telafisi söz konusu olabiliyordu.

Mortgage kredisinde ise, 30 yıla kadar oldukça düşük faiz düzeyleri üzerinden en uygun konut kredisi ağlanabilir.

Ancak, mortgage konut kredisinde 60 gün boyunca taksit ödenememesi durumunda ilgili banka tarafından ödenen taksit miktarı iade edilerek konutun satış işlemi gerçekleştirilir.

Bu sebeple, mortgage konut kredisi türü talep edilmeden önce gerekli hesaplamalar mutlaka gözden geçirilmelidir.

Mortgage Nedir?

Mortgage sistemi, ülkemizde 2007 tarihinde resmi olarak konut kredisi yerini almıştır. Mortgage, yabancı kaynaklı bir terim olmakla birlikte, ilk olarak Avrupa ülkelerinde hizmete konulmuştur. İpotek ve rehinli satış gibi anlamlar taşıyan mortgage bu nedenle bir tür konut kredisidir ve ülkemizde halen hakkında yeteri düzeyde bilgi söz konusu değildir.

Türkiye’de Mortgage Sistemi Yeterince Aktif Mi?

Avrupa’nın pek çok ülkesinde mortgage sistemi aktif olmasına rağmen, Türkiye’de henüz gerçek anlamda mortgage sistemi aktif değildir. Mortgage sistemi, ülkemizde konut kredisi yerini alarak bu sayede uzun zaman diliminde daha düşük faiz düzeyleri üzerinden konut kredisi talep edilmesi amacıyla hizmete sunulmuştur.

Mortgage Başvurusunda Aranan Koşullar Nelerdir?

Mortgage konut kredisi başvurusu bankadan bankaya farklılık gösterir. Bir bankanın değerlendiremediği mortgage konut kredisi başvurusu farklı bir banka tarafından onay alabilir. Ancak, mortgage konut kredisi hizmeti sunan pek çok bankalar tarafından bireylerin özgeçmişi ve satın almayı talep ettiği konuta dair özelliklerin neler olduğu gibi kriterlere bakılır.

Dolaysıyla mortgage konut kredisi başvurusunda onay alınabilmesi için öncelikle başvuru sahibinin kredi notunun iyi olması, taksitlerini zamanında ve aksatmadan ödemesi, gelir belgesi beyan etmesi, halihazırda bankalara borcu bulunmaması, toplam gelirini gösteren belgenin bulunması, satın almak istediği konuta dair %10 ila %25 aralığında peşinat ödemesi ve satın almak istediği taşınmazın özelliklerini gösterir belgeyi bankaya sunması gibi bazı kriterler söz konusudur.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz