Taşeron İşçi Nedir ?

2
1028
görüntülenme

Taşeron İşçi Nedir?

Taşeron kelimesi 4857 sayılı iş kanunun da alt işveren kavramı karşılığı olarak yerleşen bir terim olmuştur. Kanunda belirli şartlar çerçevesinde asıl işveren ve alt işveren arasında oluşan anlaşmaya dayanmaktadır. Burada merak edilen taşeron işçi nedir? Kamu kuruluşlarında ihale yolu ile açılan işlerin özel sektörler bünyesinde ki işçilere verilmesi ve kamu hizmeti alanında çalışan işçi sınıfındaki kişilere taşeron işçi denilmektedir.

Taşeron İşçinin Diğer işçilerden Farkları Nelerdir?

Taşeron işçi sınıfında çalışan kişileri çalıştıkları kurumda kadrolu olarak çalışmamaktadır. En önemli fark, taşeron işçinin kamu kurumu işinde çalışması fakat özel sektöre ait çalışan olmasıdır. Hemen hemen birçok sektörde çalışan taşeron işçiler bazen bir hastane de bazen de başka bir kamu kuruluşunda karşımıza çıkmaktadırlar.

Temizlik, bilgi işlem, aşçı, yemekhane personeli, şoför, park düzenleme, güvenlik gibi birden fazla departman da çalışabilmektedirler. Adli makamlar, askeriye gibi kurumlar da çalışmaları mümkün olmamaktadır.

İşverenin Alt İş Veren yani Taşeron Olma Şartları Nelerdir?

Bir işverenin alt işveren yani taşeron olması için de koşulları bulunmaktadır.

Bu koşullar şu şekildedir:

  • İşverenin sunduğu hizmet veya mala ait üretim kısmında yardımcı bir pozisyonda çalışmış olması gerekmektedir.
  • Alınacak işe ait uzmanlık gerektiren kısımlar da görev almış olması gerekmektedir.
  • İşverenin hizmetinde çalışan işçilerin yapılacak iş alanında çalışıyor olması gerekmektedir.

Taşeron İşçilerin Hakları Nelerdir?

Taşeronluk ilişkisi iki tarafı da belirli sorumluluk altına almaktadır. Asıl işveren, alt işverenin kendi çalışanlarına karşı olan kanunda belirtilen sorumluluğundan bizzat sorumludur. İşe başladığı andan itibaren asıl işverenin kendi çalışanlarının haklarına sahip olmaktadır. Bu da taşeron işçinin güvende olmasını sağlamaktadır.

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz