ref: refs/heads/v3.0
bankalardövizbireysel emeklilikhgsbonus puanmtv zam oranlarıkıdem tazminatı
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32

Temassız Okuyucu Nedir?

Temassız Okuyucu Nedir?
18.12.2023
3
A+
A-

Temassız Okuyucu Nedir? Günümüz yıllarında, özellikle pandemi gibi bir salgından sonra insanlar temas etmemeye özen göstermeye başladı. Bunun en büyük sebebi pandemi yıllarında insanların birbirleriyle temas etmesi sebebiyle bulaşıcı bir virüs yayılmaya başladı. Bu sebeple insanlar temas etmekten kaçınır oldu.

Bunun en başında ise insanlar ortak kullanım alanlarını azaltarak virüsün bulaşmasını engellemeye çalıştı. Bu yüzden gündelik yaşantımızda en çok kullandığımız araç gereçlerden birisi olan kredi kartları, banka kartları temassız okuyucu olan temassız kartlara daha çok önem vermeye başladı.

Temassız Okuyucu Kart Nedir?

Marketlerde, mağazalarda, dışarıda yemek yediğimiz restoranlarda ödeme yapmak için nakit paraya sahip değilseniz kredi kartı veya banka kartı kullanılır. Bunun en büyük sebebi insanların yüklü miktarda nakit para taşımak istememeleridir. Bir başka sebebi ise banka kartınız yoksa veya mevcutsa fakat içerisinde para yoksa kredi kartı kullanırsınız.

Bu sebeple gündelik yaşantıda en çok kullanılan, elinizin altında olan şey kredi kartı veya banka kartıdır. Ödeme yapmak için kredi kartı veya banka kartınızı karşıdaki insana verdiğiniz zaman, temas etmiş oluyorsunuz.

İster istemez elden ele geçen bu kartlar özellikle pandemi döneminde tam bir mikrop yuvasıydı. Bu tarz bir durumun önüne geçmek için ise banka kartınızı veya kredi kartınızı bir başkasının eline vermeden, post cihazına uzattığınızda okuması gerekir. Bu da elden ele geçmeden temassız okuyucu özelliğinin ne kadar çok işe yaradığının bir kanıtıdır.

Özellik Hangi Kartlarda Bulunur?

Temassız okuyucu özelliği, kartlarda temas etmeden post cihazına uzattığınız takdirde ödenecek olan para miktarının çekilmesi demektir. Kartlarınızda bu özelliğin var olması ve bunun sizin onayınızla beraber açılması gerekir. Bu özellik açıldığı takdirde kimseye kartınızı vermeden, sadece sizin elinizdeyken post cihazına uzatıp okutmanız bu şekilde ise ödenecek olan para miktarının kartlardan çekilmesini sağlar.

Temassız Okuyucu Nedir?
Temassız Okuyucu Nedir?

Özellik Nasıl Aktif Hale Getirilir?

Öncelikle kartınızın temassız okuyucu özelliğinin var olması gerekir. Yani kartınız temassız okumaya uyumlu olmalıdır. Bunu anlamak için kartınızın üzerine bakabilirsiniz. Eğer ki kartınızda temassız okuyucu özelliği mevcutsa, bunu kartınıza bakarak anlayabilirsiniz.

Bu özellik mevcut olup fakat kartınızda aktive edilmemiş olabilir. Yani özellik mevcut fakat kullanıma hazır değildir. Bunun için sahip olduğunun kart, hangi bankaya ait ise bu bankayı aramanız gerekir.

Bu bankayı aradığınız zaman veya bankaya gidip görüştüğünüz zaman, kartınızda bulunan temassız okuyucu özelliğinin aktif kullanımına açılması gerektiğini talep edebilirsiniz. Banka bu özelliği aktif halde kullanmanızı sağlayacaktır.

Eğer ki kartınızda temassız okuyucu özelliği mevcut değilse, bankanızla görüşerek bu özelliğin mevcut olduğu kartı talep edebilirsiniz. Bankanız size temassız okuyucu özellikte bir kart gönderecektir.

Temassız Okuyucu Özelliğine Sahip Kartlarda Dikkat Edilmesi Gereken Nedir?

Temassız okuyucu özelliğine sahip olamayan banka kartı veya kredi kartlarını kullanmak istediğiniz takdirde şifre belirlemeniz gerekir. Kartı kullandığınız zaman sizden şifre istenilir. Siz bu şifreyi girdiğiniz zaman ödenmesi gereken para miktarı kartınızdan çekilerek tahsis edilir. Fakat temassız okuyucu kartların özelliği temas etmemenizi sağlamaktır.

Bu sebeple temassız okuyucu özelliğine sahip herhangi bir kart kullanıldığı zaman şifre istemez. Temassız okuyucuya sahip kart ile ödeme yaptığınız zaman, post cihazınıza uzattığınız karttan direkt ödenecek olan miktar çekilir, şifre sorulmaz.

Bu sebeple temassız okuyucuya sahip olduğunuz bir kartı kaybettiğiniz takdirde, hemen bankanıza başvurarak kayıp çalıntı kartınızı kapattırmanız gerekir. Aksi takdirde sizin onayınız olmadan, sizden habersiz bir şekilde kartınız kullanılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.