ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,0695
EURO
36,0663
ALTIN
2.631,95
BIST
11.139,34

Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

Kredi Dosya Masrafını Geri Alma
05.07.2019
6
A+
A-

Kredi Dosya Masrafını Geri Alma

Kredi dosya masraflarının önceki yıllarda oldukça fazla olmasından dolayı birçok kişi kredi dosya masrafını geri alma işleminden yararlanmak istemektedirler.

Kredi Dosya Masraf İadesi İçin Yıl Sınırı Var mıdır?

Bankacılık sistemlerinde belgelerin saklanma süresi 10 yıl olduğundan başvuru tarihiniz itibari ile son 10 yıla ait kredilerinizden son 10 yıla ait bir dosya masrafınız var ise bunların iadesini alabilmeniz mümkündür. Daha eski kredilere ait belgeleri 10 yılı aştığı için bankaların saklama yükümlülüğü olmuyor. Bu nedenle de başvurabilmeniz için gerekli evrakları bankanızdan alamıyorsunuz. Bu da dosya masrafı iadesi başvurunuz için engel bir durumdur.

Dosya Masraf İadesi İçin Ne Yapmalıyım?

Bu konu ile Tüketici Hakem Heyetleri ilgilenmektedir. Bu birimi de bağlı olduğunuz ilçenin kaymakamlıklarında bulabilirsiniz. Buraya giderek bir dilekçe formu doldurmanız gerekiyor. Tabi ki gitmeden önce yapmanız gereken, kredi çektiğiniz bankadan gidip kredi dosya masrafının sizden alındığını gösteren ilgili hesap hareketini almak olmalıdır.

Bu belge ve kimliğiniz ile tüketici hakem heyetine gidip dilekçe doldurduğunuzda dosya masraf iadesini alabilmeniz mümkündür. Bu süreç maksimum 1 ay kadar sürebilmektedir. Hakem heyetinin karar çıkartarak ilgili bankaya ibraz etmesi ve bankanın buna itiraz etmesi derken bu durumlarda süreç biraz uzayabilmektedir. Ancak her ne kadar uzun bir bekleyiş olsa da süre sonunda sizden kesilen dosya masrafının iadesini mutlaka alıyorsunuz.

Hangi Tür Kredilerin Dosya Masraf İadesini Alabilirim?

Dosya masraf iadeleri için kredinizin ihtiyaç kredisi adı altında kullandırılmış olması gerekmektedir. Oto ve konut kredi masraflarını geri almanız mümkün olamıyor. Bu nedenle eğer bir ihtiyaç kredinizde sizden bir dosya masrafı adı altında kesinti yapılmış ise bu kesintiye dair bir hak arayışına girebilirsiniz.

Bütün bunların yanında son zamanlarda oldukça itirazın olması ve bankaların artık dosya masraflarını iade etmekten sıkılması dolayısı ile bu kesintinin de haksız yapıldığı kanaatine varılarak artık ihtiyaç kredilerinden bir dosya masrafı ücreti kesilmemektedir. Zaten birçok banka artık dijital uygulamaya geçmeden herhangi bir masraf ödemeden çok kısa sürelerde kredinizi kullanmanız mümkün oluyor.

Yorumlar

  1. Mekan Ajandası dedi ki:

    Çektiğim kredinin dosya masrafını nasıl alacağım hakkında beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Bilgilendirici bir yazı olmuş.