Temassız Kart Nedir ? Ödeme Özellikleri Nelerdir ?

0
73
görüntülenme

Temassız Kart Nedir ? Ödeme Özellikleri Nelerdir ?

Günümüzde birçok bankanın kullanıma sunduğu ve özellikle de kredi kartlarında ek bir özellik olarak karşımıza çıkan, gün geçtikçe de yaygınlaşan bir sistem olduğu için, gerek kullanmak isteyen ama kullanmadan önce detaylı bir şekilde öğrenmek isteyenler, gerekse bu özelliğin ne olduğu konusuna ilgi duyanlar, temassız kart nedir ödeme özellikleri nelerdir sorusunu sormaktadır.

Temassız ödeme, bir ödeme aracı olarak kullanılan kartların (kredi kartı vb.) POS cihazına takılmadan, kartın cihazın belirli bir noktasına gösterilmesi esasına dayanan, kullanıcının belirleyeceği limit ölçüsünde hızlı, kolay bir ödemenin gerçekleştirildiği işlemlerdir.

Temassız kart ise; bu ödemenin gerçekleştirilmesini sağlayan, (kredi kartı, banka kartı gibi) tanımlanan özelliği taşıyan kartlardır.

Temassız ödeme özelliği, kart üzerinde yer alan çip ile POS cihazı üzerinde yer alan okuyucunun ve radyo frekans dalgalarının bir araya gelmesi sonucunda aktive olur.

Temassız ödeme özelliği, ödeme aracı ve POS cihazı arasında herhangi bir temasa gerek duymaksızın gerçekleştirilen ödeme işlemi olduğuna göre, bankaların ilgili kartlara bu özelliği tanımlaması ve kullanıcıların da bu işlemin işlevsel olmasına izin vermesi gerekir.

Temassız ödeme özelliği taşıyan tüm kartlarla, temassız ödeme işaretinin bulunduğu mağazalarda işlem yapılabilir.

Temassız ödeme sağlayan kartlarda belirli bir limit bulunmakla birlikte, genlikle düşük tutarlı alışverişlerde tercih edilmesi üzerine tasarlanmıştır. Böylece bozuk para taşımak veya bozuk para aramak söz konusu olmaz.

Alışverişi sonrasında temassız ödeme özelliğini kullanmak isteyen herkes, alışverişi ile ilgili gerekli hesaplama yapıldıktan sonra, kasalarda bulunan POS cihazlarına kartlarını yaklaştırıp birkaç saniye bekledikten sonra, kartı cihazdan uzaklaştırarak ödemenin yapıldığına dair bir uyarı alacaktır. Bu uyarının ardından ödeme işlemi başarıyla sonuçlanmış olacaktır.

Temassız Ödemenin Sağladığı Avantajlar Nelerdir ?

  • Kullanıcıların mikro ödemelerini daha hızlı ve daha kolay yapmasına imkan sağlar.
  • Kullanımı kolaydır.
  • Temassız ödemeyi tercih edenlerin yapacağı hızlı ödeme işlemleri sayesinde, kasalarda uzun uzun kuyrukların oluşması engellenerek, daha pratik bir şekle yapılan işlemler ile zamandan tasarruf sağlar.
  • Sadece alışveriş için değil, aynı zamanda ulaşım için de kullanılabilen temassız kartlar sayesinde ulaşım ödemeleri de daha hızlı, daha güvenli bir biçimde gerçekleştirilebilir. Böylece ulaşım kartlarına dolum yapabilmek için zaman kaybetmenin de önüne geçilmiş olur.
  • Alışverişlerde hem müşterilere hem de kasa görevlilerine avantaj sağlar.
  • Sahte para kullanımına bağlı risklerin ve nakit parayı korumak üzere harcanan eforun da azalmasına katkı sağlar.

Temassız Kart Özelliğini Açmak

Mevcut kullandığınız kartın temassız özelliği varsa bunu kullanıma açmak için bankanın yetkili birimleri ile görüşmek yeterli olacaktır. Bunun dışında yeni bir kart başvurusu yapılıyorsa, temassız özelliği istendiğinin müşteri temsilcisine belirtilmesi gerekir.

Temassız özelliği açılan kartın limit tanımlaması kullanıcı tarafından belirlenir ancak, bu limitin belirlenmesinde de bir üst sınır bulunur.

Mevcut üst sınırın altındaki tüm işlemler için şifre kullanmadan temassız bir işlem gerçekleştirilir. Eğer üst sınırın üzerinde bir ödeme yapılmak isteniyorsa mutlaka şifre girerek ödeme yapılabilir. Temassız ödeme yapıldığında ekranda işlemin başarılı olup olmadığına dair kullanıcıyı bilgilendiren bir yazı görülecektir.

Temassız Ödeme Güvenilirliği Hakkında

Temassız ödemeler bankalar tarafından belirli sayı ile sınırlandırılmıştır. Ayrıca, düşük tutarlı alışverişlerde kullanılmak üzere tasarlanmış olduğundan, limiti 35 TL ile 50 TL arasında değişkenlik gösterir.

Yüksek tutarlı ödemelerde mutlaka şifre girerek işlem yapılması gerektiğinden, kişinin haberi olmadan yüksek tutarlı alışveriş yapılması pek mümkün olmayacaktır ancak, gene de düşük tutarlı da olsa alışveriş yapılmasını engellemek adına temassız özelliğini kapattıran veya kartın böyle bir özelliğinin olmasını istemeyen kullanıcılar da bulunmaktadır.

 

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz