ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,5287
EURO
34,6370
ALTIN
2.486,41
BIST
9.548,09

Akbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma

Akbank Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma
24.03.2024
1
A+
A-

Bu yazıda sizlere Akbank müşteri hizmetleri direk bağlanma hakkında bilgiler vereceğiz. Akbank müşteri hizmetlerine bağlanarak yardım almak istediğiniz konularda detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Dijital bankacılığı Akbank direkt ile birleştiren bu banka bununla birlikte hızlı bir şekilde finansal sorunlara da çözüm sağlamıştır. Çok sayıda bankadan farklı olarak Akbank, verdiği hizmet ve müşteri çevresi ile birlikte güzel bir uyum sağlamayı başarmıştır.

Akbank müşteri hizmetlerine doğrudan bağlanmak için önce bankanın müşteri hizmetleri numarası olan 444 25 25 numarasını aramanız gerekiyor. Sonrasında sırayla 4 ve 2’ye basılması gerekiyor. Bunları yaptığınız zaman beklemeden doğrudan Akbank müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Akbank Nedir?

1948 yılında ticaret bankası olarak kurulan Akbank, Adana’da kurulmuştur. Akbank’ın kuruluş amacı Adana’da bulunan pamuk üreticilerine maddi destek sağlamak ve maddi olarak harekete geçmelerine yardımcı olma amacıyla kurulmuştur.

Adana’da kurulan bu banka merkez olarak İstanbul’a geçmiştir. Bankacılık sisteminde ön plana çıkan şey bireylere kredi ihtiyacı sağlamasıdır. Genel olarak bakılacak olursa Akbank bütün şehirlere yayılmış şube sayısı ve çok sayıda çalışanıyla birlikte hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır.

Akbank Müşteri Hizmetleri İletişim

Akbank müşteri hizmetlerine bağlanmak istediğiniz zaman her türlü ihtiyacınızı çözüme kavuşturabilirsiniz. Günün her saatinde Akbank müşteri hizmetleri ile hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz. Çağrı merkezine bağlanarak istek, soru, görüş ve önerilerinizi, şikayetlerinizi iletebilirsiniz. Akbank müşteri hizmetleri sayesinde sorunlarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz.

Akbank Müşteri Hizmetleri İle İletişime Geçme

Akbank müşteri hizmetleri ile iletişime geçmek için belirli adımları takip etmek gerekiyor. Teknolojiden faydalanan Akbank sesli yanıt özelliği sayesinde çağrı merkezini aktif olarak sizlere sunuyor.

Sesli yanıt özelliğini kullanmak için 444 2 52 numarasını arayıp yapmak istediğiniz işleme uyan anahtar kelimeleri çağrı merkezine iletmelisiniz. Sesli yanıt özelliği sayesinde herhangi bir tuşu kullanmadan yapmak istediğiniz işlemi direkt olarak yapabilirsiniz.

Çağrı Merkezine Pratik Bir Şekilde Nasıl Bağlanılır?

Çağrı merkezine pratik bir şekilde bağlanmak için yapmanız gerekenler şunlardır;

  • 444 25 25 veya 0850 222 25 25 numarasını arayın.
  • Telesekreter konuşmaya başlarken 4’ü tuşlayın.
  • Ardından 2’yi tuşlayın.
  • Bu işlemlerden sonra artarda sıfırı tuşlayarak direkt müşteri hizmetlerine bağlanmış olursunuz.

Akbank Müşteri İletişimi E-Mail Adresi

Akbank müşterileri için özel olarak iletişim kurabilecekleri bir mail adresini kullanıyor. Bu e-mail adresi sayesinde de Akbank müşteri hizmetleri ile hızlı bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Bu mail adresine bir mail göndermek için öncelikle sizin bir e-mail adresinizin olması gerekiyor. Eğer bir e-mail adresine akbank@akbank.hs03.kep.tr adresine bir mail gönderebilir Akbank müşteri hizmetleri ile daha hızlı bir şekilde iletişime geçebilirsiniz.

Akbank Neden Kuruldu?

Akbank Sabancı Holding bünyesinde hizmet veren bir bankadır. 1948 yılında Adana’da kurulmuştur. Banka, Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulmuş bir bankadır. Tarım menşeli olarak kâr elde etmeye başlayan banka günümüze kadar varlığını sürdürmüştür. Akbank çok fazla alanda müşterilerine maddi olarak destek veren bir banka olarak hizmet verir.

Akbank borsaya açılmıştır ve gününüzde hizmet veren en büyük bankalardan birisidir. Bütçesi yaklaşık 94 milyar dolardır. Kurulan ilk özel bir banka olarak Akbank hizmetlerine uzun yıllardır devam ediyor. Bu durumdan dolayı banka güvenilir bir banka olduğunu kanıtlıyor. Akbank güncel interaktif bankacılığın gelişim göstermesi ve internet kullanımının artış göstermesi ile beraber mobil ve internet şubesi desteklerine de sahiptir.

Akbank Türkiye’nin en büyük işlem hacmine sahip olan özel bankasıdır. Bu yüzden yapılacak olan tüm işlemler için yüksek düzeyde kadro ve elemanları bünyesinde çalıştırır. Akbank müşteri hizmetleri birimi içinde ciddi yatırımlarda bulunur.

Müşterileri için vermiş olduğu hizmetler ve potansiyel müşterileri için alanında uzman kişileri çalıştırır. Müşteri hizmetlerinde çalışan kişiler son derece uzman kişilerden oluşur. Bir sorunuz olursa veya bir konu hakkında bilgi almak istediğinizde çağrı merkezine günün her saatinde ulaşabilirsiniz. İstek, şikayet veya herhangi bir sorunuz olduğu zaman kendilerini arayıp konunuz hakkında gerekli olan bütün bilgileri alabilirsiniz. Görmüş olduğunuz gibi Akbank müşteri hizmetleri ve Akbank hakkında yer alan bilgiler bu şekilde yer alıyor. 444 25 25 telefon numarası ile müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.