ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,5287
EURO
34,6370
ALTIN
2.486,41
BIST
9.548,09

Hisse De Try Ne Demek?

Hisse De Try Ne Demek?
28.02.2024
1
A+
A-

Para ve borsa ile ilgileniyorsanız, mutlaka hisse de Try ne demek? Konusunda bilgi sahibi olmak gerekir. Türk Lirası ulusal dolaşımlarda TL olarak kısaltılırken, uluslararası dolaşımda TRY kısaltması kullanılır. Hisse senedi, borsa işlemleri ve bazı banka işlemlerinden TL yerine TRY kısaltması kullanılır.

Bu uluslararası pozisyona açık durumlarda, paranın kolayca tanınmasına ve standartlara uygun olarak işlem gerçekleştirilmesine yardımcı olur. Hisse senedinde TRY görüldüğü durumlarda, hisse senedinin hangi ülkeye ait olduğu, ülke para birimi ve yer verilen rakamlar sayesinde de değeri kolayca anlaşılır.

Hisse De TRY Neden Kullanılır?

TRY aslında TL’nin uluslararası dolaşımda ki kodudur. Bu kod ISO 4217 standartlarına göre oluşturulmuştur. Bu standartlar para birimi uluslararası dolaşıma açık olan ülkeler tarafından kabul edilmiş ve alınan ortak kararlarla, her ülke para birimi 3 haneli kısıtlamaya gitmiştir. Bu standartlar gereği hisse de TRY kullanımı yaygınlaşmıştır.

Bu türden para kodları kullanılırken, ilk iki harfi ISO 3166 şartlarını yerine getirirken, üçüncü harf ise para biriminin statüsünü belirler. TRY kodunda TR Türkiye’yi, L de para birimini yani lirayı temsil eder. TL’nin hisse senetlerinde ve borsada kullanılan eski kodu TRL iken, 2009 yılında alınan kararla TRY kodu kullanılmaya başlanmıştır. Japonya’nın ülke kodu JP’dir.

Bu nedenle uluslararası dolaşımda JPY, yani Japon Yeni kodu kullanılır. Tüm ülkelerin para kodları da uluslararası dolaşımda, benzer şekilde kodlarını kullanır. ISO 4217 standartlarına göre, uluslararası dolaşımda altın, gümüş, platin gibi değerli elementlerin de para birimleri gibi kodları vardır.

Hisse De Try Ne Demek?
Hisse De Try Ne Demek?

TRY Nerelerde Kullanılır?

TRY para kodu hisse senedi haricinde;

  • Borsa işlemlerinde,
  • Bazı banka işlemlerinde,
  • Uluslararası para değişimlerinde,
  • Döviz bürolarında,
  • Global alışveriş sitelerinde,

Gibi işlemlerde de kullanılır. E ticaret sitelerinde global anlamda satış yapan firmalar, ürün fiyatlandırması yaparken TL yerine TRY’yi kullanır. Bu da ürünün hangi ülkeye ait olduğunu sergiler. Amazon, Trendyol gibi global satış noktalarında bu gibi kodları görmek mümkündür.

1 TRY Kaç TL Eder?

Ulusal dolaşımda TL para birimini kullananlar, uluslararası dolaşımda TRY kodu ile karşılaştıklarında kafaları karışabilir. Bir ülkenin ulusal dolaşımda ki para değeri ile, uluslararası dolaşımda olduğu durumlarda ki para değerleri aynıdır. Yani 1TRY = 1TL’dir. Tüketici bir alışveriş sitesinde 100TRY kodu ile ürün alacaksa, bunun karşılığında 100TL ödemelidir. Tüm ülkelerin para kodları da, ulusal dolaşımda ki para değerlerine karşılık gelir. Ancak para değişimlerinde dolar paritesinde işlemler gerçekleşir ve para kodunun gerçek değeri ortaya konulur.

TRY’nin Anlamı Nedir?

TRY, TL için kullanılan para kodudur. Herhangi bir sözcüğün kısaltması olmayıp, doğrudan Türk Lirası için kullanılan bir koddur. Try her ne kadar İngilizce’de uğraşma, denemek, çalışmak, teşebbüs etmek, muhakeme etmek, yargılama, tahkik etmek, tetkik etmek gibi anlamlara gelse de, hisse ve borsa işlemlerinde kullanılan TRY kodu ile bir alakası yoktur.

Hisse Try Kullanımı Ne Zaman Başladı?

Türkiye 2005 yılında Türk parasının değerinin korunmasına yönelik aldığı kararla, TL’den altı sıfırı kaldırmış ve piyasaya sürülen yeni banknotların eski para birimi ile karıştırılmaması için, TLY kodu kullanıldı. Yeni banknotların adaptasyon süreci başarılı bir şekilde tamamlandığında ise, ulusal dolaşımda TL para birimi ile işlemler devam ettirildi.

Bu sürece kadar Türk Lirası uluslararası dolaşımda TLY olarak kullanıldı. 2009 yılında alınan kararla, uluslararası standartlar gereği borsa işlemlerinde TRY kullanımı başlandı. Aynı zamanda eş zamanlı olarak para değişimlerinde de TRY kullanılmaya başlanmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.