ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,5004
EURO
34,6901
ALTIN
2.496,45
BIST
9.693,46

Pos Cihazı Arayanların En Çok Merak Ettiği Bilgiler

Pos Cihazı Arayanların En Çok Merak Ettiği Bilgiler
01.03.2024
0
A+
A-

Farklı alanlarda faaliyetlerini sürdüren işletmelerin ödeme aşamasında gerekli adımları güvenli ve hızlı şekilde atabilmeleri adına kullanılan POS cihazları günümüzde son derece büyük bir öneme sahip. Kullanımı her geçen gün artış gösteriyor olsa da birçok işletme, pos cihazı arayanların en çok merak ettiği bilgiler konusundaki araştırmalarını sürdürüyor. Böylece aldıkları cevaplar ile akıllarında soru işareti olmadan POS cihazlarını kullanma başlıyorlar.

POS Cihazı Nedir?

Point of Sale yani POS, satışın gerçekleştirilmekte olduğu noktayı tanımlar. POS cihazı da müşterinin ödemesini yapmasını sağlayan terminal olarak açıklanabilir. PIN, çip, manyetik şerit ya da temassız kartları ile farklı şekillerde ödemeyi kabul eder. Sonrasında yapılan işlemi ve ödemeyi bankaya iletip ödemenin hızlı şekilde gerçekleştirilmesini sağlamış olur.

POS Cihazları Güvenli Midir?

Dijital dünyanın çok daha fazla ön plana çıkmaya başlaması ile pek çok kişi bu dünyada olumsuz sonuçlar ile karşı karşıya kalma konusunda soru işaretlerine sahip. Özellikle de POS cihazlarının güvenliği işletmeler için büyük bir öneme sahip.

Sıkı şifreleme yöntemleri ve güvenlik protokolleri ile donatılmış olan bu cihazlarda aynı zamanda PCI DSS uyumluluğu ve EMV çip teknolojisi gibi yöntemler de yer alır. Böylece gerçekleştirilecek ödemeler esnasında güvenlik sorunlarının ortaya çıkması engellenir.

Pos Cihazı Arayanların En Çok Merak Ettiği Bilgiler
Pos Cihazı Arayanların En Çok Merak Ettiği Bilgiler

POS Cihazı Nasıl Alınabilir?

Günümüzde kredi ve banka kartı kullanımı ciddi anlamda artış göstermiş durumda. Bundan dolayı da POS cihazı kullanım talebi de aynı şekilde artıyor. Konu hakkında en fazla sorulan sorulardan bir tanesi de bu cihazların nasıl alınabileceği oluyor. Bunun için farklı yollar bulunuyor.

  • Yazar kasa POS cihazı satışı yapan pek çok firma, farklı özelliklere sahip modelleri işletmelerin kullanımına sunuyor. İsteyenler bu firmalardan kendileri için en uygun POS cihazını alabilirler.
  • Sıfır modellerin yanı sıra isteyen işletmeler tercihlerini ikinci el POS cihazı satış yapan yerlerden gerekli bakımları yapılmış ve sıfırlanmış modelleri alabilirler.
  • Anlaşmalı bankalar şimdilerde gerek fiziki gerekse online başvuru ile işletmelere POS cihazı veriyor. Tabi ki bunun için işletmelerin belirli şartları sağlaması gerekiyor. Hangi bankanın POS cihazı vermek için ne şartları istediği, bankaların internet sitesinden bakılarak görülebilir.
  • İşletmeler var olan bu alternatifler arasından kendi isteklerini karşılayacak olanı seçerek POS cihazlarını alabilirler.

POS Cihazı Almak İçin Vergi Kaydı Zorunlu Mudur?

İlk olarak POS cihazlarının kullanılmaya başlandığı zamanlarda mevcuttaki sistem yalnızca vergi kaydı olan işletmelerin bu cihazları kullanmalarını mümkün kılıyordu. Ancak internet üzerinden satışlarını gerçekleştirmekte olan bireysel kullanıcılar, onlar için ne kadar gerekli olsa da ödemelerini bu sistem ile alamıyorlardı.

Günümüzde ise sanal POS hizmetinin devreye girmesi ile beraber vergi levhasına ve kaydına gerek duyulmadan bu hizmetten faydalanmaları mümkün olur. Bu sistemde fiziksel POS cihazı kullanılmaz.

POS Cihazının Kurulumu ve Kullanımı Nasıldır?

POS cihazlarının kullanımı ile alakalı çok fazla bilgi sahibi olmayanlar, bu cihazları kullanmalarının zor olabileceğini düşünebilirler. Düşünülenlerin aksine POS cihazlarının gerek kurulumu gerekse kullanımı son derece kolaydır.

POS cihazının alınmış olduğu yerler genel olarak hem kurulum hem de kullanım içim eğitim süreçlerinde işletmelere ciddi anlamda destek olurlar. Kullanıcı dostu arayüze sahip olan POS cihazlarını işletmeler kısa süreler içerisinde kullanmaya başlayabilirler.

POS Cihazı Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Detaylar

Birbirinden farklı alanlarda faaliyetlerini sürdüren işletmeler için günümüzde isteklerini yerine getirecek özellikleri içerisinde barındıran POS cihazları üretilmeye devam ediyor.

İşletmeler bu aşamada kendi gereksinimlerine en uygun özelliklere sahip olan modelleri inceleyerek aralarından seçimlerini yapabilirler. POS cihazının kabul ettiği ödeme çeşitleri, işlemleri hızlı yapabilme yeteneği gibi faktörler bu aşamada önemlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.