ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,4668
EURO
34,8492
ALTIN
2.475,21
BIST
9.530,47

Vakıfbank Sınavı Hangi İllerde Yapılıyor?

Vakıfbank Sınavı Hangi İllerde Yapılıyor?
29.02.2024
3
A+
A-

Banka personeli olmak amacıyla sınavlara katılacak olan kişiler Vakıfbank sınavı hangi illerde yapılıyor? Öğrenmek istiyor. Sınavın uygulanacağı şehrin kişilere uygun olması sayesinde de sınav için başvuru süreci dolmadan başvuru sağlanıyor.

Vakıfbank Sınavı Nedir?

Türkiye’de hizmet veren kamu bankaları arasında bulunan Vakıfbank personel sayısını artırmak için alım yapıyor. Bu alımları ise belirlediği kriterleri taşıyan adayları sınava tabi tutarak gerçekleştiriyor. Böylelikle bankada çalışmaya uygun olan ve gerekli birikime sahip olan kişilerin alınmasını sağlıyor.

Vakıfbank tarafından yapılan sınav iki aşamada gerçekleşiyor. Bu aşamalar ise yazılı sınav ve sözlü sınavdan oluşuyor. Girdiği yazılı sınavda geçerli puan alan adayların sözlü sınava katılma hakkı oluyor. Böylelikle sözlü sınavda da geçer puanı alan kişilerin alımı gerçekleşiyor.

Vakıfbank Sınavı Yapılan İller Hangileri?

Adaylar için Vakıfbank sınavı Türkiye’nin farklı illerinde yapılıyor.

Sınavın yapıldığı iller ise şunlardan oluşuyor;

  • Ankara, İstanbul (Anadolu-Avrupa), Bursa
  • Antalya, Diyarbakır, Kocaeli, Zonguldak
  • Denizli, Konya, Gaziantep, Batman, Elazığ
  • Malatya, Adana, Erzurum, Çorum, Mardin
  • Trabzon, Sivas, Kayseri, Hatay, Balıkesir
  • İzmir, Van, Tekirdağ, Malatya, Eskişehir
  • Mersin, Şanlıurfa, Samsun

Sınav yerlerinin yayınlanan Vakıfbank personel alımı ilanlarına bağlı olarak değişmesi mümkün oluyor. Pozisyon sayısı ve bankaların şehirlerdeki şubelerinin ihtiyaçları sınavın yapılacağı şehirler üzerinde etkili oluyor.

Vakıfbank Sınavı Hangi İllerde Yapılıyor?
Vakıfbank Sınavı Hangi İllerde Yapılıyor?

Vakıfbank Sınavı Ne Zaman Yapılıyor?

Vakıfbank sınavları yıl içerisinde genellikle 2 defa yapılıyor. Sınavların ilki için başvurular Ocak ayında başlarken sınav Şubat ayında gerçekleşiyor. 2023 yılında banka personel alımı için 19 Şubat’ta sınav yapmıştır. Yazılı sınavın sonuçlarına bağlı olarak da sözlü sınav yaparak alımı tamamlamıştır.

Vakıfbank sınavlarının ikincisinde ise başvurular Kasım ayında başlarken sınav Aralık ayında yapılır. 2023 yılında bankanın ikinci sınava 2 Aralık tarihinde yapılmıştır. Bu sınavın sonuçlarının açıklanmasının ardından ise sözlü sınav aşamasına geçilmiştir.

Vakıfbank Sınavına Girmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Personel alımı için yapılan Vakıfbank sınavına katılacak adayların ilk olarak bankanın belirlediği eğitim ve belge şartlarını taşımaları gerekiyor. Bu şartları taşıyan kişiler sınav ücretini ödeyerek sınava girme hakkı elde ediyor. Sınava girmek içinse adayların sınav giriş belgesine ihtiyaçları vardır.

Sınav için belirlenen tarihin yaklaşmasıyla sınav giriş belgeleri hazırlanmaya başlıyor. Adaylar online olarak giriş belgelerini edinirler ve sınava giriş belgeleriyle katılıyorlar. Giriş belgesinin yanı sıra ehliyet veya kimliklerinin yanlarında olması gerekiyor. Bunun dışında adayların sınavda kullanacakları kalem ve silgi dışında farklı bir belge veya eşyaya ihtiyaçları olmuyor.

Vakıfbank Sınavında Kaç Puan Almak Gerekiyor?

Vakıfbank tarafından yapılan sınavlarda başarılı olmak için azami puan sınırını aşmış olmak gerekiyor. İlk yapılan sınav yazılı sınav olduğu için bu sınava katılan adayların 100 puan üzerinden değerlendirilen sınavda en düşük 50 puan almaları gerekir.

Yazılı sınavdan 50 puan ve üzerinde puan alanlar sözlü sınava çağırılıyor. Sınava çağırma aşamasında puanların en yüksekten en düşüğe olacak şekilde sıralanması etkili oluyor. Sözlü sınava katılan kişilerin de geçerli puana sahip olması gerekir. Buna göre iki sınavın ortalamasının 65 puanı geçmesi adayların Vakıfbank personeli olmasını sağlıyor.

Vakıfbank Sınavı Hangi Pozisyonlar İçin Yapılıyor?

Yılda ortalama 2 defa yapılan Vakıfbank sınavı farklı pozisyonlarda personel almak amacıyla yapılıyor. İlanlarda belirlenen pozisyonlar ise bankanın personel açığına göre belirleniyor. Bu nedenle pozisyonların her yıl aynı olduğunu söylemek mümkün olmuyor.

Ancak sınavla en çok uzman yardımcısı, memur, müfettiş, şube memuru, müfettiş yardımcısı, müşteri iletişim merkezi memuru ve kontrolör yardımcısı gibi pozisyonlarda alım gerçekleştiriliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.