ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Satarken Zarar Ettirmeyen 7 Altın Çeşidi

Satarken Zarar Ettirmeyen 7 Altın Çeşidi
16.01.2024
18
A+
A-

Yatırım aracı olarak satarken zarar ettirmeyen 7 altın çeşidi alırsanız daha çok kazançlı çıkarsınız. Düğün, sünnet, doğum gibi ritüellerin tamamında takılacak hediyeler genelde altındır. Özellikle düğünde kız tarafı altın istemeyi çok sever. Altının değerli bir maden olması ve yerinde dururken bile zarar etmemesi küçük ve büyük yatırımcıyı altın almaya teşvik eder.

İşçiliği Az Olan Takılar

Altın takısı takıldığında sakinlik, huzur ve mutluluk verir. O nedenle kadınlar altın takıp takıştırmayı sever. Özellikle modern tasarımcıların altınları göze ve gönle hitap eder. Ancak altın her zaman yatırımcı aracı olarak tercih edildiği için alıcı kişiler altının değer kaybı yaşamaması için özellikle işçiliği az olan altın takıları tercih eder. Şayet yatırım aracı olarak altın düşünenlerden iseniz bunu dikkate almanız önerilir.

Çeyrek, Yarım, Tam Altınlar

Küçük yatırımcıların özellikle yastık altı diye topladığı altın çeşitleri içerisinde yer alan çeyrek, yarım, tam gibi altın çeşitleri de zarar ettirmeyen altın gurubu içerisinde yer alır. Yatırım amaçlı bu çeşit altınları biriktirmek avantaj sağlar.

Külçe ve Gram Altın

Hiç bir işlemden geçmeyen külçe ve gram altınlarda yatırımcıların tercihleri arasında zarar ettirmediği için tercih edilir. Bu altın çeşitleri uluslar arası 24 ayar altın onsu üzerinden işlem görür. Yatırımcıların yüzünü güldüren külçe ve gram altın mantıklı bir yatırımdır.

Satarken Zarar Ettirmeyen 7 Altın Çeşidi
Satarken Zarar Ettirmeyen 7 Altın Çeşidi

Burma Bilezikler ve İşlemesiz Düz İnce Bilezikler

Altını hem yatırım hem de takı olarak kullanmak isteyenlere ise önerilen altın çeşidi iki telli burma veya adana burması olarak adlandırılan bileziklerdir. Takı olarak sürekli üzerinizde taşındığı için de çalınma, kaybedilme durumu olmaz. Satarken zarar etmemek adına burma olarak adlandırılan altın çeşitleri de özellikle tercih edilir.

Altını yine hem üzerinde görmek isteyen hem de yatırım amaçlı almak isteyenlerin tercih ettiği çeşit olan düz ince bilezikler yatırım için doğru bir seçenektir. Burma bileziklere göre daha sportif olan bu bilezik türü altın seven genç kızların tercihlerinin başında gelir.

Zincir

Düğünlerin vazgeçilmez takısı olan zincir yine zarar ettirmeyen altın çeşitleri arasında en başta gelir. Özellikle halep zinciri olarak adlandırılan zincir çeşidi tam bir yatırımlıktır. Santimetre hesabı alım imkanı da bulunan zincirler şık bir takı ve aynı zamanda güvenli bir yatırımdır.

Antika Değeri Olan Altın ve Sikke Altınlar

Yatırımcısının yüzünü güldüren altın çeşitleri arasında yer alan antika değeri olan altınlar, en değerli altın çeşitleri arasında yer alır. Ülkemizde Osmanlı döneminde Abdulhamit padişah için bastırılan bu altın çeşidi pek çok kuyumcuda bulunmamakla birlikte nadiren satışı halen yapılıyor. Bunun gibi altınların değeri her zaman kazanç getirir. Miras olarak ya da kazılarda bulunan sikke altın çeşidi de değer kaybetmeyen ve zarar ettirmeyen altın çeşitleridir.

Yatırımcı altın alacağı zaman;

  • İşçiliği az olan
  • Yatırımlık grupta olan
  • Uzun süre saklansa da değeri sürekli artan
  • Saklanması kolay olan
  • Her daim bozdurulabilen
  • Ayar olarak en az 22 ayar altınları yatırım aracı olarak tercih etmelidir.

Yeşil ve beyaz altın yatırımcının hiç tercih etmediği altın çeşididir. Bu nedenle yeşil ve beyaz altın çeşitleri 18, 22 ve 24 ayar altın çeşitleri ile hiç bir zaman mukayese edilmedi. Yatırımcının tercih etmediği beyaz ve yeşil altından uzak durmak gerekir. Her dönem yatırım aracı olarak tercih edilecek altın ayarları 18, 22 ve 24 ayar altın olmuştur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.