Nakit Avans Faizleri ve Kullanımları

2
605
görüntülenme

Nakit Avans Faizleri ve Kullanımları

Acil kredi ihtiyaçlarınızı kredi çekmeden de, bankaların sunduğu kredi kartından nakit avans çekme hizmetinden yararlanarak karşılayabilirsiniz. Yani aslında nakit avans, kredi kartınız üzerinden yapabileceğiniz bir nakit çekme işlemidir. Nakit avans çekerken faiz oranları daha yüksek olsa bile bu durumu taksitli nakit avans ile çekici hale getiren bankalar ödeme anlamında kolaylık sunuyor. Önceki yıllarda nakit avans çekmek çok daha basit iken, son dönemde bazı şartlar getirildi. Örneğin; kredi kartı ekstrenizin yarısı kadarını 3 ay süreyle ödememeniz durumunda borç ödenene kadar nakit avans hakkınızdan yararlanamazsınız.

Yönetmelik gereği kredi kartından nakit avans çekme işleminizde geri öderken 12 aya kadar vade kullanabilirsiniz. Hemen hemen bütün bankaların kredi kartları 3 ay ile 12 ay arasında taksitlendirmek yapmanıza olanak tanımaktadır.

Faiz oranları vadeye göre değişiklik göstermekle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın üç ayda bir açıkladığı akdi faiz oranına göre belirlenir. Akdi faiz oranı olarak belirtilen oran, gecikme faizi hariç, faiz üst sınırını ifade eder. Ancak bazı bazı bankalar dönemsel olarak faizsiz nakit avans kampanyası yapabilir.

  • Nasıl Kullanılmalı?

Eğer ihtiyacınız olan parayı geri ödemek için uzun bir süreye ihtiyacınız varsa o zaman kredi kartından avans nakit çekme yerine ihtiyaç kredisi çekmek daha mantıklı olacaktır. Buradaki önemli nokta ödemeyi ne zaman yapacağınızdır. Kısa zamanlı nakit sıkıntısı için nakit avans iş görecektir. Nakit avans faizi günlük uygulanır. Bankalar tarafından nakit avans kullanımının artması için ödemeler taksitli hale getirildi.

Nakit avans limiti bankadan bankaya ve kişinin durumuna göre değişiklik gösterir. Nakit avans limiti kişinin isteğine bağlı bir tutar değil, bankanın belirlediği bir tutardır. Banka limiti belirlerken, kişinin kredi kartını ne kadar aktif kullandığını, ödemelerini düzgün yapıp yapmadığını kısacası banka geçmişini göz önünde bulundurur. Nakit avans çekme limiti herhangi bir kart türüne özel olarak da bankalar tarafından sunulabilir. Ayrıca nakit avans kişiye günlük tanımlanan nakit çekme limiti ile de ilgilidir.

2 YORUMLAR

YORUM YAZ

Lütfen Yorumunuzu Giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz