ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20

Şirket Olmadan Pos Cihazı Alınır Mı?

Şirket Olmadan Pos Cihazı Alınır Mı?
14.02.2024
19
A+
A-

Kısaca satış noktası sistemi olarak bilinen POS cihazı son dönemlerde kişilerin şahsi olarak talep etmek istemesi sebebiyle Şirket Olmadan Pos Cihazı Alınır Mı? Sorusu gündeme geliyor. POS cihazları müşteri ve şirket arasında ticari işlemleri tamamlamak adına tercih edilen sistemler olarak bilinir. Bir post cihazı farklı ödeme terminallerini bünyesinde barındırarak ödeme noktasında şirketlere pek çok kolaylık sağlar.

Şahıs Adına Pos Cihazı Alabilir Mi?

Şahıs adına POS cihazı verilemez. Bir bankadan POS cihazı alabilmek için bir şirket ya da işletme olmak gerekir. Ancak bir şahıs şirketi olması durumunda şirket üzerinden yetkilendirilecek bir kişi POS cihazı başvurusunda bulunabilir.

Vergi Levhası Olmadan Pos Cihazı Alınır Mı?

POS cihazı başvurusu konusunda dikkat edilmesi gereken nokta şahıs şirketi tarafından yetkilendirilen kişinin iş yerinde başvuru işlemleri konusunda yetkili olması gerekmesidir. Aynı zamanda vergi levhası olmadan POS cihazı başvurusu yapmak mümkün değildir.

Pos Cihazı Kimlere Verilir?

İhtiyaç duyan tüm işletmeler POS cihazı almak için başvuruda bulunabilir. Yasal çerçeveler doğrultusunda ticari faaliyetlerine devam eden her işletme bankalar aracılığıyla POS makinesi hizmetini kullanabilir. Herhangi bir banka ile anlaşma yaparak başvuru doğrultusunda işletmeler POS cihazı kullanmaya başlayabilir.

Şirket Olmadan Pos Cihazı Alınır Mı?
Şirket Olmadan Pos Cihazı Alınır Mı?

Pos Cihazı Almak İçin Ne Gerekli?

POS cihazı için başvuru yapılması halinde genel anlamda bankalar tarafından istenen belgeler şöyle sıralanabilir;

  • Kimliğin aslı ya da fotokopisi
  • İşletme sahibinin kimlik fotokopisi
  • İşletme ikamet belgesi
  • İşletmenin vergi levhası
  • İşletme ruhsatı
  • Oda kayıt belgesi
  • İşletmenin bir faturası ya da sahibi adına düzenlenmiş bir fatura
  • İmza beyannamesi

Aynı zamanda banka ile işletme arasında daha önce herhangi bir işlem gerçekleştirildiyse banka tarafından bu belgelerin istenmeme durumu da söz konusu olabilir.

Pos Cihazı Komisyon Alıyor Mu?

POS cihazları günümüzde online ve elektronik ödemeler açısından kullanılan en önemli araçlar arasında yer alır. Gerek kredi kartı gerekse banka kartı ya da diğer tüm yöntemlerin kullanılmasında POS cihazı tercih edilir. Bankalar ve finansal hizmet sağlayıcıları bu nedenle işletmelere POS cihazı türleri sunarak istedikleri ödeme yöntemi ile satış yapmalarını kolaylaştırır. Kullanılan bu pos cihazlarında bankalar tarafından belirli bir miktarda pos komisyonu alınır.

Pos cihazlarının komisyon oranları genellikle belirli bir yüzde ya da sabit bir miktar olarak değişim gösterir. Bu komisyon oranlarının alınmasının en önemli sebeplerinden birisi cihaz bakımı, güncelleme ve teknik destek sağlama maliyetleridir. Dolayısıyla pos cihazını kullanan işletmelerin bu işlemler açısından belirli bir komisyon ödemesi uygun görülür.

Her bankanın farklı komisyon oranları bulunur. Bu nedenle POS cihazı kullanacak olan işletmelerin işlem başına belirlenen komisyon oranlarını araştırması önerilir. Çünkü yüksek komisyon alınması işletmenin kar marjını etkileyebilir. Bu kapsamda düşük komisyon oranları ile çalışan finansal kurumları tercih etmek işletmeler açısından oldukça önemlidir.

Kimler Pos Cihazı Alamaz?

POS cihazı başvurusunda bulunabilmek için ve POS cihazı kullanmaya başlayabilmek için vergi mükellefiyeti olması gerekir. Aynı zamanda ticari bir faaliyet sürdürüyor olmak gerekecektir. Yasal anlamda ticari faaliyeti sürdürmeyen bir işletmenin ve şahıs şirketi yetkililerinin pos cihazı alması mümkün değildir.

POS cihazı alabilmek için banka tarafından sağlanan hizmeti satın almak gerekecektir. Bu nedenle müşterisi ya da üye iş yeri olunan bankaların tercih edilmesi ve sunulan koşullar doğrultusunda başvuruda bulunulması sonrasında pos cihazına sahip olunur.

Ülkemizde ticari bankacılık hizmeti sunan tüm bankalar tarafından sağlanan POS cihazı hizmeti işletmelerin başvurusu doğrultusunda kısa sürede tamamlanarak teslim edilir. Şahsi olarak kişilere POS cihazı verilmemesi ile birlikte herhangi bir işletmenin kısa bir sürede POS cihazı kullanmaya başlaması mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.