ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Toplu Taşımada Temassız Kart Nasıl Kullanılır?

Toplu Taşımada Temassız Kart Nasıl Kullanılır?
16.12.2023
9
A+
A-

Toplu Taşımada Temassız Kart Nasıl Kullanılır? Toplu taşıma alanları günümüzde sıkça kullanılan taşıtlardan birisidir. Bunun sebebi hemen hemen her yere ulaşımı sağlamalarının yanı sıra aynı zamanda taksi veya bireysel araçlara göre daha ucuz olmalarıdır. Bu sebeple günümüzde en çok kullanılan taşıtlardan birisidir.

Fakat toplu taşıma alanları herkesin temas ettiği alanlardır. Sıkça farklı insanlar kullanır. Bu sebeple özellikle geçtiğimiz günlerdeki pandemi döneminde kullanımına özellikle dikkat edilmiştir.

Bunun sebebi ise mikropların, virüslerin toplu taşıma gibi herkesin kullandığı alanlardan daha fazla bulaşıcı olmasıdır. Bu tarz bulaşıcı hastalıkların, bulaşma risklerini minimum düzeye indirmek için toplu taşımada temassız kart nasıl kullanılır bunun öğrenilmesi çok önemlidir.

Temassız Kart Nedir?

Kredi kartı veya banka kartı gibi kartlar hayatımızın önemli parçalarından birisi olmuştur. Bunun en büyük sebebi ise insanların nakit para taşımak istememeleridir. Bu sebeple banka kartı kullanımı önemli bir ölçüde artmıştır. Aynı zamanda nakit para bulunmadığı takdirde kredi kartları hayat kurtarıcısı olmuştur.

Fakat bu tarz kartları kullanırken dikkat edilmesi gereken bu kartlardan da mikrop bulaşabileceğidir. Bu sebeple banka kartı veya kredi kartının temassız okuyucu özelliğinin kullanımı sıkça artmıştır.

Temassız Okuyucu Kart Özelliği Nasıl Aktif Edilir?

Temassız okuyucu kartın birçok özelliği mevcuttur. Bunun en başında ise temas gerektirmediği için daha sağlıklı olmasıdır. Temassız kartınızın olup olmadığını elinizde mevcut olan karta bakarak anlayabilirsiniz. Kartın üzerinde temassız olduğuna dair bir işaret mevcuttur. Eğer ki bu işaret mevcut değilse kartınızda temassız okuyucu bulunmaz.

Bu tarz durumlarda bankanızı arayarak veya bankanıza giderek temassız özelliğin mevcut olduğu kart talebinde bulunabilirsiniz. Eğer ki kartınızda bu özellik mevcutsa fakat post cihazına okuttuğunuzda çalışmıyorsa bunun sebebi ise temassız okuyucu özelliğinin aktif edilmemiş olmasıdır. Bankanıza giderek veya arayarak bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

Toplu Taşımada Temassız Kart Nasıl Kullanılır?
Toplu Taşımada Temassız Kart Nasıl Kullanılır?

Temassız Okuyucu Kart Özelliğinin Aktif Kullanım Alanları Neresidir?

Günümüzde temassız okuyucuya sahip olan kartların kullanım alanları gittikçe artmıştır. Özellikle pandemi sebebiyle insanların birbirine karşı temas etme düzeyi oldukça azalmıştır. Bu sebeple temassız okuyucuya sahip kartların kullanım alanları bir hayli çoğalmıştır. Temassız okuyucuya sahip kartların birden fazla kullanım alanı mevcuttur.

Bunlardan bazı kullanım alanları şunlardır:

  • Market
  • Giyim mağazaları
  • Restoranlar
  • Otobüsler

Temassız okuyucuya sahip kartların birden fazla kullanım alanına sahip olduğunu söylemiştir. Bunlar sadece bazılarıdır. Genelde post cihazının mevcut olduğu her yerde temassız kartları kullanabilirsiniz. Otobüs gibi yerlerde post cihazı olmasa da kartınızı okutabileceğiniz bir mekanizması mevcuttur.

Burada sadece otobüste kullanabileceğiniz bir kart mevcut olması gerekir. Otobüslere binerken nakit para yerine bu kartı okuttuğunuz zaman kartın içinden otobüse binme ücretini ödeyerek temas etmezsiniz.

Otobüslerde Temassız Okuyucuya Sahip Kartlar Nasıl Kullanılır?

Günümüzde toplu taşımalarda nakit para ödeyerek bindiğimiz alanlar oldukça azalmıştır. Artık kredi kartı gibi bir karta nakit para yükleyebilirsiniz. Otobüse bindiğiniz zaman bu kartı okuttuğunuzda tekrar nakit para ödemenize gerek kalmaz.

Bu sayede temas oldukça azalır, mikrop veya virüs bulaşma olasılığı minimum düzeye düşer. Bu sebeple ise daha sağlıklı bir hayata sahip olursunuz. Fakat otobüs kartınıza para yüklemeyi unuttuğunuz zamanlar olabilir veya nakit paranız kalmadığı için kartınıza para yükleyemeyebilirsiniz. Bu tarz durumlarda yine de otobüse binmeniz gerekebilir.

Otobüse bindiğiniz zaman sahip olduğunuz kredi kartınızı veya banka kartınızı, otobüsün kart okutma alanın okuttuğunuz zaman da yine aynı miktarda parayı sizden çekecektir. Bu sayede hem temas etmeden otobüse binebilirsiniz hem de mikrop veya virüslerin bulaşma oranını minimum düzeye indirmiş olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.