Model Portföy Hazırlanmasındaki Amaç

0
752
görüntülenme

Model Portföy Hazırlanmasındaki Amaç

Gerçek ve tüzel kişiler tarafından yatırım yapılmak istendiğinde, aracı firmalar tarafınca hazırlanan çeşitli öneriler doğrultusunda elde tutulan tüm nakit para, döviz işlemleri, mevduat ya da hisse senedi gibi sahip olunan yatırımlar bir tür portföy olarak bilinir. Temel amaç kazanç sağlama üzerine kurulu yatırım portföyü, yatırımcı olan kişilerin doğrudan kazanç elde etmek amacıyla yaptıkları bir tür girişim toplamıdır.

Bir diğer yandan model portföy ise, bazı aracı yatırım firmalarının sizin adınıza araştırmalar yapması, Borsa İstanbul’da işlem gören ve buna göre belli bir portföy çıkartarak sunması dahilinde, sizin yerinize takip ederek BIST 100 endeks getirisi baz alıp, yüksek getiriye sahip olması hedeflenir. Müşterilerine güncel piyasa değerleri ve yatırım hizmetleri hakkında danışmanlık vererek bir tür yatırım desteği sunarak model portföy hazırlamak demektir.

Gerçek ya da tüzel kişilerin dilediği zaman yatırım yapmak istediklerinde, kazanç sağlayacakları şekilde nakit paralarının döviz, hisse senedi, altın ya da tahvil gibi yatırım araçlarında bir ya da birkaçında değerlendirdikleri toplam bakiye, toplam değere portföy bakiyesi denir.

Aracı kurumlara göre model portföy stratejileri konusunda birbirinden farklı hedeflemeler bulunmaktadır. Bazı firmalar, sadece hisse senedi ve BIST 100 endeksi içerisinden seçim yaparak portföy oluşturmaktadır. Bazı firmalarda ise doğrudan döviz işlemleri yatırım aracı olarak değerlendirilir ve bu sayede model portföy stratejisi, döviz işlemleri üzerinden yer alır. Portföy yönetimi ya da yapısı, yatırım yapan kişi ya da kuruluşların doğrudan risk alma eğilimlerine bağlıdır. Herhangi bir şekilde reel faiz artışı olması durumunda, nakit tutulan paranın doğrudan tahvil veya mevduat dönüştürülmesiyle beraber kar elde edilmesi hedeflenir. Bu sayede yatırımcıya da getiri oranlarına bağlı olarak maksimum kar getirmesi beklenir.

Model Portföy Yönetimi

Yetkili kuruluşlar, bir diğer anlamıyla aracı yatırım kuruluşları günümüzde belli bir ücret karşılığında birikimlerinizin yönetilmesi, para ve sermaye dünyasında yatırımlarınızın daha da yükseltilebilir olması konusunda yönetim hizmetleri sağlar. Buna portföy yönetim adı verilir. Aracı kurumlar, yatırımlarınıza dair danışmanlık vermesi konusunda SPK’dan yetkili olmaları zorunludur. Mevduat kabul etmeyen bankalardan tutun da Model portföy yönetimi şirketleri ya da yatırım için aracı kurumlar bu noktada portföy yönetimi hizmetleri vermektedir.

Yatırım aracı ile anlaşan kişiler ya da kurumlar, yatırım yapmak istedikleri noktada portföyleri hakkında alabilecekleri risk derecesini ve bununla beraber tercih ettikleri yatırım araçlarını belirlerler. Bunu portföy yönetim sözleşmesinde imzalayarak belirlerler. Bu durumda da tüm yatırım araçlarına göre portföy yönetimi yapan kurumlar, yönetim sözleşmesinde herhangi bir şekilde belirli bir getiri garantisi sunamazlar.

Model portföy yönetim hizmetlerinin en büyük faydası, bireysel ya da tüzel kişiler için kişiye özel olmasıdır. Model portföy yönetimi yapan aracı kurum, piyasanın şartlarına uygun şekilde değerlendirmelerde bulunarak hem yurtiçi hem de yurtdışı piyasasına uygun şekilde yatırımları tamamlar. Diğer bir avantaj ise, profesyonel kişilerin vereceği kararlar doğrultusunda yatırım kararlarında anlık değişim ve piyasa hızına göre anlık doğru kararı alma noktasında yatırımcı araç katkı sağlamaktadır.

Bankalar kadar günümüzde birçok yatırım şirketleri her ay düzenli olarak model portföy paylaşırlar. Aylık takibini yaptıkları hisse senetlerinden tutun da dövize, tahvillerden mevduata kadar tüm yatırım araçlarının gelecek aylarda tahminini yapma konusunda bilgilendirme sağlarlar. Bu konuda hisse senetleriyle ilgili paylaşımlarda hisse senedinin neden seçildiği, yatırım yapılması gerektiği, risklerin ve değerlemenin ne yönde olacağına dair paylaşım sağlanır. Yatırımlarınız için aracı kurumların beğendiğiniz ve dikkat çeken model portföy bilgilerine dikkat çekerek, doğru bir yatırım aracı şirket ile çalışabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz