ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Borsa Endeks Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Endeks Fonu Nasıl Alınır?
28.12.2023
0
A+
A-

Günümüzde yatırımcıların merak ettiği borsa endeks fonu nasıl alınır? Sorusu çok fazla bilgi içeriyor. Bu konuda detaya inmek ve yatırım öncesi araştırma yapmak çok önemelidir. Endeks fonu, bir hisse senedi endeksinin performansını taklit eden bir yatırım fonudur. Nasıl çalıştığını görmek için endeks fonuna dalmadan önce endeksleme gibi bazı önemli kavramları bilmeniz gerekiyor. Bunun sonucunda daha başarılı ve kazançlı işlemler yapılıyor.

Borsa Endeksleme Nedir?

Endeksleme, pasif fon yönetiminin bir biçimidir; dolayısıyla, bir yöneticinin ne zaman yatırım yapacağını, satın alacağını ve satacağını bilmesi için hisse senetlerini aktif olarak seçmesi yerine, endeks fonu, hangi hisse senetlerinin belirli bir endekste olduğunu gösteren bir portföy oluşturur. Örneğin bıs500’ü izleyen bir endeks fonu, bu endeksi oluşturan aynı 500 şirkete yatırım yapıyor. Finansal türevler aracılığıyla çalışırlar, yani kopyaladıkları varlık tarafından değil, sözleşmelerle desteklenirler. Endeks fonları pasif olarak yönetiliyor.

Borsa Endeks Fonu İşlevleri Nelerdir?

Endeks fonları pasif olarak yönetilen fonlardır; yöneticilerin piyasayı yenmek ve getiri elde etmek için aktif olarak stratejiler araması gerekmiyor, zira yönetimleri karşılaştırma endeksini kopyalamakla sınırlı oluyor. Endeks fonu getirileri hakkında dikkate alınması gereken ilk şey, pasif olarak yönetilen fonların piyasayı yenmeye çalışmadığıdır.

Stratejileri endeksin genel risk ve getirisini kopyalamayı amaçlıyor. Yatırımın süresi arttıkça maliyet, fonun performansını belirlemede daha önemli bir değişken haline geliyor. Genelde faaliyet, temel endeksi mümkün olduğu kadar sadık bir şekilde kopyalamak amacıyla tasarruf toplamak ve bu fonları menkul kıymetlere yatırmaktan ibarettir.

Borsa Endeks Fonu Nasıl Alınır?
Borsa Endeks Fonu Nasıl Alınır?

Borsa Endeks Fonu Özellikleri Nelerdir?

Aktif yatırım türü hisse senedi seçimini ve piyasa zamanlamasını içeriyor. Bu konuda tam tersine endeks fonuna yatırım yaparsanız pasif yatırım yapmış oluyorsunuz. Ancak endeks fonların aktif fonlara göre en önemli avantajlarından biri de endeks fonlarda maliyetlerin daha düşük olmasıdır.

Bu durumda, endeks fonlarında işlem maliyetleri de daha düşük olur ve pasif fon alım satımı daha az sıklıkta gerçekleşirken, aktif fonlar daha sık alım satım yapar, yönetim maliyetleri artar ve performansa bağlı ücretler oluşuyor. Bir endeks fonu, günde bir kez abone olunabilen ve kullanılabilen geleneksel bir yatırım fonu gibi çalışıyor.

Endeks fonunun zorunlu bir likidite yüzdesini koruması gerekiyor. Genelde en iyi endeks fonu yoktur; yalnızca kişisel ihtiyaçlarınıza en uygun olan ve çoğu zaman yatırım ihtiyaçlarınıza bağlı olarak birden fazla faktörü dikkate almayı başaramayan bir fon vardır.

Borsa Endeks Fonu Nasıl Alınır?

Endeks fonuna yatırım yapmak için 3 aşamadan oluşan adım adım bir yaklaşımın izlenmesi gerekiyor. Öncelikle yatırım yapılacak olan endeksin seçiminden başlanılıyor. Ülkeye, yatırım stratejisine, emtialara ve daha fazlasına göre hedeflenen, yatırım yapılabilecek yüzlerce endeks bulunuyor.

Karşılaştırma endeksini belirledikten sonra ilgili endeks fonunu veya fonlarını bulmak gerekiyor. Son olarak fonu bir fon yöneticisi, komisyoncu veya çevrimiçi ticaret platformu aracılığıyla satın almanız gerekiyor. Aynı zamanda tüm borsada işlem gören fonlar endeks fonu kategorisine girmiyor.

Yatırım Fonu Alınırken Dikkat Edilecek Noktalar

Genel olarak dikkate alınması gereken hususlar, ihtiyaçlara en uygun endeks fonunun seçilmesinden oluşuyor. Bir endeks fonu almak için, daha önce de belirtildiği gibi, yatırım yapmayı düşündüğünüz temel endeksin seçiminden başlanmalıdır. Örneğin, küçük ölçekli, orta ölçekli veya büyük ölçekli şirketlere yatırım yapmak ister misiniz?

Belirli bir ülkeye veya sektöre yatırım yapmak mı istiyorsunuz? Belirli bir varlık türüne (örneğin hisse senetleri, tahviller) yönelik risk mi arıyorsunuz? Genellikle bu ihtiyaçların her biri için bir seçenek mevcuttur ancak öncelikle işletmek istediğiniz yatırım türünün belirlenmesi gerekiyor. Pasif olarak yönetilen fonlara yatırım yapmadan önce bunun sizin yatırım modeliniz olup olmadığını mutlaka düşünmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.