Banka Kırmızı Kalem Sorgulama ve Kredi Sicili

1
636
görüntülenme

Banka Kırmızı Kalem Sorgulama ve Kredi Sicili

Bankacılık işlemleri ile ilgilenen ve herhangi bir sorun yaşamak istemeyen bireyler açısından, banka kırmızı kalem sorgulama, en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Kırmızı kalem, kişinin yanlış ya da düzensiz ödemelerinden kaynaklanan bir banka sicil durumudur. Aylık banka taksitlerini düzenli bir şekilde ödemeyen ve en az 90 gün geçiren bireylerin, bankacılık işlemlerine dikkat etmemesi halinde kırmızı nokta durumları ortaya çıkar. Çok zor geçen ve bireylerin tüm kredi işlemlerini etkileyen kırmızı nokta yaptırımını öğrenmek için ise birbirinden farklı yöntem bulunur. Kişilerin, kredi notlarını ve kredi sicillerini de etkileyen kırmızı nokta, uzun yıllar etkisini sürdürdüğü için anlık nakit ihtiyaçlarında zor durumda kalma gibi sorunlar otaya çıkabilir.

Banka Görevlisinden Yardım

Kırmızı kalemlerinin olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler, banka görevlilerinden yardım alabilirler.

  • Kredi notu,
  • Önceki dönemlere ait ödeme raporları,
  • Kırmızı nokta,

İşlemlerinin tamamının detaylı bir şekilde öğrenilmesinde en etkili yardımı banka görevlileri oluşturur. T.C. kimlik numaralarını veren bireyler kısa süre içerisinde kırmızı kalem durumları hakkında bilgi alabilirler. Kırmızı kalemi bulunan kişilerin, bundan sonraki işlemlerinde ve fatura ödemelerinde dikkatli davranmaları gerekir. Her ne kadar kırmızı kalem zor geçen bir bankacılık işlemi olsa da daha sonraki işlemlerde dikkatli hareket edilmesi, kredi sicilinin daha kötüye gitmemesine yardımcı olur. Üstelik kırmızı noktası bulunan bir kişi bile, ödemelerine dikkat ettiğinde ve 5 yıllık süreyi doldurduğunda, banka kredisi kullanma ya da sicilini daha iyi bir hale getirme hakkına sahiptir. Krediye ihtiyacı olan ya da ileri de konut almak isteyen kişilerin, öncesinde bu tür faaliyetlerine dikkat etmeleri son derece önemlidir. Banka yetkilileri, kırmızı noktanın düzeltilmesi konusunda vatandaşlara gerekli bilgilendirmeleri sağlar.

Kredi Sicili İncelemesi

Yanlış ve bilinçsiz para yönetiminden kaynaklanan ve bankalar ile arası bozuk olan kişiler, kırmızı noktalarını sorgulamak istediklerinde kredi sicillerini de inceleyebilirler. Kredi sicili, kırmızı nokta hakkında da bilgi veren ve asla silinmeyen bir bankacılık bir işlemidir. Kişiler daha sonrasında kredi puanlarını yükseltse ve kırmızı noktasından kurtulsa bile belirtilen sicillerinde tüm işlemleri kaldığından dolayı geçmiş yıllara ait tüm raporlara ulaşılabilir.

  • Mobil bankacılık işlemleri,
  • Findeks gibi uygulamalar,

Hem kırmızı noktanın hem de kredi sicilinin öğrenilmesinde faydalı olan kanallar şeklinde adlandırılabilir. En uygun ihtiyaç kredisi araştıran ve nakite ihtiyacı olan kişiler bile, kırmızı noktaları nedeniyle birbirinden farklı fırsatları kaçırabilirler. Bu nedenle kırmızı nokta ya da kırmızı kalem, vatandaşların mutlaka dikkat etmeleri gereken işlemlerdir. Kırmızı noktanın geçme süresi 5 yıl olarak bilinse de kişilerin bankacılık işlemleri üzerindeki etkileri uzun yıllar sürebilir. Bankalar ile arasını iyi tutmak isteyen ve anında kredi çekebilme konumda yer almayı hedefleyen kişilerin ödemelerine dikkat etmelerinde yarar vardır.

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz