ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,1115
EURO
36,0863
ALTIN
2.571,46
BIST
11.176,73

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?
26.03.2024
1
A+
A-

İnsanların bireysel ve iş hayatı için kredi kullanma istekleri her sene artış göstererek devam ettiği için kredi notu nasıl yükseltilir? Sorusuna alacakları doğru yanıt da ciddi önem arz ediyor.

Taşınmaz, araba satın almak ya da farklı konulardaki ihtiyaçlarını gidermek isteyenler, bankalara gerçekleştirdikleri kredi başvurularında bulunuyorlar. Sorunsuz bir şekilde istenilen bankadan kredi alınabilmesi için kişinin kredi notunun belirli seviyelerin üzerinde olması gerekir.

Kredi Notu Nedir?

Bireylerin bankalar ile bütün ilişkisi, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan kredi notu ile ortaya çıkartılır. Daha önceki borçlar, kullanılan kredi kartları, ödeme alışkanlıkları kişilerin kredi notlarını ciddi anlamda etkileyen başlıklar olarak bilinir.

Oluşturulan kredi notu, bireyin finansal geçmişinin belirli kriterler üzerinden değerlendirilmesi sonucunda puan sistemi ile oluşturulur ve bütün bankalar tarafından görülebilir.

Bankacılık ürünleri ile alakalı yapılacak bütün başvurular, oluşturulmuş bu puan üzerinden değerlendirilir. Kredi notu düşük seviyelerde olan bireyler, yüksek risk grubu olarak tanımlanan sınıfta değerlendirildiği için çoğunlukla başvurular olumsuz şekilde sonuçlanır.

Kredi Almak İsteyenlerin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Tüketicinin finansal anlamdaki karnesine bağlı olarak KKB risk puanı kendi içerisinde gruplara ayrılır. Bu gruplardan 0 – 699 puan arası çok riskli grup olup başvuruların kesinlikle onaylanmadığı alandır.

700 – 1099 puan arası az riskli olup başvuruların büyük bir kısmının onaylanmadığı bilinir. 1100 – 1499 puan arası olması durumunda kişinin gelir durumuna bakılır. Daha sonrasında da buna göre onay ya da ret işlemi gerçekleşir. 1500 – 1699 ve 1700 -1900 puan aralıklarının ise başvuruları sorunsuzca onaylanır.

Kredi Notu Hesaplanırken Hangi Kriterler Önemlidir?

KKB notu olarak adlandırılan kavram, kişinin gelecek dönemlerdeki borçlarını ödeme ihtimallerini gösterir. Bankalar, bu not ile beraber müşterilerinin risk durumlarını görebilirler.

Kişilerin kredi notlarının hesaplanabilmesi adına dikkat alınan başlıca kriterler ise şunlardır;

  • Düzenli ödemeler
  • Kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları
  • Borç ve hesap durumu
  • Sahip olunan borçların bakiyeleri ve limitler
  • Yakın dönemde alınmış olan krediler
  • Yeni kredili ürünlerin açılışları
  • Kredi kullanım sıklığı

İnsanlar kredi notlarını farklı şekillerde öğrenerek geleceklerine yönelik çok daha somut ve başarılı adımlar atabilirler.

Kredi Notu Bankalara Göre Değişir Mi?

İnsanların kredi notu konusunda çok fazla bilgisinin olması kimi zaman yanlış bilgilerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebiliyor. Gerçekte ise mali durumu gösteren kredi notu bütün bankalar tarafından görülür. Dolayısıyla kredi notunu alçaltan ve yükselten etkenler istenmesi takdirde tüm bankalar tarafından görülür ve yapılacak işlemlerdeki sonuçlar da buna göre belirlenir.

Kredi Notu Yükseltmek İçin Atılabilecek Adımlar

Kredi kartı ya da kredi çıkartmayı düşünen kullanıcılar için kredi notunun mümkün olan en yüksek seviyelerde olması son derece önemlidir. Kredi notunun yükseltilmesi için ilk olarak dikkat edilmesi gereken detay ise borçların düzenli ödenmesine dikkat edilmesidir.

Ödemelerin aksatılmadan yapılması sonucunda bankaların gözünde kişi güvenli bir profil çizmeye başlar. Ödeme aşamasında son ödeme tarihlerine mutlaka dikkat edilmelidir. Çünkü bir günlük gecikme dahi kredi notunun değişimine sebebiyet verir.

Bankaların hesapları kullanılıyorsa, bu hesaplardan bir ya da iki tanesi kredili mevduat hesabına çevrilerek kredi notunun yükseltilmesi adına kullanılabilir. Bankalar tarafından sunulmakta olan bu hizmet ile insanların küçük ölçekli finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olur. Bu hesap kullanılırken sık sık para giriş çıkışı yapılmasına ve kredili mevduat hesabında borç biriktirmemeye dikkat edilmelidir.

Kredi kartı kullanmak genel olarak en etkili kredi skoru yükseltme yöntemlerinden bir tanesidir. Kimileri yalnızca kredi kartı sahibi olmanın onların kredi puanlarını yükseltebileceği düşüncesinde oluyor. Kredi kartı hiç kullanılmazsa borçlu olunmadığı gibi kredi notu da düşmez. Lakin hareketsiz hesaba sahip olan tüketicilerin notları asla yükseltilmez. Bunun olmaması adına kredi kartının aktif olarak kullanılması gerekir.

Gerçekleştirilecek alışverişlerde nakit paradan ziyade kredi kartı kullanılabilir. Daha sonrasında da eldeki para ile kredi kartı borcu ödenir. Bununla beraber faturalar için kredi kartına otomatik ödeme talimatı verilebilir. Bu aşamada en fazla üzerinde durulması gereken detay ise kredi kartı borçlarının kesilen ekstredeki son ödeme tarihleri aralığında ödenmesidir. Aksi halde kredi puanının düşmesinin yanı sıra bankalar ile farklı sorunlar da ortaya çıkabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.