ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Kredi Kartı Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartı Almak İçin Ne Yapmalıyım?
22.01.2024
3
A+
A-

İlk defa kredi kartı kullanacak kişiler kredi kartı almak için ne yapmalıyım? Sorusunu sorarlar. Kredi kartı almak için 18 yaşını doldurmak gerekir. Kişinin geçmişte finansal faaliyeti riskli bir duruma girilmemiş olmalıdır. Kredi puanı riskli olmaması avantajdır. Kredi kartı çıkarmak bankalara göre değişiklik gösterebilir ama temel kurallar genelde ortaktır.

Alışveriş ve ödeme için kredi kartı önemlidir. Kredi kartı, belli şartlar çerçevesinde oluşturulur. 18 yaşını doldurmuş olmak, kredi puanının riskli çıkmaması ve güncel borçların yoğunlukta olmaması gibi faktörler kredi kartı alma sürecinde etkilidir. Bunları karşılayan kişiler kredi kartı alabilirler.

Kredi Kartı Alma Şartları Nelerdir?

Önceden kredi kartı ve banka kartı kullanmamış olan bu konuyu araştırabilirler. Kredi kartı ile banka kartı zaman zaman karıştırılabilir. Banka kartı genelde maaşın çekilmesi için kullanılır ve hesaba bağlı olarak açılan bir araçtır.

Kayıt kartı hesaba bağlıdır fakat kişinin bankanın kuralları dahilinde kullandığı bir araç olarak kabul edilir. Kredi kartlarının limitleri ise birbirinden farklıdır. Kredi alma şartları arasında yaş ve kredi notu hususları önemlidir.

İlk defa kredi kartı çıkaracak kişilerin aşağıdaki şartları karşılıyor olması gerekir:

  • Kişinin 18 yaşını doldurmuş olması ya da ailesinden bir kişinin kredi kartı sözleşmesini imzalaması gerekir.
  • Kredi notunun banka tarafından riskli bulunmaması da önemlidir.
  • Kredi kartı limiti yüksek isteniyorsa bankaya limiti karşılayabilecek bir gelir vergisi gösterilmelidir.
  • İlgili mevzuatta gelir belgesi olmayan kişiler, banka kapsamında değerlendirmesine göre kartı alabilirler.

Kredi kartı alma şartları genel olarak yukarıda belirtildiği gibidir. Bu şartları karşılayan kişiler kredi kartı alıp kullanabilirler.

Kredi Kartını Kimler Alabilir?

Gerçek ve sanal hayattan en çok kullanılan alışveriş araçlarından birisi de kredi kartlarıdır. Kredi kartları günümüzde oldukça tercih edilen bir ödeme aracı olmuştur. Alışverişte ve ödemelerde en sık başvurduğumuz yöntemler arasındadır.

Bu sebeple kredi kartının kimlere verildiği veya hangi kişilerin kartı alamadığı merak konusu olur. Kredi kartı alma şartları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Bu durum karşısında hangi bankaların daha fazla puan verdiği hususlar sıkça araştırılır. Kredi kartı almak isteyen kişiler için incelenen temel faktörler bulunur.

Bu faktörler şu şekilde sıralanır;

  • Kredi kartı almak için yaş sınırına ulaşmış olmak.
  • Maddi gelir düzeyinin kredi kartı limitini karşılaması.
  • Kredi notu.
  • Kişinin mesleği.
  • Geçmişte finansal davranışlar. (Geçmişe ait borç bilgileri veya ödeme)

Kredi kartını yukarıdaki hususları taşıyan kişiler alabilir. Bunları taşımayan kişiler kredi kartını alamazlar.

Kredi Kartı Başvuru Şartları Nasıldır?

Günümüzde kredi ve banka kartı çıkarmak için kişiler araştırmalara girişebilirler. Bu süreci online işlemler üzerinden de halledilebilir. İlgili bankanın şubesine başvurulması, ilk kez kredi kartı alacak olan kişilerin seçimlerindendir. Kredi kartı başvurusu için belli şartları karşılıyor olmak gerekir. Kişinin kart çıkarmak için kredi puanı incelenmelidir.

Bu noktada incelenen husus, diğer bankalarla geçmişte veya mevcutta ilişki içerisinde olunmasıdır. Kişinin geçmiş ve mevcut finansal faaliyetleri incelenir. Bu durum da kredi puanını etkiler. Kredi puanı düşük olmayan ve çok fazla kredi borcu bulunmayan kişiler, kredi kartı konusunda bankanın sonucunu beklemek zorundadır.

Bankanın kararına göre yeni kredi kartı elde edebilirler. Kart alınmasında genellikle pek çok bankada ortak olan yaş sınırının karşılanmasıdır. Kredi kartının sahibi yasal yaş sınırı için 18’i doldurmuş olması gerekir. Bu şartları karşılayan kişiler kredi kartı başvurusu yapabilirler ve kartlarını hemen alabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.