ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20

Ptt Kart Şifre Alma Nasıl Yapılır?

Ptt Kart Şifre Alma Nasıl Yapılır?
26.03.2024
3
A+
A-

Ptt karta sahip kişiler hesaplarında yer alan parayı ATM üzerinden nakit çekerek, gerek yurtdışı gerekse de yurt içi harcamalarda kullanarak, Pttmatik sayesinde anlaşmalı kurum ödemelerini sağlayarak, fatura ödeyerek veya parayı başka hesaplara aktarma gibi birçok işlemi yaparak kendilerine kolaylık sağlayabilirler. Bunun dışında ptt kart şifre alma işlemi nasıl yapılır ve önemli detaylar nelerdir kısaca bir göz atalım.

PTT Kart Sahibi Nasıl Olunur?

Pttkart sahibi olabilmeniz için ilk olarak yakında yer alan yetkili şubeye gitmeniz ve posta çeki hesabı oluşturmanız yeterli olacaktır.

Detaylar ise şu şekildedir:

  • Bu karta sahip olmak isteyen kişilerin muhakkak PTT şubelerine gidip başvuru yapması gerekir
  • Oluşturulan posta çeki hesabının tanımlı olabilmesi için yetkili şube üzerinden işlem yapılması gerekir, aksi takdirde hesap tanımlaması gerçekleşemez
  • Şube gerekli kart onayını gerçekleştirdikten sonra, pttmatik cihazı üzerinden veya bankomat üzerinden kart şifresinin oluşturulması gerekmektedir

Kart şifresini oluşturulduktan sonra, kart aktif hale gelecektir ve kullanıcı bu kart ile tüm işlemleri gerçekleştirebilecektir. Aynı zamanda Pttkart başvuru sırasında hemen temin edilebileceği gibi istenilen adrese teslim de edilebilmektedir.

PTT Kart İle Yapılan İşlemler Nelerdir?

Pttmatik cihazlarını kullanarak birçok fatura ödemeleri sağlayabilirsiniz. Bu ödemelerin içerisinde ise doğal gaz, su, elektrik, GSM operatörü ve internet faturası yer almaktadır. Aynı zamanda HGS bakiye yüklemesi de bu kart ile yapabilmeniz mümkündür.

Bunlar dışında posta çeki bakiye sorgulaması ve eğer kullanılıyorsa kredi kartınızın taksit ödemelerini (anlaşmalı bankalara ait kredi kartları içinde geçerlidir) gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte kullanıcılar ATM üzerinden ihtiyaç duydukları nakit para çekimini gerçekleştirebilmektedir.

Bu durum yalnızca para çekmek için değil aynı zamanda para yatırmak içinde geçerlidir. Mobil uygulama kullanılarak başka kullanıcılara havale veya EFT işlemleri yapılabilmektedir. Bu kart ile sadece PTT ATM’leri üzerinden değil ortak olan tüm banka ATM’leri üzerinden para çekim işlemi yapılabilmektedir.

PTT Kart İle İnternet Üzerinden Alışveriş Yapılır mı?

Kullanmış olduğunuz kartta yeterli bakiye bulunması durumunda, internet üzerinden 3D secure altyapısını kullanarak çok rahat alışveriş yapılabilirsiniz. Eğer ki kullanmış olduğunuz alışveriş sitesi 3D secure altyapısını destekliyorsa, sisteme kayıtlı olan cep telefonu numaranıza bir onay mesajı gelir ve tek seferlik olan bu şifreyi doğru yazdığınız taktirde alışverişiniz tamamlanmış olur. İnternet üzerinden güvenli alışverişi sağlayabilmek için müşteri onayı olmadan kart bilgisi kullanarak alışveriş yapılması pek önerilmemektedir.

Kullanıcılar alışveriş esnasında gerek yurtiçi gerekse yurtdışı kısıtlamaları kaldırarak e-ticaret işlemlerini rahatlıkla yapabilmektedir. Bunun için PTT işyerlerine giderek veya çağrı merkezini (444 1 788) arayarak istediğiniz tüm kısıtlamaları rahatlıkla kaldırabilirsiniz.

PTT Hesabında Bakiye Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kart kullanıcıları bakiye bilgilerini alo PTT hattı aracılığı ile veya 444 1 788 numarasını arayarak rahatlıkla öğrenebilmektedir. Dahili numarayı aradıktan sonra bakiye ve kart işlemleri için önce 1 ve ardından 2’ye tıklamanız gerekmektedir.

Bunun dışında Pttkart bakiye sorgusu yapabilmeniz için T.C kimlik numaranız ile en yakın yetkili şubelerine giderek bakiye öğrenme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bunlar dışında daha hızlı bir şekilde bakiye öğrenmenin 2 farklı yöntemi de bulunmaktadır.

Bunlardan ilki PTT matik üzerinden bakiye öğrenmek iken, bir diğeri Bank uygulaması üzerinden işleminize uygun olan herhangi birini indirerek mobil bankacılık ile öğrenmektir.

PTT Hesabı Olmayan Kişiler Para Çekebilir Mi?

Yeni yani çipli T.C kimlik kartına sahip olan tüm kişiler hesabı olmadan bile, kimliklerini ATM’ye okutarak para çekim işlemini gerçekleştirebilmektedir. Çipli kimlik kartına sahip olan kişiler, nüfus müdürlüklerinden kimlik kartlarını teslim aldıkları esnada verilen şifre ile ATM’ye giriş yaparak hesaplarında bulunan parayı rahatlıkla çekebilmektedir. Aynı zamanda bu kimlik kartına nüfus müdürlüğü tarafından verilen şifre girilerek, T.C.’e ait hesaba yatmış olan para ATM üzerinden rahatlıkla çekebilmektedir.

PTT Kart İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Pttkart’lardan kart aidatı ve işletim ücreti hiçbir şekilde alınmamaktadır. Hesap özeti daima TL olarak düzenlenir. Yabancı para ile yapılan tüm işlemlerde ABD Doları’na çevrilerek karşılığı bulunan TL miktarı hesaba borç kaydedilir. Ev veya iş yeri adresi gibi değişim bilgilerini 15 gün içerisinde en yakında bulunan yetkili işyerlerine giderek veya mobil bankacılığı arayarak bildirmeniz gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.