ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20

Ons Altın İle Gram Altın Arasındaki Farklar

29.01.2024
4
A+
A-

Yatırım planı yapan kişiler ons altın ile gram altın arasındaki farklar neler öğrenmek isterler. Böylelikle yatırım tercihine karar vermeleri mümkün olur. Ayrıca iki farklı altın kavramını da yakından tanımış olurlar.

Ons Altın Nedir?

Altın ölçü birimleri arasında bulunan ons altın ortalama 31,10 gramlık 24 ayar saf altına verilen isimdir. Bu altının değeri ise Amerikan Doları üzerinden hesaplanır. Bunun dışında ons, altın başta olmak üzere gümüş, yakut ve elması gibi değerli taşlar için kullanılan ölçü birimini oluşturur. Bu nedenle de dünya genelinde hesaplamalar için bu birimden yararlanılır.

Ons altının piyasalarda yükselişi ve düşüşü borsaların etkilenmesine neden olur. Ayrıca yatırımcılar için olumlu veya olumsuz etkiler oluşturabilir. Bunun dışında ons altından altının gram fiyatının belirlenmesi amacıyla da yararlanılır.

Gram Altın Nedir?

İşlenmemiş ve saf özellikte bulunan 1 gram ağırlığındaki altına verilen isimdir. Bu altın külçeler halinde üretilir ve rahatlıkla taşınır. Gram altının ayarı ise 999.9 ve 995 olarak belirtilir.

Gram altın yatırım aracı olarak da kullanılır. Bu kullanım halinde fiyat değişimleri piyasa hareketlerine göre olur. Ayrıca Türkiye’de kullanılan altın ölçü birimidir. Gram altının 1 gr dışında 5, 10, 20 veya 50 gr şeklinde üretilen türleri de vardır. Gram altının Türkiye dışında Dünya’da da yatırım amacıyla kullanımı popüler durumdadır.

Ons Altınla Gram Altın Arasındaki Farklar

Ons altın ve gram altın ekonomi veya yatırımla ilgilenen kişilerin karşılaştıkları iki kavramı oluşturur. Seçim konusunda sıkıntı yaşayan kişiler bu kavramları öğrenmek isterler. Ayrıca tercih aşamasında da ikisi arasındaki farkların bilinmesi gerekir.

Ons altınla gram altın arasındaki farklar şunlardır;

  • Ağırlık farkı
  • Popülarite farkı
  • Fiyat farkı
  • Ölçü birimi farkı

Bu farklara sahip olan ons ve gram altının fiyatlarında ise birden fazla faktörün etkisi bulunur. Bu faktörler ekonomik kriz, salgın, savaş, düşük faiz ve doğal afetlerdir.

Ağırlık Farkı

Gram altın ile ons altın arasındaki ilk fark ağırlık farkıdır. Gram altının ağırlığı en küçük 1 gram iken ons altının ağırlığı 31,10 gr şeklindedir. Ağırlık olarak ons altının gram altından daha büyük olduğunu söylemek mümkündür.

Popülarite Farkı

Ons altın ile gram altın arasındaki ikinci fark popülarite farkıdır. Ons altın piyasalarda daha popüler olan altın türüdür. Gram altın Türkiye başta olmak üzere ulusal piyasalar için tercih edilen yatırım türüdür. Ons altın gram altının aksine Dünya genelindeki piyasalarda görülür. Bu da ons altının daha fazla yatırımcı tarafından bilinmesi ve tercih edilmesini sağlar.

Gram ve ons altının kullanıldığı piyasaların farklı olması fiyat konusunda etkilenecekleri faktörlerinde farklı olmasına neden olur. Örneğin gram altının piyasadaki değeri Türkiye’de yaşanan olaylar nedeniyle düşüş veya yükseliş yaşarken ons altının değeri dünyadaki olaylardan etkilenir.

Fiyat Farkı

Ons altın ile gram altın aralarında fiyat farkı bulunan iki altın türüdür. Gram altın Türk Lirası cinsinden fiyatlandırılırken ons altında Amerikan doları cinsinden fiyatlandırma yapılır.

Döviz kurlarında yaşanan artış veya azalışlar gram altınla ons altının değerlerinde değişikliğe neden olabilir. Gram altın Türkiye ve ulusal piyasalarda kullanıldığı için değişiklik yalnızca ulusal piyasalar özelinde olur. Ancak ons altının dünya genelinde kullanılıyor olması farklı piyasalardaki artış ya da azalış nedeniyle fiyat değişme sıklığı daha fazladır.

Ölçü Birimi Farkı

Gram altın ölçü birimi olarak yalnızca 1 gr ağırlığındaki saf altın için kullanılır. Ons altın ise altının dışında yakut, elmas, gümüş ve değerli taşlar için de ölçü birimi olarak kullanılır. Bu nedenle ons ölçü biriminin kullanım alanının daha fazla olduğunu söylemek mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.