ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı

Yatırım Fonu Nedir ?

Yatırım Fonu Nedir ?
13.06.2019
0
A+
A-

Yatırım Fonu Nedir ?

Yatırım fonu halktan toplanan fonların karşılığında, hisse senetleri, kira sertifikaları gibi sermaye araçlarından ve altın gibi kıymetli madenlerden oluşmuş portföyleri yönetirler. Her yatırımcı, sahip olduğu fon portföyünün küçük bir payını temsil eden katılım payını satın alarak fona katılımını sağlar. Tasarruf sahipleri olan şirketlerden, aracı kuruluşlarından ya da menkul kıymet borsasından kira sertifikası ve hisse senedi almak şartı ile tasarruflarını değerlendirmeye alırlar.

Fakat menkul kıymetlere yatırım yapabilmek bilgili ve bilinçli olmayı gerektirir. Bunun yanı sıra bireysel birikimler genel olarak yeterli büyüklüklere ulaşamadığında oluşturulmuş portföylerde tüm gerekli risk dağılımları gerçekleşmeyebilir. Oluşan bu risk ana para açısından gerçekleşebileceği gibi, portföyün getirileri açısından da önem taşıyabilir. Bu sebeplerden dolayı sermaye piyasalarında kolektif yatırım kurucuları olarak adlandırılmış yatırım fonları ortaya çıkmıştır.

Fon Nedir?

Fon, halktan alınan katılma payı karşılığı ile toplanan paralarla, katılım sağlayan pay sahipleri adına, riskin bölünmesi ilkesi ile inançlı mülkiyet esaslarında, portföy işletme amacı ile kullanılan mal varlıklardır.

Portföy Yönetimi Nedir?

Mevzuat ile içtüzüğün izin vermiş olduğu sınırlar içerisinde, portföy içine varlık alınıp sayılması ile bu varlık getirilerinin tahsil edilebilme faaliyetidir. Varlıkların alınma ve satılma kararlarını temel alarak teşkil eden tüm araştırmaların ve analizlerin faaliyetlerde gösterilen portföy yönetimlerini kapsar.

Katılma Payı Nedir?

Yatırımcıların fon portföylerine kaç tane pay ile katılım sağladığını gösterir. Yatırım fonlarında olan katılım payları, şirketlerin ortaklık paylarına benzer.

Yatırımcı olan bireyler nasıl ortaklık payı alarak şirkete ortak oluyorlarsa ve o şirketler üzerinde de hak sahipliği yapıyorlarsa; aynı şekilde yatırım fonunda da katılma payı sayesinde fon portföylerine ortak olurlar. Fakat ortaklık payı sahibi şirket yönetimlerine katılım sağlarken, katılma payı sahibi fon yönetimlerine katılma haklarına sahip değillerdir.

Yorumlar

  1. Yatırım fonu kısaca kobilere faydalı bir destektir