ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
33,0413
EURO
35,9402
ALTIN
2.546,09
BIST
11.156,20

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama Nasıl Yapılır?
20.04.2020
3
A+
A-

Ücretsiz kredi notu sorgulama nasıl yapılır?

Bireysel ya da farklı ihtiyaçlar adına kredi kullanmak isteyen bireyler, kredi puanı sorgulama işlemlerinden yararlanmak isteyebilirler. Kredi notunu öğrenen ve bu sayede ne kadar kredi çekebileceğini de hesaplayan kişi, ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılama imkanı bulur. Günümüzde maddi açıdan zorluk yaşamamak ve kolay bir şekilde nakit akışı sağlamak adına bankalar ile aranın iyi tutulması önemlidir.

Kredi puanı yüksek olan kişiler;

 • Kefil
 • Maaş belgesi

İhtiyaç duymadan, aylık gelirleri doğrultusunda istedikleri kadar kredi çekme imkanı bulurlar. Daha öncesinde hiç kredi puanını sorgulamayan ve araştırma yapmak isteyen vatandaşların ise kullanabilecekleri birkaç farklı yöntem vardır.

Findeks kredi notu sorgulama

Kredi puanını sorgulamak isteyen kişilerin öncelikli olarak yararlanabilecekleri yöntemlerden bir tanesi, Findeks adı verilen uygulamadır. Son dönemde popüler olan uygulama sayesinde, bireyler az bir ücret ödeyerek;

 • T.C. Kimlik numaraları
 • Telefon numarası

sayesinde kredi puanlarını öğrenebilirler. Üstelik online site üzerinden kısa süre de kredi notunun öğrenmesi kişilerin bankaya ya da farklı bir yetkili kuruma gitmeden daha kolay bir şekilde bilgi sahibi olmalarına da katkıda bulunmaktadır. Kredi notunda değişkenlik göstermesindeki en temel sebepler arasında ise yapılan ödemeler belirtilebilir. Kredi borçlarına, telefon faturalarına, bankacılık işlemlerine dair herhangi bir taksitlerinde zamanında ödemeyen ve en az 90 gün geciktiren bireylerin kredi puanlarında da azalmalar görmek mümkün. Üstelik kredi sicili ve kredi puanı uzun süre etkisini sürdüren önemli işlemler oldukları için bireylerin dikkatli hareket etmelerinde ve aylık ödemelerine özen göstermelerinde fayda vardır. Bütçe doğrultusunda borçlanmaya özen göstermek, kredi puanının kötüleşmemesine de fayda sağlar. Findeks dışında, kredi puanının öğrenebileceği farklı uygulamalar da mevcuttur.

Bankalar aracılığıyla öğrenme yolu

Findeks ya da diğer uygulamaları bilmeyen ya da internet kullanmayan vatandaşlar, kendilerine en yakın yararlanmak istedikleri bankaya giderek sorgulama yapabilirler. Akbank, İş bankası, Halkbank gibi bankalar başta olmak üzere birbirinden farklı banka, kişilerin kredi puanlarını öğrenmelerine yardımcı olur.

Kredi talebinde bulunacak olan bireysel ihtiyaç kredisi alacak vatandaşlar, avantajlı teklifler sunan bankaya gittiklerinde kredi puanları hakkında da bilgi sahibi olabilirler. Bireylerin çekeceklerini kredi tutarını da etkileyen kredi puanı ise belirli aralıklar ile güncellenip sıfırlanabilmektedir.  Önceleri aylık ödemelerine dikkat etmeyen kişiler, zaman içerisinde taksitlerini düzenli bir şekilde ödeyerek kredi puanlarını yükseltme imkanı elde ederler. İhtiyaç kredisi veren bankalar, genel olarak kişilerin kredi puanını otomatik olarak hesaplayarak bilgilendirme sağlamaktadır. Yine aynı şekilde bu tür bankalara atılan kredi puanı sorgulama SMS’i de kişinin bankaya gitmeden kredi puanını öğrenmesine yardımcı olur. Bankacılık işlemleri bireylerin hayatları boyunca karşılarına çıkan önemli aşamalar www.sweetbonanzaoyna.org oldukları için hem kredi puanının hem de kredi sicilinin iyi olmasına özen göstermek, acil bir ihtiyaç oluştuğunda bankalar aracılığı ile nakit sorununun giderilmesi açısından önem taşır.

Yorumlar

 1. Erkan Kavas dedi ki:

  Findex yakında zamanda ücretlere zam yapmayı planlıyor. ING başvurularda ücretsiz sorgu yapma şansı veriyor. Ama şubeye gitmelisiniz.

  1. Pro Döviz dedi ki:

   Merhaba Erkan Bey, Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Artık kredi notu anlık değişen bir şey bir çok kredide hemen karşımıza çıkıyor. E her defasında sorgulama imkanımız da yok. Bu tür ücretsiz seçenekler daha fazla olmalı. En doğrusu ise kredi notunu talep eden kendisi sorgulaması lazım değil mi?

 3. mücahit dedi ki:

  kredi çekmek önce kredi notumu öğrenmek istiyorum. Birçok banka kredi notu sorgulamaya izin veriyor ama keşke ücretsiz de olsa.

 4. Fal Baktır dedi ki:

  Bilgiler gayet açıklayıcı. bu konuda uzun zamandır merak ettiğim durumlar vardı doğrusu. teşekkürler.

 5. heets dedi ki:

  Kredi notu sorgulamasın da benim gördüğüm en iyi açıklayıcı makale bu diyebilirim. uzun zamandır bu konuda araştırma yaptım ve en güvenilir içeriği burada buldum. Teşekkürler.